کارگاه نقاشی با موراد خوراکی

کارگاه نقاشی با موراد خوراکی

کارگاه نقاشی با مواد خوراکی (شش ماه تا ۳ سال)

یکی از فعالیت های خلاقه و بسیار جذاب برای کودکان خردسال نقاشی با مواد خوراکی است. در اصل هدف از این کار خلق نقاشی هایی دقیق و مشخص نیست. حساس ساختن کودک نسبت به رنگ ها، فرم ها و هماهنگ سازی حرکت چشم و دست هدف اصلی این فعالیت هنری است. در این فعالیت باید توجه داشت که کودک به دلیل خردسالی مواد را به دهان خواهد برد بنا بر این محدودیت های تعذیه این گروه سنی و حساسیت هایی موجود باید در نظر گرفته شود. برای انجام این فعالیت علاوه بر موادی که در زیر نام برده می شود از رنگ های خوراکی نیز می توان استفاده کرد.

مواد لازم: 

  • پلاستیک یا سفره بزرگ و ترجیحاً تیره
  • مربای آلبالو
  • ماست غلیظ
  • هویج رنده شده
  • خیار رنده شده

مراحل کار:

۱. سفره تیره و یا پلاستیکی بزرگ (برای جلوگیری از کثیف شدن منزل و دادن فضای کافی به کودک برای حرکت) را بر روی زمین بیاندازید (تیره بودن رنگ اهمیت دارد چون در این حالت کودک می تواند تضاد بین رنگ ها را درک کند)

۲.حرارت محیط را به گونه ای تنظیم کنید تا بتوانید لباس های کودک را به حداقل برسانید

۳.کودک را بر روی سطح تیره قرار دهید و برای او توضیح دهید که قرار است چه فعالیتی انجام دهد (هر چند ممکن است کودک در این سن تمامی صحبت شما را درک نکند اما توضیح کار باعث ایجاد حس امنیت و آشنایی کودک با واژگان جدید می شود)

۴.مقداری از ماست را در قسمت میانی سفره یا پلاستیک بریزید. کودک در این زمان نمی داند که چه باید بکند پس شما با دست شروع به  بازی  با ماست بکندید (فرم ها و بافت های غیر مشخص بسازید) از کشیدن نقاشی های مشخصی  چون خانه، گل، پرنده و ... جداً پرهیز کنید.

۵.ابتدا کودک را تشویق به بازی با ماست کنید . کم کم از او بخواهید با انگشت  و دست روی ماست و پلاستیک ضربه بزند و خط بکشد (پس از چند بار تکرار این فعالیت کودک قادر خواهد بود تا فرم هایی ایجاد کند)

۶.مقداری از هویج/مربا و خیار رنده شده را به ترتیب روی سفره بریزید و توجه کودک را به تفاوت رنگ ها جلب کنید

۷.به کودک اجازه بدهید تا رنگ ها را با هم ترکیب کند و ازدیدن رنگ های جدید بر روی سطح تیره لذت ببرد

۸.به یاد داشته باشید کودکان متفاوت واکنش ها و پیشرفت های متفاوتی از خود نشان می دهند. اگر کودک شما در اولین تلاش فعالیت و حرکت خاصی صورت نداد نگران نشوید با تکرار فعالیت در کودک حسی از آرامش ایجاد کرده و او را تشویق به همکاری کنید. نگران کثیف شدن کودک خود نباشید به او اجازه بدهید هر چه می خواهد بر روی مواد خوراکی حرکت و بازی کند در نهایت با یک حمام ساده کودک تمیز و خوشحال خواهد بود

 

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۸۸-۰۸-۰۴ ۱۰:۲۴
متن سفارشی:

ديدگاه شما