هنگام بارداری برای نوزاد خود کتاب بخوانید! چون...

هیچگاه برای خواندن با کودک زود نیست.

شاید تا کنون بارها این جمله را شنیده باشید. در این مقاله به ۵ مزیتی اشاره می‌کنیم که خواندن با نوزاد، پیش از تولد در زمان بارداری برای شما و نوزاد شما خواهد داشت:

  • کودک شما با صدای منحصربه‌فرد شما آشنا می‌شود

تحقیقات نشان می‌دهند که کودکان صدای مادرشان را هنگام تولد می‌شناسند و می‌توانند صدای مادر خود را از صدای یک غریبه تشخیص دهند.

  • یک داستان ریتمیک و آشنا، نوزاد تازه متولدشده شما را آرام خواهد کرد

نوزادان تازه‌متولد‌شده آشکارا ترجیح خود را به ریتم و ملودی آواز یا شعری نشان می‌دهند که به طور منظم در رحم مادر آن را شنیده‌اند. در واقع نوزادان، آن داستان یا شعر ریتمیکی را به یاد می‌آورند که در طول سه ماهه آخر دوران جنینی در شکم مادر تا چهار هفته پس از تولد به گوششان رسیده باشد. آن‌ها به میزان قابل توجهی با این داستان یا شعر آشنا آرام می‌شوند.

  • اختصاص زمانی به تن‌آرامی (ریلکس کردن)، بخش مهمی از یک دوران بارداری سالم و شاد

یک مادر باردار، تنها با نشستن بر جایی راحت و نفس کشیدن، مهم‌ترین کار را برای خود و فرزندش در رحم‌ انجام می‌دهد. تنظیم هر روزه‌ی زمانی برای تن‌آرامی و خواندن برای نوزاد در رحم، هم به مادر در کاهش سرعت ضربان قلب و نفس کشیدن کمک خواهد کرد و هم بر نوزاد از نظر فیزیولوژیکی، ترشح هورمون غدد درون‌ریز و فعالیت سیستم عصبی تاثیر خوبی خواهد داشت.

  • پیوند با کودک پیش از تولد به سلامتی و احساس خوب آنان در آینده منجر می‌شود

هنگامی که مادری باردار به فرزندی که در رحم دارد، عشق میورزد، در بدن او اندورفین (هورمون احساس خوب) ترشح می‌شود؛ هورمونی که به صورت مشترک در نوزاد نیز ترشح می‌شود. نوزاد به این هورمون‌ها عادت و پاسخ فیزیولوژیکی مثبت مادر را تقلید می‌کند. نتیجه‌ی این احساس و عملکرد بدن مادر، کودکی است که رشدی بدون موانع فیزیکی، شناختی و عصبی دارد و با حس امنیت و تندرستی متولد می‌شود.

  • خواندن کتاب، پیش و پس از تولد برای کودک، ارتباطات اجتماعی و خانوادگی را تقویت می‌کند

سازماندهی روالی عادی برای خواندن در روزمره، زمانی را به طور منظم و متمرکز ایجاد می‌کند که تنها به شما و فرزندتان اختصاص دارد. این زمان به پدر، مادر، خواهر و برادر نوزاد کمک می‌کند که ارتباط خود با نوزاد، پیش از تولد توسعه دهند و گذار به مرحله‌ی پدر و مادر شدن یا خواهر، برادری را آسان کند. همچنین فرصتی برای دیگران (پدربزرگ، مادربزرگ، خاله، عمو، دوستان...) فراهم می‌کند تا به نوعی در فرآیند برقراری پیوند با نوزاد، پیش از تولد او درگیر شوند. افزون بر این، خواندن با خانواده به ایجاد فرهنگی کمک می‌کند که بر اساس آن، زبان و سواد خواندن و نوشتن در اولویت و پیش از هر چیز دیگری است.

 

 

 

برگردان:
فاطمه بدری
Submitted by editor71 on