معرفی فیلم و کتاب سارا کرو

معرفی کتاب و فیلم سارا کرو

سارا کرو دخترکی خردسال از یک خانواده ثروتمند است. «کلنل کرو» پدر سارا به علت مشغله کاری زیاد او را به یک مدرسه‌ی شبانه روزی در انگلستان می‌فرستد و برای پیگیری کارهای خود هندوستان باز می‌گردد. خانم مین‌چین مدیر مدرسه شخصی پول‌دوست است که بر اساس ثروت شاگردانش به آن‌ها احترام می‌گذارد.

زندگی سارا با مرگ ناگهانی پدرش برهم می‌خورد، او از شاگرد محبوب خانم مین‌چین، به دخترک خدمت‌کاری تبدیل می‌شود که باید در اتاق کوچک زیرشیروانی زندگی کند. در مجاورت اتاق کوچک او «بکی» دخترک سیاه‌پوستی زندگی می‌کند که خدمت‌کار مدرسه است و اجازه تحصیل در کنار شاگردان مدرسه  را ندارد. سارا و بکی با هم دوست می‌شوند و با کمک قوه‌ی تخیل سارا روزهای سخت خود را به شیرینی می‌گذرانند. سارا در تمام روزهای سختی که در اتاقک زیر شیروانی زندگی می‌کند باور دارد که هر دختری در هر جای دنیا و با هر رنگ پوست و از هر قوم یا نژادی که باشد، یک پرنسس کوچک است.

داستان با دیدار اتفاقی سارا با دوست پدرش شاهزاده راما که مدت‌ها دنبال سارا می‌گشته است به سرانجامی خوش می‌انجامد و سارا بار دیگر به زندگی عادی خود باز‌می‌گردد. 

معرفی کتاب و فیلم سارا کرو

  • عنوان اصلی:  یک شاهدخت کوچک (A Little Princess) / سارا کرو(Sara Crewe)
  • نویسنده:  فرانسیس هاجسن برنت (Frances Hodgson burnett)

داستان در واقع یک رمان کوچک است هم از نظر سن قهرمان آن و هم از نظر تعداد صفحات کتاب. اما شما می‌توانید مثل هر رمان خوب و جذابی از آن لذت ببرید.  در این رمان کوچک، نویسنده تنها دلیل مقابله سارا با سختی‌ها و مشکلات را در تربیت درست و تخیل خلاق او می‌بیند. سارا با توجه به تربیت درستی که دارد، در مقابل دیگر انسان‌های این داستان، انسانی سربلند است و با توجه به قدرت تخیلی که دارد، می‌تواند سختی‌ها و مرارت‌های زندگی جدیدش را تحمل کند.

این رمان نوشته «فرانسیس‌ هاجسن برنت» است. او از نویسندگان محبوب داستان و نمایش‌نامه برای بزرگسالان و کودکان است. شهرت برنت به عنوان نویسنده ی کودکان بر رمان‌های  «لرد کوچک»، «سارا کرو» و «باغ مخفی» استوار است. فرانسیس هاجسن برنت در سال ۱۸۴۹ در منچستر انگلستان زاده شد.

در ایران این رمان توسط انتشارات متعددی ترجمه و به چاپ رسیده است و هم‌چنین داستان کوتاهی از آن برای کودکان اقتباس شده است. 

سارا کرو

فیلم سینمایی  «یک شاهدخت کوچک» ۱۹۳۹

در سال ۱۹۳۹ «والتر لانگ» و «ویلیام سیتر» در این سال تصمیم گرفتند بر اساس رمان مشهور و پرفروش «پرنسس کوچولو» اثر فرانسیس هاجسن‌برنت، فیلمی را با استفاده از محبوبیت فراوان «شرلی تمپل» بسازند. 

سارا کرو

فیلمنامه را «اتل هیل» و «والتر فلک» نوشتند و فیلم‌برداری در اوایل سال ۱۹۳۹ در حالی که تمپل در اوج شهرت و محبوبیت بود آغاز شد. این فیلم، البته اولین فیلم تمام رنگی تمپل هم محسوب می شد. شرلی تمپل برای ایفای نقش سارا کرو، ریچارد گرین (جفری همیلتن)، آنیتا لوییس (رز) و یان هانتر (برای ایفای نقش کاپیتان کرو) انتخاب شدند.

منتقدان از فیلم استقبال کردند و بیش از همه شیرینی و جذابیت حضور و بازی شرلی تمپل را ستودند. بنیامین کرایسلر در نقدی خواندنی، بازی شرلی تمپل را شورانگیز و جذاب خواند و نوشت: «بازی تمپل در فیلم، برای جان بخشیدن به یک پرنسس کوچولو، شگفت انگیز است».

 

سارا کرو

سارا کرو

شرلی جین تمپل (Shirley Jane Temple) در روز ۲۳ آوریل سال ۱۹۲۸ در سانتامونیکا ایالت کالیفرنیا متولد شد. شرلی به دلیل زیبایی و معصومیت چشمگیر چهره اش، از همان کودکی وارد عالم سینما شد و اولین بار در سه سالگی در یک فیلم بازی کرد.

انیمیشن سارا کرو

انیمه ژاپنی سارا کرو (به انگلیسی: Sara Crewe) با نام اصلی پرنسس سارا (به انگلیسی: Princess Sara) یک مجموعه ۴۶ قسمتی است که توسط استودیو نیپون انیمیشن و انیپلکس ساخته شده‌است.  پخش این مجموعه از  از ۶ ژانویه ۱۹۸۵ در شبکه فوجی تلویژن آغاز شد و تا ۲۹ دسامبر ۱۹۸۵ ادامه داشت. 

سارا کرو

فیلم سینمایی  «یک شاهدخت کوچک» ۱۹۹۵​

در سال ۱۹۹۵ اقتباس دیگری از این رمان به کارگردانی «آلفونسو کوارون» ساخته شد که فیلمی آمریکایی در سبک درام است. نام اصلی این فیلم یک شاهدخت کوچک (انگلیسی: A Little Princess) است که در ایران با نام «سارا کورو» شناخته می‌شود.

سارا کرو

سارا کرو

سارا کرو

سارا کرو

​اطلاعات فیلم سارا کرو

  • کارگردان: آلفونسو کوارون
  • تهیه‌کننده: مارک جانسون
  • بازیگران:  لیزل سیمونز در نقش «سارا کرو»/النور برون در نقش «خانم مین‌چین»/لیام کانینگهام در نقش «کاپیتان کرو» و شاهزاده راما/ ونسا لی چستر در نقش «بکی»
  • ناریخ نمایش: ۱۰ می ۱۹۹۵
  • مدت: ۹۷ دقیقه
  • کشور: آمریکا

دیدگاه ها

تشکر بابت معرفی


ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.