انجمن بین المللی کتابداران مدارس (ایاسل)

در سال ۱۹۶۲ که کنفرانس جهانی سازمان های حرفه ی معلمی (WCOTP) در استکهلم برگزار شده بود، مارگوت نیلسون، مسئول هماهنگی خدمات کتابداری کتابخانه های مدارس استکهلم و کارولین ویتنگ، نماینده ی انجمن ملی آموزش و پرورش  و انجمن معماران کتابخانه های مدارس ایالات متحده، به ریاست کنفدراسیون (WCOTP) پیشنهاد دادند تا در صورت  امکان تحت عنوان شاخه و بخشی از کنفدراسیون کتابداران انجمن و همایشی داشته باشند تا از طریق آن بسیاری کشورها، افراد علاقه مند به حوزه ی خدمات کتابخانه های مدارس دور هم جمع شوند. بعد از چند سال کمیته ای در کنفدراسیون شروع به کار کرد که متشکل از ۵۰ معلم و کتابدار بود. کمیته در جلسات خود تصمیم گرفت که زمان آن رسیده برای کسانی که علاقه مند به رشد و توسعه ی خدمات کتابداری در مدارس ابتدایی و دبیرستان هستند انجمن بین المللی تشکیل شود و بر این اساس کمیته ی راهبردی این انجمن تشکیل شد که شامل نمایندگانی از انگلیس، کنیا، پاراگوئه، مالزی، استرالیا و ایالت متحده بود.

مأموریت اصلی انجمن بین المللی کتابداران مدارس ( ایاسل )، تدارک یک مجمع و هم اندیشی بین المللی برای کسانی که علاقه مند به ارتقای کارآمد برنامه های رسانه ای کتابخانه ها به عنوان ابزار حیاتی در فرآیند آموزشی و یاددهی یادگیری است همچنین راهنمایی و ارایه مشاوره برای توسعه ی برنامه های کتابخانه های مدارس و حرفه ی کتابداری مدارس است. این انجمن با همکاری و مساعدت انجمن های حرفه ای و سازمان های تخصصی کار می کند.

در مجمع WCOTP در ۱۹۶۸ تصمیم گرفته شد که از کنفدراسیون درخواست شود تا کمیته ی خاصی برای توسعه ی کتابخانه ی مدارس با یک کمیته ی راهبردی خاص ایجاد شود تا به اعضا خدمات ارایه کنند. طی اجلاس کنفدراسیون که در سیدنی استرالیا در آگوست ۱۹۷۰ برگزار شد، اصول چارچوب آزمایشی و مقدماتی تصویب شد و در همان اجلاس منشور انجمن بین المللی کتابداران مدارس تنظیم شد و انجمن در آگوست ۱۹۷۱ در جامائیکا فعالیت رسمی خودش را آغاز کرد. از آن زمان تاکنون انجمن پیشرف زیادی کرده است و اعضای آن شامل افراد عادی و انجمن های کتابداران مدارس می شود. شرایط عضویت در این انجمن شامل افرادی است که کارشان در حوزه ی برنامه ای درسی کتابخانه های آموزشگاهی، برنامه های رسانه ای کتابخانه ی مدارس و خدمات کتابخانه ها، کتابداران، متخصصان رسانه ای، متخصصان فناوری آموزشی، معلمان و مربیان، ناشران، افراد غیر متخصص اما مرتبط به حوزه ی کتابداری است. هر سال در مناطق مختلف جهان کنفرانسی توسط انجمن برگزار می شود.

 

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.