عباس سیاحی

عباس سیاحی
مشخصات
نام: 
عباس
نام خانوادگی: 
سیاحی

عباس سیاحی ، کارشناس زبان‌آموزی پایه در سال ۱۳۱۱ در اردستان در خانواده‌ای فقیر به دنیا آمد که در عین حال از اولا‌د حکیم‌الملک معروف بود.

زندگی او در کودکی فقیرانه و روستایی بود. سیاحی در گفت‌وگویی که با موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در سال ۱۳۸۱ انجام داده بود، دوران کودکی خود را اینچنین بازگو کرد:

«زندگی دوران کودکی‌ام فقیرانه و روستایی بود. در آن زمان اردستان یک مدرسه داشت: دبستان و دبیرستان سینا که دبستانش در سال ۱۳۱۴ تأسیس شد. جالب است بدانید که این معلم و مؤلف کلا‌س اولی، خودش کلا‌س اول را نخوانده است! در ده سالگی به مدرسه رفتم و چون سنم بالا‌ بود، در کلا‌س دوم نشستم و خودم را به هر زحمتی بود، کشاندم و به کلا‌س رساندم. البته زحمت و همراهی آموزگار هم کارساز بود. مدرسه‌ ما آن زمان چند آموزگار خوب داشت که همه گمنام مردند. اما یادشان و نام نیکشان در دل بچه‌های اردستان زنده است.

از کلا‌س سوم دبستان به بعد، تابستان‌ها به تهران می‌آمدم و میوه فروشی می‌کردم و خرج مدرسه‌ام را درمی‌آوردم. در آغاز پاییز به اردستان برمی‌‌گشتم و به درس خواندن ادامه می‌دادم. به همین ترتیب، تا کلا‌س نهم و در واقع سیکل اول دبیرستان را در اردستان درس خواندم. بعد به تهران آمدم و وارد دانشسرای مقدماتی شدم.»

در سال ۱۳۳۲ از دانشسرای مقدماتی دانش‌آموخته شد. در سال ۱۳۳۷ با تشکیل نخستین دوره رشته آموزش ابتدایی وارد دانشسرای عالی شد و از آنجا لیسانس گرفت. سپس آموزگار کلا‌س اول و معلم آموزگاران کلا‌س اولی شد. عباس سیاحی در این زمینه گفته است: «انگار به تلا‌فی اینکه کلا‌س اول را نخوانده بودم،‌ کلا‌س اولی شدم. از بچه‌‌‌هایش گرفته تا معلمش و کتابش و خواندنی‌هایش و صداکشیدن و خط زمینه‌ای برای تخته سیاهش...».

سیاحی در برنامه‌ تربیت سپاه دانش و مبارزه با بی‌سوادی به همه جای ایران سفر کرد. او خود در این زمینه می‌گوید: «در مرکز آموزش روستایی گرمسار و قاینات و آموزش روستایی شهرکرد و جیرفت آموزگار تربیت کردم و هنوز شاگردهایم بهترین معلم‌ها هستند. به تمام آموزگاران روستاها که در پیکار با بی‌سوادی کلا‌س داشتند، آموختیم که یک کتاب با نام دهنامه با دانش‌آموزان خود بنویسند، کتابی درباره روستا و محله خود. این کتاب‌ها که میراث فرهنگی این سرزمین‌اند، هنوز باید در کتابخانه‌ها باشند. اگر بگویم ده هزار جلد کتاب به این شکل نوشته شد، باورتان نمی‌شود.»

عباس سیاحی و همکارانش از سال ۱۳۴۴ خط زمینه را به کتاب فارسی اول دبستان وارد کردند.  

 

عباس سیاحی

 

 

راهنما

دیدگاه ها

یک جا خواندم که ایشان استاد رنگ رزی هم هستند. امیدوارم یک مصاحبه اختصاصی هم در همین زمینه فراهم کنید. با تشکر فراوان از گذرگاه خوبتان


بنده از ارادتمندان این استاد بزگوار علم ودانش ورنگرزی ایران جناب سیاحی هستم .ایشان با برادر بنده دوست صمیمی بود وبنده هم ارادت کامل در خدمتشان داشتم ودارم .ایشان انسانی بسیار خوش نیت بسیار باسواد وبسیار مهربان وفداکار و....بودند .خدمتی که ایشان به نوباوه گان در رابطه با تالیف وتدوین ونوشتن کتاب دوره ی ابتدایی غیره قابل بحث وشاهکار میباشد .روحش شاد ویادش گرامی ویادش همیشه مانا خواهد بود .


ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.