سیروس طاهباز

سیروس طاهباز
مشخصات
نام: 
سیروس
نام خانوادگی: 
طاهباز

سیروس طاهباز ، نویسنده و مترجم ادبیات کودکان، در سال ۱۳۱۸ در بندرانزلی متولد شد.

طاهباز دوره دبستان و دبيرستان را در تهران و آبادان گذراند. در سال ۱۳۳۸ در آزمون دانشكده پزشكی پذيرفته شد و تا سال ششم در اين رشته درس خواند، سپس دانشكده پزشكی را رها كرد و به جهان هنر و ادبيات گام گذاشت.

از آبان‌ماه سال۱۳۴۰ تا اسفندماه سال ۱۳۴۵ سیروس طاهباز سردبير و ناشر مجله «آرش» بود. انتشار اين مجله به آشنايی او با خانواده نيما يوشيج انجاميد. او گردآوری، نسخه‌برداری و تدوين و آماده‌سازی برای چاپ بيش از ۲۰ هزار برگ از دست نوشته‌های ناخوانا و فرسوده نيما را در ۳۵ سال، از سال ۱۳۴۰ به بعد انجام داد. طاهباز چاپ و انتشار مجله آرش را تا شماره ۱۳ پی گرفت و سپس از سال ۱۳۴۶ به انتشار نشريه دفترهای زمانه در شماره‌های پراكنده پرداخت. از اين نشريه هفت شماره منتشر شده است. طاهباز در اين نشريه با سهراب سپهری، محمود مشرف آزاد تهرانی (م. آزاد)، احمدرضا احمدی، بهرام بيضايی، فيروز شيروانلو، ابراهيم گلستان، غلا‌محسين ساعدی، صفدر تقی‌زاده، محمد حقوقی و منوچهر آتشی همكاری داشت.

در سال ۱۳۴۸ سیروس طاهباز به پيشنهاد م. آزاد به كانون پرورش فکری كودكان و نوجوانان پيوست و در كنار فيروز شيروانلو، فريده فرجام و بعدها داريوش آشوری و نادر ابراهيمی به كار ويرايش، نگارش و ترجمه برای كودكان و بررسی‌های تاريخی ادبيات كودكان پرداخت و میان سال‌های ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۷ مدیریت انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را بر عهده داشت.

سیروس طاهباز ۲۵ اسفند ۱۳۷۷ درگذشت.  

 

سیروس طاهباز

برخی از آثار سیروس طاهباز

«کی از کی می ترسد؟»، «گربه‌ها و خروس‌ها»، «بچه‌ها و کبوترها»، «قلب ما: دستگاه گوارش ما»، «گنجشک خانه کاغذی»، «شاعر و آفتاب»، «هدیه‌ای برای بچه‌های کنار شط»، «ماهی سرخ شده»، «پیروزی بر شب» و «برایم قصه بخوان» از نوشته‌ها و ترجمه‌های او برای کودکان است. وی چند بار جوایز مختلف ادبی را از آن خود کرد که جایزه‌ سیب طلایی دوسالانه‌ براتیسلاوا برای کتاب «با هم زندگی کنیم» از آن جمله است.

 

راهنما
کلیدواژه: 

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.