معرفی کتاب و فیلم گروفالو

معرفی کتاب و فیلم گروفالو

نویسندگان کودک دنیای جذابی دارند؛ آن‌ها با توسل به قوه تخیلشان از هیچ، موجودی خلق می‌کنند و داستان این موجود سال‌های سال در ذهن و روان خواننده تأثیر می‌گذارد. «گروفالو» یکی از شخصیت‌های داستانی کتاب‌های «جولیا دونالدسون» است که با قلم رنگین «اَکسل شفلر» پا به دنیای کودکان جهان گذاشته و بین بزرگ‌ترها هم طرفداران زیادی دارد.

 • عنوان اصلی: The Gruffalo
 • نویسنده: انجولیا دونالدسون
 • تصویرگر: اکسل شفلر 
 • ناشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
 • سال نشر: ۱۳۸۷

کتاب و فیلم گروفالو

گروفالو چطور به وجود آمد؟

روزنامه «گاردین» در چند گفت‌وگو با نویسنده و تصویرگر «گروفالو» روند پیدایش این موجود دوست‌داشتنی را تشریح کرده است. در این گزارش روایت «دونالدسون» و «شفلر» را از خلق این کتاب محبوب کودکان می‌خوانید:

«جولیا دونالدسون» نویسنده ۶۷ ساله انگلیسی، داستان شکل‌گیری «گروفالو» را این‌گونه آغاز می‌کند: من قبلاً نمایشنامه‌های کوتاه برای مدرسه‌ها می‌نوشتم. سال ۱۹۹۴ ناشری از من پرسید آیا می‌توانم داستانی براساس یک قصه فولکلور بنویسم. من قصه‌ای درباره دختری را کشف کردم که برای گردش به جنگل می‌رود و با ببری مواجه می‌شود که او را تهدید به خوردن می‌کند. او به سرعت فکر می‌کند و می‌گوید: من ملکه جنگل هستم، اگر مرا بخوری همه از تو انتقام می‌گیرند. این درسی است برای مهارکردن قدرتی بالاتر از خودت.

کتاب و فیلم گروفالو

تصمیم گرفتم دخترک را به یک موش تبدیل کنم و چند حیوان درنده به داستان اضافه کنم. آن موقع با خودم فکر کردم: «این می‌تواند یک کتاب تصویری خوب شود.» خیلی زود متوجه شدم که استفاده از یک ببر می‌تواند مشکل‌زا باشد. باید درنده‌ای خلق کنم که واقعاً در جنگل وجود نداشته باشد. آنجا بود که روباه را وارد قصه کردم و دیدم «گروفالو» کاملاً با ریتم شعرها جور درمی‌آید.

داستان را به ناشر سپردم و آن‌ها یک سال روی آن فکر کردند. داشتم به این نتیجه می‌رسیدم که اثرم هرگز نور خورشید را نخواهد دید اما یک روز همسرم گفت: ببین، این خیلی خوب است. چرا داستانت را برای «اَکسل» نمی‌فرستی؟ بنابراین همین کار را کردم. با این که تقریباً او را نمی‌شناختم، او اولین کتاب مرا تصویرگری کرد. در عرضه یک هفته نامه‌ای از «آلیسون گرین» دبیر کتاب‌های تصویری انتشارات «مک‌میلان» دریافت کردم که می‌گفت «اکسل» کارم را به آن‌ها نشان داده و آن‌ها بسیار مشتاق چاپ آن هستند.

پیش از فرستادن داستان برای «اکسل»،‌ آن را برای چندین کودک تعریف کردم و آن‌ها تصاویری از آنچه درباره ظاهر «گروفالو» فکر می‌کردند، برایم کشیدند. در بعضی از این تصویرها، «گروفالو» کمی شبیه روبات‌ها بود یا موجودات فضایی! اما حالا «گروفالو» ی «اکسل» پیروز شده و من تنها می‌توانم او را به همین شکل تصور کنم؛ یک نوع موجود جنگلی که هم ترسناک است، هم کمیک.

کتاب و فیلم گروفالو

«شفلر» تصویرگر این کتاب می‌گوید: بعد از خواندن داستان شروع به کشیدن چند طرح سریع و ابتدایی در دفترچه طراحی‌هایم کردم. از خودم پرسیدم: «گروفالو» چه شکلی است؟ مسلماً تا حالا «گروفالو» ندیده بودم، اما تا حدودی در داستان توصیف شده بود. تصور کردن او خیلی هم سخت نبود. شاخ‌ها و دم و کمی خصوصیت کلی هیولایی را اضافه کردم.

اول زیادی جلو رفتم، مثل خیلی از کتاب‌های تصویری. اما نظر «جولیا» این نبود. صادقانه بگویم، خلاص شدم... چطور می‌توانستم لباس تن یک مار کنم؟ «دونالدسون» در توصیف کار «شفلر» می‌گوشد: تصاویر «اکسل» روی این داستان از محبوب‌ترین‌ها در میان کارهایم هستند. من تمام جزییات بازیگوشانه‌ای را که او اضافه کرده دوست دارم؛ ایده عروسک‌های چوبی برای بچه گروفالو و گروفالوی برفی که موش ساخته بود.

گروفالو یکی از محبوب‌ترین کتاب‌های کودکان به شمار می‌رود. این کتاب داستانی است پرکشش با زنجیره ای از کنش‌های تکرار شونده و تصاویری که مخاطبان پیش دبستانی خود را راضی می‌کند. کتاب برای اجرایش نمایش خلاق به همراه کودکان مناسب است. این کتاب در ایران به قلم آتوسا صالحی ترجمه شده و انتشارات کانون پررورش فکری کودکان و نوجوانان آن را منتشر کرده است.

 

معرفی کتاب و فیلم گروفالو برای کودکان

خریدکتاب گروفالو

خلاصه داستان گروفالو

موش کوچولو در جنگل با روباه، جغد و مار رو به رو می‌شود. هر سه او را به خانه‌شان دعوت می‌کنند. موش کوچولو که می‌داند آن‌ها چه نیتی دارند ادعا می‌کند که با دوستش «گروفا»" قرار ملاقات دارد و هنگامی که از ظاهر ترسناک و غذاهای مورد علاقهٔ او صحبت می‌کند، هر سه فرار می‌کنند.

اما موجود بعدی که موش با او رو به رو می‌شود یک گروفالوست که غذای مورد علاقه‌اش هم موش است! موش کوچولوی زیرک با سر هم کردن قصه ای دیگر این بار گروفالو را فراری می‌دهد.

انیمیشن 

کتاب و فیلم گروفالو

شرکت اویکس مووی انیمیشن این کتاب را به کارگردانی مکس لانگ و جیکوب اسکو در سال ۲۰۰۹  روانه بازار کرد.

 • نام فارسی : گروفالو
 • نام لاتین: The Gruffalo
 • منتشر کننده: اونـیکـس مووی
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۹/۱۲/۲۵
 • محصول کشور: انگلستان | آلمان
 • مدت زمان نمایش: ۲۷ دقیقه
 • کارگردان مکس لانگ و جیکوب اسکو
 • صداپیشگان: هلنا بونهام کارتر، جیمز کوردن، رابی کالتران

 

کتاب و فیلم گروفالو

کتاب و فیلم گروفالو

درباره گروفالو بیتشر بدانید:

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۰۸:۳۸
گردآورنده:
سپیده سیف اشرفی
منبع:
معرفی کتاب گروفالو, انیمیشن گروفالو
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.