کتابخانه کودک و نوجوان خانه کتابدار

کتابخانه کودک و نوجوان خانه کتابدار

 

کتابخانه کودک ونوجوان خانه کتابدار وابسته به شورای کتاب کودک ازبهار سال ۱۳۸۴ آغاز به کار کرده است.  این کتابخانه بیش از ۵۰۰۰ منبع اطلاعاتی مناسب برای  خردسالان، کودکان و نوجوانان  صفر تا ۱۶ سال دارد. افزون بر مخاطبان اصلی این کتابخانه، محققان، مربیان و آموزگاران هم از این مجموعه استفاده می کنند.

نظام رده بندی کتابخانه رده بندی دهدهی ساده شده دیویی است که با نشانه های رنگی برای تفکیک موضوعاتی همچون داستان و شعرترکیب شده است.  تابلوی راهنمای کتابخانه به شکل کرم هایی درپنج رنگ برای سه گروه سنی از تولد تا ۶ سال، ۷- ۱۲ سال، ۱۳- ۱۶ سال و دو بخش کتاب های انگلیسی و کتاب های مرجع به منظور راهنمایی موضوعی منابع مطالعاتی طراحی و در ورودی کتابخانه نصب شده است. منابع مطالعاتی به وسیله ی نرم افزار کتابخانه ای قابل بازیابی است و کتابخانه به روش قفسه باز  اداره می شود. کتابداران برای انتخاب کتاب ، امانت کتاب و چیدمان کتاب ها در قفسه از کودکان و نوجوانان عضو کتابخانه که دوره های آموزشی آشنایی با کتابخانه را گذرانده اند کمک می گیرند.

کتابخانه کودک و نوجوان خانه کتابدار

این کتابخانه شامل بخش های زیر است:

خردسالان: این بخش برای نوزادان و خردسالان ۰تا ۶ سال است. منابع آن شامل:  مجموعه لالایی ها، متل ها، کتاب های حمام، کتاب های حسی – لمسی، کتاب های پارچه ای، کتاب های موزیکال، کتاب های تصویری و غیره است. والدین نوزادان و خردسالان و یا کتابدار آن ها را در این بخش همراهی می کنند. آن ها می توانند در کنار هم به خواندن مشغول شودند.

  • بخش کودکان: شامل کتاب های داستان، علمی، زندگینامه ها، تاریخ و جغرافیا، هنر وغیره است برای گروه سنی ۷- ۱۲ سال، کتاب های این بخش با خال های قرمز رنگ مشخص شده اند.
  • بخش نوجوان: شامل کتاب های داستان، علمی، زندگینامه ها، تاریخ و جغرافیا، هنر وغیره است برای گروه سنی ۱۳- ۱۶ سال، کتاب های این بخش با خال های ابی رنگ مشخص شده اند.

کتابخانه کودک و نوجوان خانه کتابدار

  • بخش کتاب های مرجع: کتاب های مرجع مناسب  برای تمام اعضای کتابخانه (خردسال، کودک و نوجوان ) را در برمی گیرد. کودکان و نوجوانان می توانند به تنهایی و یا با کمک کتابدار از این منابع استفاده کنند.
  • بخش کتاب های انگلیسی: کتاب های انگلیسی شامل کتاب های داستان و غیرداستان برای کودکان و نوجوانان.
  • بخش نشریات: شامل نشریه و روزنامه برای هر یک از گروه های سنی مختلف.
  • بخش مقالات: شامل بانک اطلاعاتی از مقاله های مناسب استخراج شده از نشریه های ویژه ی کودکان و نوجوانان.
  • بخش دیداری – شنیداری: شامل پوسترهای علمی، نقشه های جغرافیای طبیعی، نقشه های جغرافیای انسانی، کتاب های گویا، تمبرها، لوح های فشرده صدا و تصویر است.
  • بخش کودکان و نوجوان با نیازهای ویژه: این بخش به منظور تامین منابع مورد نیاز کودکان و نوجوانان نابینا و کم بینا تشکیل شده است که شامل: کتاب های گویا و کتاب های پارچه ایی حسی – لمسی است.

کتابخانه کودک و نوجوان خانه کتابدار

  • اسباب بازی خانه: این بخش شامل بازی های فکری، آموزشی و تفریحی تک نفره و دسته جمعی برای گروه های سنی مختلف کتابخانه است.
  • اتاق قصه: اتاقی در دل کتابخانه است که چیدمان وسایل آن به سبک اتاق های قدیمی ایرانی است. جلسات قصه گویی و کتابخوانی در این اتاق برگزار می گردد. والدین نوزادان و خردسالان می توانند از فضای این اتاق برای کتابخوانی همراه فرزندشان استفاده کنند.

خدمات عمومی کتابخانه:

کتابخانه کودک و نوجوان دو بار در سال برنانه هایی را به منظور تشویق کودکان و نوجوانان به خواندن برنامه ریزی می کند. برخی از این برنامه های عبارتند از:

بازی و سرگرمی شامل: بازی های سنتی و حرکتی  بازی های فکری و آموزشی، بازی های آزاد در "اسباب بازی خانه "/ نمایش خلاق / شاهنامه خوانی / خدمات کتابخانه ای برای کودکان ونوجوانان با نیازهای ویژه / طرح حمایت از مدارس و کتابخانه های آموزشگاهی در طول سال تحصیلی و کمک در امور درسی و پژوهش های دانش آموزان/ طرح "سبد خواندن در مدارس" / کتابخوانی و قصه گویی / برپایی جشنها ی باستانی ایران / برنامه های نقد و ارزیابی کتاب ها / برنامه های دیداربا نویسندگان / تدوین خبرنامه داخلی کتابخانه توسط نوجوانان / آموزش کتابداری و شیوه بهره گیری از کتابخانه / اموزش شیوه پژوهش / مشارکت اعضا در اداره کتابخانه / کار با کتابهای مرجع / برنامه های هنر و خلاقیت / تکثیر دستنوشته های بچه و امانت دادن ان به سایر اعضای کتابخانه  و غیره .

کتابخانه کودک و نوجوان خانه کتابدار

اعضا:

در حال حاضر این کتابخانه بیش از ۱۰۰۰ عضو دختر و پسر در گروه‌های سنی ۳ ماه تا ۱۶ سال دارد.

این کتابخانه همه روزه از ساعت ۸ الی ۱۷به غیر از پنج شنبه  و تعطیلات رسمی، آماده ارائه خدمات است.

 

راهنما
نشانی: 
خیابان ولی عصر. بالاتر از میدان منیریه. خیابان شهید اسدی منش. کوچه دهستانی. پلاک ۲۰. طبقه
تلفن: 
۶۶۹۶۲۹۰۴-۵

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.