معرفی کتاب و فیلم قطب نمای طلایی (سپیده شمالی)

نیروی اهریمنی‌اش (به انگلیسی: His Dark Materials) نام یک مجموعه تخیلی سه‌گانه است توسط فیلیپ پولمن نوشته شده‌است. این کتاب‌ها به ترتیب سپیده شمالی (۱۹۹۵، در آمریکای شمالی با عنوان قطب نمای طلایی منتشر شده است.)، خنجر ظریف (۱۹۹۷) و دوربین کهربایی (۲۰۰۰) نام دارند.

 کتاب قطب نمای طلایی

داستان کتاب در مورد دو نوجوان به اسم‌های لایرا بلاکوا و ویل پری است که در دو دنیای موازی زندگی می‌کنند و وارد ماجراهایی حماسی می‌شوند. کتاب سوم از مجموعه نیروی اهریمنی‌اش در سال ۲۰۰۱ برنده جایزه کتاب سال Whitebreard در انگلستان شد، که یک جایزه معتبر ادبی به شمار می‌رود. روزنامه آبزرور (به انگلیسی: The Observer) این مجموعه را جزو ۱۰۰ رمان پرفروش دنیا یاد می‌کند.

قطب نمای طلایی

لایرا بلاکوا دختری ده-یازده ساله‌است که عمویش، لرد عزریل قیمومیت او را به عهده دارد. لایرا فکر می‌کند پدر و مادرش در یک سانحه هوایی کشته شده اند؛ در حالی که این طور نیست...

فیلم قطب نمای طلایی (سپیده شمالی)

در سال ۲۰۰۷ فیلمی فانتزی برگرفته از این رمان به کارگردانی کریس ویتز ساخته و منتشر گردید. مدت زمان این فیلم صد و سیزده دقیقه است. برای ساخت فیلم قطب‌نمای طلایی صد و هشتاد میلیون دلار هزینه شد. این فیلم در گیشه بیش از سیصد و هفتاد و دو میلیون دلار فروش کرد.

معرفی کتاب و فیلم قطب نمای طلایی سپیده شمالی

 

گردآورنده:
سپیده سیف اشرفی
Submitted by editor on