کریس ریدل

Chris Riddell
کریس ریدل
مشخصات
نام: 
کریس
نام خانوادگی: 
ریدل
نام لاتین: 
Chris
نام خانوادگی لاتین: 
Riddell

کریس ریدل، نویسنده و تصویرگر بریتانیایی است که ۱۳ آوریل ۱۹۶۲ در شهر کیپ‌تاون در آفریقای جنوبی متولد شد؛ اما در کودکی به لندن نقل مکان کرد و در مدرسه های انگلیسی شروع به درس خواندن کرد. در سال ۱۹۸۵ نخستین کتاب او با عنوان بن و خرس» (Ben and the Bear) منتشر شد در حالی که همزمان تصویرگری کتاب سایر نویسندگان را نیز برعهده داشت.

کریس ریدل، نویسنده‌ ‌ایست که آثار او برای هر دو گروه کودکان و بزرگسالان آشنا هستند. او همچنین کارتونیستی است که به همراه كوئنتین بلیک خانه تصویرگری را در سال ۲۰۱۴ در كینگ كراس لندن گشوده است. کریس ریدل کارتونیستی سیاسی است که آثار خود را در نشریات مختلف لندن به چاپ رسانده است؛ از جمله این نشریه‌ها، می‌توان به نشریه ابزرور (Observer) اشاره کرد که همکاری او با این نشریه همچنان ادامه دارد. نشریاتی چون اکونومیست (همکاری از سال ۱۹۸۱-۱۹۸۰)، ایندیپندنت و گاردین نیز از دیگر نشریه‌هایی هستند که ریدل با آنان همکاری داشته است.

نقاشی‌های ریدل به ویژه به خاطر کاریکاتورهای هوشمندانه‌، جزئیات شگفت‌انگیز و عناصر فانتزی جذاب‌ درون آثارش، سبک او را از دیگران متمایز می‌کند. آثار او تا کنون به سبب سبك هوشمندانه و جذاب و گیرا از سوی كودكان و بزرگسالان مورد استقبال قرار گرفته است. او تا کنون خالق نزدیک به ۲۰ کتاب بوده که تصویرگری و نویسندگی آنان را خود بر عهده داشته است و همچنین کتاب‌های بسیاری را از سایر نویسندگان تصویرگری کرده است.

کریس ریدل تا کنون جایزه‌ها و افتخارات بسیاری را کسب کرده است. او در سال ۲۰۱۵ به مدت دو سال به عنوان نهمین سفیر ادبیات کودک انگلستان برگزیده شد؛ مقامی افتخاری که از سوی کمپانی پیرسن و بنیاد بوک تراست انگلستان هر دوسال یک بار به یک نویسنده یا تصویرگر برجسته در ادبیات کودک این کشور اهدا می‌شود. از دیگر افتخارات ریدل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

کریس ریدل

کریس ریدل- نهمین سفیر ادبیات کودک انگلستان

 

افتخارات و جوایز کریس ریدل

  • کریس ریدل برای تصویرگری کتاب «یک چیز دیگر» در سال ۱۹۹۵ از سوی مدال کیت گرین‌وی مورد قدردانی قرار گرفت و در سال ۱۹۹۷ جایزه یونسکو را دریافت کرد.
  • دریافت جایزه راگازی بولونیا برای کتاب «داستان‌های قو» در سال ۱۹۹۸
  • دریافت مدال کیت گرین‌وی برای تصویرگری کتاب «دزد دریایی: خاطرات روزانه جک کارپنتر» در سال ۲۰۰۱ و همچنین برای تصویرگری کتاب «گالیور» نوشته جاناتان سوئیفت در سال ۲۰۰۴
  • دریافت جایزه اسمارتیز برای تصویرگری کتاب (Fergus Crane) نوشته پائول استوارت در سال ۲۰۰۴
  • دریافت جایزه کتاب کودک ردهاوس برای کتاب «اتولاین و گربه ی زرد» (Ottoline and the Yellow Cat) در سال ۲۰۰۸
  • دریافت جایزه کتاب کاستا (در بخش کودکان) برای کتاب «دختر گوت و روح یک موش» (Goth Girl and the Ghost of a Mouse) در سال ۲۰۱۳

- جهت تهیه کتاب «یک چیز دیگر» به تصویرگری کریس ریدل به آدرس زیر مراجعه کنید:

کاریکاتورهای سیاسی ریدل

از جمله آثار کارتونی سیاسی ریدل- ۱۲ مارس ۲۰۱۷

 

کارتون سیاسی کریس ریدل

از جمله آثار کارتونی سیاسی ریدل- ۹ آوریل ۲۰۱۷

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.