معرفی کتاب و فیلم کودک و نوجوان

ادبیات و سینما ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. فیلم‌های سینمایی و سریال‌های زیادی بر اساس کتاب‌ها ساخته شده‌اند. در سینمای کودک و نوجوان، فیلم‌هایی مانند «قصه‌های مجید»، «خواهران غریب»، «سپید دندان»، «بینوایان»، «هری پاتر»، «آلیس در سرزمین عجایب» و... از جمله فیلم‌ها و سریال‌های ساخته شده بر اساس کتاب‌ها هستند.

در این صفحه فیلم‌های کودک و نوجوانی که بر اساس کتاب‌های داستانی ساخته شده‌اند را به شما معرفی می‌کنیم.

زیر دسته بندی ها
چارلی مکسی هنرمند، تصویرگر و نویسنده‌ی بریتانیایی در ۱۱ دسامبر ۱۹۶۲ به دنیا آمد. او در نورثامبرلند (شمال شرق انگلستان) بزرگ شد.
دوشنبه, ۲۷ شهریور
رولد دال (۱۳ سپتامبر ۱۹۱۶ – ۲۳ نوامبر ۱۹۹۰) نویسنده محبوب بریتانیایی ادبیات کودکان و داستان‌های کوتاه، شاعر، و خلبان جنگنده دوران جنگ بود. کتاب‌های او بیش از 300 میلیون نسخه در سراسر جهان به فروش رفته است. دال را «یکی از بزرگ‌ترین داستان‌نویسان قرن بیستم برای کودکان» نامیده‌اند.
چهارشنبه, ۷ تیر
ماجراهای پینوکیو داستانی است که کارلو کولودی نویسنده ایتالیایی آن را در سال 1883 نوشت. پیش از این یعنی در سال1881 ، این داستان بخشی از یک سری داستان‌های کوتاه‌تر بود که در مجله‌ای ایتالیایی چاپ می‌شد.
سه شنبه, ۱۲ اردیبهشت
باغ مخفی یا باغ اسرارآمیز رمانی نوشته‌ی فرانسیس هاجسون برنت، نویسنده‌ی بریتانیایی-آمریکایی است. برنت با 4 رمان «لرد کوچک»، «سارا کرو»، «باغ مخفی» و «شاهزاده‌ی گمشده» به دنیای ادبیات کودکان معرفی شده است.
پنجشنبه, ۱۰ فروردین
«اما» ، چهارمین رمان جین آستن، در سه جلد در سال 1815 منتشر شد. داستان درهایبری انگلستان در اوایل قرن 19 اتفاق می‌افتد. این رمان ماجراهای بین افراد و خانواده‌های دهکده را روایت می‌کند. آستن نوشتن «اما» را در ژانویه 1814 آغاز کرد. او این رمان را کمی بیش از یک سال بعد، در مارس 1815 به پایان رساند.
شنبه, ۲۷ اسفند
ایوان منحصربه‌فرد (به انگلیسی: The One and Only Ivan) رمانی است نوشته کاترین اپلگیت که در سال 2012 با تصویرگری پاتریشیا کاستلائو به چاپ رسید.
سه شنبه, ۲ اسفند
مغازه عتیقه‌فروشی رمانی است نوشته چارلز دیکنز. این رمان در قالب داستان کوتاهی به نام ساعت استاد همفری از سال 1840 تا 1841 در نشریه دیکنز منتشر شد.
سه شنبه, ۲۰ دی
دفتر خاطرات یک بی‌عرضه مجموعه کتابی ویژه کودکان است که توسط نویسنده و کاریکاتوریست آمریکایی، جف کینی خلق شده است. این مجموعه درباره گرگ هفلی، دانش‌آموز راهنمایی است که زندگی روزمره‌اش را در یک دفتر خاطرات به تصویر می‌کشد.
دوشنبه, ۲۱ آذر
بچه‌های راه‌آهن نوشته ادیت نسبیت نخستین بار در سال 1905 در نشریه لندن و سپس در همان سال به صورت کتاب چاپ شد. او بیش از 60 کتاب برای کودکان نوشته است. این داستان از آثار کلاسیک ادبیات کودکان است. در سایت کتابک بخوانید: معرفی کتاب بچه‌های راه‌آهن
یکشنبه, ۱۳ آذر
ماتیلدا یکی از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین رمانی‌هایی ست که برای کودکان نوشته شده است. این رمان را رولد دال نویسنده بریتانیایی نوشته و کوئنتین بلیک آن را به تصویر کشیده است. این رمان نخستین بار در سال 1988 منتشر شد. در سال 2003، ماتیلدا در فهرست The Big Read، نظرسنجی بی‌بی‌سی از مردم بریتانیا از میان 200 رمان برتر تمام دوران، در رتبه 74 قرار گرفت.
سه شنبه, ۸ آذر
زنی پا پیراهن بلند چین‌دار و چتری در دست که خودش را به باد سپرده فقط یک شخص را در ذهن ما پدیدار می‌کند، مری پاپینز! بخش پر رنگی از خاطرات کودکی بسیاری از ما!
دوشنبه, ۹ آبان
کتاب خواهران غریب رمان خواهران غریب نوشته امیل اِریش کِستنِر، با نام ساختگی ملخیور کورتز (۱۸۹۹ – ۱۹۷۴ / ۱۲۷۷ – ۱۳۵۳ ش.)، نویسنده، شاعر، فیلم‌نامه‌نویس و طنزپرداز آلمانی است. این کتاب با نام لوتی دوتایی (به آلمانی:Das doppelte Lottchen) در سال ۱۹۴۹ / ۱۳۲۸ ش. منتشر شد.
یکشنبه, ۲۴ شهریور
رمان اعجوبه یا شگفتی (Wonder)، نوشته آر. جی. پالاسیو، نویسنده آمریکایی است. این رمان در سال ۲۰۱۲ / ۱۳۹۱ منتشر شده‌است و در سال ۲۰۱۴ برنده جایزه دانش‌آموزان مین و در سال ۲۰۱۵ برنده جایزه مارک تواین شده‌است.
یکشنبه, ۱۰ شهریور
چکمه داستان کوتاهی نوشته هوشنگ مردای کرمانی است که نخستین بار در سال ۱۳۶۳ از سوی انتشارات سحاب منتشر شد.
یکشنبه, ۲۰ آبان
سپید دندان سپید دندان رمانی از جک لندن نویسنده آمریکایی است. این رمان نخست به صورت پاورقی در مجله آوتینگ در سال ۱۹۰۶ منتشر شد. داستان در جریان تب طلای کلوندایک رخ می‌دهد. جک لندن زندگی سگی را که خون گرگی دارد دنبال می‌کند. او در این رمان به مسائل اخلاقی و تقابل وحشی‌گری و تمدن انسانی می‌پردازد. این رمان مکمل دیگر رمان مشهور جک لندن به نام آوای وحش است.
یکشنبه, ۳۱ تیر
ملکه برفی یا ملکه برف‌ها نام داستانی نوشته هانس کریستین اندرسن نویسنده محبوب دانمارکی است. این داستان نخستین بار در ۲۱ دسامبر ۱۸۴۴ منتشر شد.
یکشنبه, ۱۷ تیر
خرس کوچک مجموعه کتابی برای کودکان است. این مجموعه در درجه اول تعامل خرس کوچولو و مادرش را نشان می‌دهد و همچنین اشتیاقی که خرس کوچولو برای دیدن پدرش دارد، پدر خرس کوچولو کاپیتان کشتی است و زمان زیادی را دور از خانه می‌گذراند.
یکشنبه, ۲۰ خرداد
نیروی اهریمنی‌اش (به انگلیسی: His Dark Materials) نام یک مجموعه تخیلی سه‌گانه است توسط فیلیپ پولمن نوشته شده‌است. این کتاب‌ها به ترتیب سپیده شمالی (۱۹۹۵، در آمریکای شمالی با عنوان قطب نمای طلایی منتشر شده است.)، خنجر ظریف (۱۹۹۷) و دوربین کهربایی (۲۰۰۰) نام دارند.
یکشنبه, ۶ خرداد
داستان فردیناند فردیناند گوساله کوچکی است که با گله‌ای از گاوها در اسپانیا زندگی می‌کند. فردیناند بر خلاف دیگر گوساله‌ها که دوست دارند شاخ‌هایشان را به هم بکوبند وسم هایشان را بر زمین بکشند، دوست دارد در جایی کاملاٌ آرام بنشیند و گل‌ها را بو کند. روزی از روزها بر حسب اتفاق توسط عده‌ای گاو باز برای مسابقه گاوبازی به مادرید برده می‌شود. اما در زمین مسابقه به جای خشونت و شاخ کوبیدن آرام می‌نشیند و...
یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت
داستان خرگوش کوچولو
شنبه, ۱۵ اردیبهشت