معرفی کتاب و فیلم لوراکس

معرفی کتاب و فیلم لوراکس

لوراکس کتابی نوشته‌ی دکتر زئوس است که اولین بار در سال ۱۹۷۱ به چاپ رسید. این کتاب رویکردی محیط زیستی دارد. و درباره‌ی شخصیتی عجیب و غریب به نام لوراکس است. لوراکس نگهبان درختان است و وظیفه‌اش حفاظت درختان در برابر قطع شدن است.

خلاصه‌ای از داستان لوراکس

داستان از شهری عجیب و غریب آغاز می‌شود که در آن همه‌چیز مصنوعی است. از گل و گیاه و درخت گرفته تا چشم‌اندازهای طبیعی. همه چیز خوب است تا اینکه «تد» از دوستش درباره‌ی درخت‌ها می‌شنود و با پرس و جو می‌فهمد که کلید پرسش‌هایش درباره درختان، در اختیار مردی به نام ««وانس‌لِر» است که در بیرون شهر زندگی می‌کند.

داستان لوراکس

خرید کتاب لوراکس

وانس‌لِر از داستان زندگی‌اش می‌گوید که در زمان جوانی با سودای میلیونر شدن، لباسی طراحی کرده که از جنس برگ درختان است.  وانس‌لر که خود را در چند قدمی تحقق رویایش می‌بیند، در اولین اقدامش، یکی از درختان جنگل را قطع می‌کند.

لوراکس تلاش می‌کند وانس‌لِر را از قطع کردن درختان منصرف کند، اما اشتیاق وانس‌لِر برای تولید و ثروتمند شدن، سیری ناپذیر است و طولی نمی‌کشد که همه درختان جنگل قطع می‌شوند و چیزی جز برهوت باقی نمی‌ماند. با قطع آخرین درخت، کارخانه ساخت لباس وانس‌لِر هم از رونق می‌افتد و سایرین او را ترک می‌کنند. لوراکس هم که دیگر درختی برای نگهبانی ندارد، به آسمان‌ها می‌رود.

تخریب؛ اولین رفتار سرمایه‌داری

اگرچه داستان لوراکس در نظر اول، رک و پوست کنده و بدون هیچ گونه پیچیدگی، از نابودی منابع طبیعی و آسیب محیط زیست می‌گوید، اما در لایه زیرین داستان، جنبه‌ای از نظام‌های سرمایه‌داری نیز به تصویر کشیده شده است.

در ماجرای تولیدی لباس وانس‌لر، اشتهای سیری ناپذیر سرمایه‌داری به تولید، تصاحب بازار و انباشت سرمایه به تصویر کشیده شده است.

 تصویری از یک سازوکار که جز انباشت سرمایه، هیچ چیز برایش مهم نیست. اطرافیان وانس‌لر دقیقا رفتاری شبیه به بازیگران نظام سرمایه‌داری و یا به طور مشخص‌تر، شرکت‌های چند ملیتی دارند. آن‌ها هستند که او را تشویق به زیر پا گذاشتن عهد و پیمانش با لوراکس (قطع نکردن درخت و تنها بهره‌برداری از برگ‌های درختان) و به حداکثر رساندن تولید دارند و در نهایت با اتمام این منبع و تعلیق کار کارخانه، به راحتی ویرانه‌ای که برجا گذاشته‌اند را ترک می‌کنند.

اما این میان شخصیت وانس‌لِر نیز جالب توجه است. وانس‌لر شخصیتی است که در ابتدا با ناآگاهی دست به کار می‌شود، لوراکس او را از عواقب کارش آگاه می‌کند اما اطرافیانش، منافع خود را در گرو توسعه صنعت وانس‌لِر می‌بینند و دست به کار تطمیع او می‌شوند. در نهایت اما وانس-لر متوجه اشتباه خود می‌شود، آن‌هم درست در زمانی که آخرین درخت قطع می‌شود و ماده خام کارخانه به اتمام می‌رسد. او از کار خود پشیمان شده، اما دیگر دیر شده، آنقدر دیر که هرچه داشته، باخته است؛ حتی مراودت با لوراکس٫

شاید بتوان وانس‌لِر را نماد سرمایه‌داران خرد و یا افراد مبتکر و خلاق جامعه دانست. آن‌ها که از سر ساده دلی دست به کار ابتکارات و ایده‌های نو می‌شوند، اما از سرمست از موفقیت، اسیر طمعی می‌شوند که سودجویان درآن‌ها ایجاد می‌کنند و با سودای صعود پله‌های ترقی، از پیش‌بینی عواقب کار خود بازمی‌مانند.

 داستان لوراکس

انیمیشن لوراکس

انیمیشن لوراکس در سال ۲۰۱۲ با انواع تکنولوژی‌های روز ساخته شد. نسخه سه بعدی و معمولی انیمیشن موجود است. این انیمیشن از محصولات ایلومینیشن اینترتینمنت بوده و توزیع آن را یونیورسال استودیوز انجام داده است.

  • کارگردان: چینس رنود و کیل بالدا
  • تهیه‌کننده: کریس ملندری و جانت هلی
  • نویسنده: سوس گایزل
  • موسیقی: جان پاول
  • شرکت تولید: ایلومینیشن اینترتینمنت
  • توزیع‌کننده: یونیورسال
  • تاریخ‌های انتشار: ۲ مارس ۲۰۱۲
  • مدت زمان: ۸۶ دقیقه
  • کشور: آمریکا
  • زبان: انگلیسی

 داستان لوراکس

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶-۰۸-۱۷ ۰۸:۴۳
گردآورنده:
سپیده سیف اشرفی
منبع:
وبلاگ سرباز زمین, لوراکس
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.