فرانسیس هاجسن برنت

Frances Hodgson burnett
فرانسیس هاجسن برنت
مشخصات
نام: 
فرانسیس هاجسن
نام خانوادگی: 
برنت
نام لاتین: 
Frances Hodgson
نام خانوادگی لاتین: 
burnett

فرانسیس هاجسن برنت از نویسندگان محبوب داستان و نمایش‌نامه برای بزرگسالان و کودکان است.

شهرت برنت به عنوان نویسنده‌ی کودکان بر چهار رمان «لرد کوچک»، «سارا کرو»، «باغ مخفی»، و «شاهزاده‌ی گمشده» استوار است.

فرانسیس هاجسن برنت در سال ۱۸۴۹ در منچستر انگلستان زاده شد. هنگامی که پنج سال بیشتر نداشت پدرش را از دست داد و مادرش نگهداری پنج فرزند را بر عهده گرفت. به این ترتیب کودکی او در فقر و محله‌های پست دوره‌ی ویکتورین منچستر گذشت.

فرانسیس در ۱۶ سالگی به امریکا کوچ کرد و نوشتن برای مجله‌ها را از ۱۸ سالگی آغاز کرد. داستان‌هایش به سرعت مورد استقبال قرار گرفت. محبوبیت آثارش برای او ثروت و شهرت در انگستان و امریکا به همراه آورد. فرانسیس در سال ۱۸۷۳ با پزشکی به نام برنت سون ازدواج کرد و صاحب دو پسر شد که یکی از آن‌ها در سن ۱۵ سالگی درگذشت. ازدواج او ازدواج موفقی نبود و در سال ۱۸۹۸ به جدایی آنجامید. ازدواج دوم برنت نیز پس از دو سال پایان یافت.

برنت ذاتاً یک قصه‌گو بود، قصه‌گویی با توانایی تبدیل داستان‌های عامه پسند و قصه‌های پریان به داستان‌های سرگرم کننده و پر تعلیق. شماری از موفق‌ترین داستان‌های برنت نخست در مجله‌ی سنت نیکولاس چاپ شد. برنت، «لرد کوچک» را از سال ۱۸۸۶ تا ۱۸۸۷ به صورت داستان دنباله دار در این مجله چاپ کرد.

این داستان به عنوان داستان کودکان چاپ شد اما برای مادران نیز جاذبه ی بسیاری داشت. تصویرگری‌های رجینالد بریک برای این داستان سبب رواج کت و شلوار مخمل و موهای بلند حلقه حلقه برای پسرها شد و این شیوه‌ی پوشش برای مدت‌ها نمادی از کودکان ثروتمند شد.

اثر بعدی برنت، «سارا کرو» بود که برنت بعدها با تغییراتی با نام «شاهزاده کوچک» منتشر کرد. «سارا کرو» داستان سیندرلای دیگری است. قهرمان داستان مشکلات و دشواری‌های بسیاری را همانند «سیندرلا» از سر می‌گذراند.

«باغ مخفی» که برنت آن را در سال ۱۹۱۱ نوشت بهترین اثر او به شمار می‌آید. شاید به سبب بهره گرفتن برنت از تجربه‌های خود از زندگی در شمال انگلستان و عشقش به گل‌ها و باغبانی، و باورش بر تاثیرگذاری روان در جسم، اسطوره‌های موجود درباره‌ی باغ ها و طبیعت، این اثر را غنی‌تر و چند بعدی‌تر از دیگر آثارش به نظر می‌رسد.

فرانسیس هاجسن هفده سال پایانی زندگیش را در نیویورک گذراند و پس از مرگ در کنار مزار پسر دومش به خاک سپرده شد.

 

 

 

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.