راجر مِلو

Roger Mello
راجر مِلو
مشخصات
نام: 
راجر
نام خانوادگی: 
ملو
نام لاتین: 
Roger
نام خانوادگی لاتین: 
Mello

راجر ملو (برنده جایزه هانس کریستین اندرسن ۲۰۱۴) تصویرگر، نویسنده، نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر در سال ۱۹۶۵ در برزیل به دنیا آمد.

او تاکنون برای بیش از صد کتاب تصویرگری کرده و نویسندگی بیش از بیست و پنج عنوان از این مجموعه را نیز خود به عهده داشته است. 

او پس از پایان تحصیلاتش از مدرسه طراحی ریودوژانیرو، به شکلی حرفه‌ای شروع به کار طراحی و تصویرگری کرد. ملو جوایز بسیاری را برای داستان‌ها و تصاویرش در برزیل و سایر نقاط جهان به خود اختصاص دهد و شانس شرکت در بیانال‌های بین‌المللی معروفی را در پاریس، کاتالان، مونتریال، بولونیا، گوتنبرگ، برزیل و بسیاری دیگر را از نمایشگاه‌های مهم به دست آورده است.

او همچنین در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ کاندید جایزه «هانس کریستین اندرسن» از کشور برزیل شد و در هر دو دوره توانست در فهرست فینالیست‌ها قرار گیرد. تعدادی از کتاب‌های او مانند گُلی در دیگر سو ۱۹ و تو نمی‌توانی بیشتر مراقب باشی! توانسته‌اند به فهرست «کتاب‌هایی که همه کودکان پیش از بزرگ شدن باید بخوانند» راه بیابند. این فهرست در سال ۲۰۰۷ در روزنامه Folha de São Paulo برزیل، به چاپ رسیده است.

تصاویری خطی و ساده، انتخاب رنگ‌ها و فرم‌های خاص و متفاوت همگی ریشه در فرهنگ بومی و کهن کشوری دارد که مِلو در آن به دنیا آمده و رشد یافته است. استفاده تصویرگر از رنگ‌های تند و گرم در کنار خطوطی قوی و تزئینات فراوان که ملهم از نقاشی‌های سنتی است، کتاب‌ها را به هنرهای دستی و منطقه‌ای برزیل نزدیک کرده است. در تصاویر او نشانه‌های قومی و فرهنگی به زیبایی خلق شده و قابل تشخیص‌اند.

طراحی‌ها در تمامی آثار تصویرگر بسیار قدرتمند و ترکیب بندی‌ها خلاقانه و بدیع‌اند. نشانه‌های مذهبی و باورهای جمعی در اکثر تصاویر به زیبایی دیده می‌شوند. استفاده از نوع طراحی بومی و رنگ‌های درخشان همگی برگرفته از دانش بالا و آگاهی تصویرگر از فرهنگ و هنر برزیل دارد، او پیرامون تمام کتاب‌هایی که تصویرگری می‌کند ساعات بسیاری را به پژوهش می‌گذراند.

شاید به همین دلیل است که تصویرگر با آثارش به راحتی توانسته مخاطبان را وارد دنیایی جادویی و مملو از رنگ و نقش کند و افسانه‌های قدیمی قوم خود را بازگوید. تصاویر راجر ملو نمونه‌ای مثال زدنی از هویت تصویری و قصه‌گویی است. مِلو در آثارش توجهی جدی به موضوعات اجتماعی و چگونگی حضور کودکان در اجتماع دارد.

در آثار او زندگی روزمره و اتفاقات دنیای پیرامون به شکلی تمثیلی و نمادین به نمایش در آمده‌اند. تصاویر او اصیل و خلاق‌اند، تصاویری چندلایه و عمیق که باعث جذب مخاطبان در هر سنی می‌شود.

رویاپردازی، شاعرانگی و حضور عناصر فرامتنی از دیگر ویژگی‌های بارز تصاویر راجر مِلو است. در کتاب‌های او موضوعاتی چون صلح، مدارا، هویت شخصی و توجه به دیگران به زیبایی به تصویر درآمد‌ه‌اند.

توجه جدی او به تاریخ هنر جهان بخصوص سنت نقاشی و تصویرسازی امریکای لاتین در آثارش مشهود است، او باقدرت و مهارت توانسته مشکلات و چالش‌های تاریخی و اجتماعی را هنرمندانه وارد دنیای ادبیات کودکان کند.

آثار ملو تجربه گرایانه‌اند و ارتباطی تنگاتنگ با انسان و محیط پیرامونش دارند. راجر مِلو قصه‌گویی خلاق است، او تصویرگری است که به هویت هنری فردی دست یافته و آثارش قابل شناسایی هستند.

 

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.