گلوریا ولان

Gloria Whelan
گلوریا ولان
تهیه کننده: 
کیوان عبیدی آشتیانی
مشخصات
نام: 
گلوریا
نام خانوادگی: 
ولان
نام لاتین: 
Gloria
نام خانوادگی لاتین: 
Whelan

گلوریا ولان، نویسنده و شاعر امریکایی الاصل و پدیدآورنده آثار بسیاری برای کودکان و نوجوانان است.

کتاب «پرنده بی آشیان» او برنده‌ی جایزه کتاب ملی در امریکا شد. ولان داستان‌های تاریخی نیز می‌نویسد و گزیده‌ای از آثار او در فهرست جایزه او. هنری قرار گرفته است.

گلوریا ولان در ۲۳ نوامبر سال ۱۹۲۳ در دیترویت میشیگان  امریکا زاده شد. او  دانش آموخته‌ی دانشگاه میشیگان است. ولان پس از مرگ شوهرش به دیترویت نقل مکان کرد و اکنون همراه دو فرزند و نوه‌هایش زندگی می کند.

گلوریا ولان داستان‌های بسیاری با درونمایه‌ی تاریخی نوشته است. او که برای خلق هر یک از آثارش به مطالعه و تحقیق می‌پردازد، در باره‌ی داستان «پرنده بی آشیان» چنین می‌گوید: «چند سال پیش، مقاله‌ای در صفحه‌ی اول نیویورک تایمز (۲۹ مارس ۱۹۹۸) درباره‌ی شهر ورینداوان هندوستان خواندم، شهری که محل اقامت هزاران بیوه سفیدپوش (ساری سفید) است. همان طور که خوانندگان داستان پرنده بی‌آشیان می‌دانند، در هندوستان، به ویژه در مناطق روستایی، دخترها پس از ازدواج، از خانواده‌ی خود جدا میشوند و به خانواده‌ی شوهر می پیوندند.

پس از مرگ شوهر، معمولا خانواده‌ی شوهر، دختر را رها می‌کنند ،چون نان خور اضافه نمی‌خواهند. زنان بیوه برای ادامه‌ی زندگی به ورینداوان می‌روند و به خدمت معابد در می‌آیند. در مقاله‌ای که می‌خواندم، یکی از بیوه‌ها فقط سیزده سال داشت. این موضوع فکر مرا مشغول کرده بود، اما دوست نداشتم داستانی درباره‌ی بیوه‌ای سیزده ساله بنویسم که تمام عمرش را در خدمت معابد گذرانده است.

بعد، در جولای همان سال از نمایشگاهی مربوط به جوامع آسیایی در نیویورک دیدن کردم و نمایش قلاب دوزی و گل دوزی زنان هندی نظرم را جلب کرد. لحاف‌های گل دوزی شده، نمایانگر زندگی واقعی مردم بود: تهیه غذا، آداب خوردن، خوابیدن، کشت و کار، جمع کردن میوه و چیزهایی از این قبیل. این نقش‌ها الهام بخش من در داستان کولی (قهرمان اصلی داستان پرنده بی آشیان) شدند.

وقتی از گلوزیا ولان پرسیده می‌شود که آیا دنباله داستان کولی را خواهد نوشت، می‌گوید: «نه، چون فکر می‌کنم کولی و راجی الان خوشبخت هستند و کولی همچنان گل دوزی‌های قشنگ روی ساری انجام می‌دهد.»

توجه به ملیت‌های مختلف از ویژگی‌های آثار خانم ولان است. کتاب The Turning درباره دختر ۱۷ ساله روسی و شرایط زندگی اوست. کتاب Listening For Lions ماجراهای راشل ۱۳ ساله است که در بخش بریتانیایی آفریقای شرقی زندگی می‌کند. ماجراهای داستان Burying The Sun نیز در شوروی در زمان جنگ جهانی دوم می‌گذرد.  Chu Ju,s House  داستان دختری چینی در زمانی است که هر خانواده‌ی  چینی فقط حق داشتن دو فرزند را دارد و به فرزندان پسر بیشتر توجه می‌شود. کتابImpossible Journey  نیز داستان دختری ۱۳ ساله در لنینگراد است.

گلوریا ولان نویسنده پرکاری است و ۲۸ کتاب و مجموعه داستان کوتاه از او منتشر شده است.

کتاب پرنده بی آشیان از این نویسنده در سال ۱۳۸۷به عنوان اثر برگزیده برای نوجوانان در جشنواره ی دوسالانه ی کتاب کودک ونوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مورد تقدیر قرار گرفت.

راهنما

عضویت در کانال تلگرام