خر کوچولو حمام می‌کند

عنوان لاتین
Kleine Ezel gaat in bad

«خر کوچولو و یاکی اسب‌بازی می‌کنند. به آن‌ها خیلی خوش می‌گذرد! اما... وقت حمام و خواب است.»

کتاب «خر کوچولو حمام می‌کند» داستان هر روز و شب مادرها و پدرهایی است که فرزندانشان هیچ وقت خسته و گرسنه نیستند و به حمام احتیاجی ندارند! کودکانی که دوست دارند بازی کنند و برای فرار از کارهای روزمره بهانه‌های بامزه‌ای بیاورند!

خر کوچولو خسته و کثیف است و باید حمام کند و بخوابد اما گوش‌های او نمی‌خواهند حمام کنند، قایق‌اش باید اول حمام کند و خر اسباب‌بازی را با خود به سفر دریایی ببرد، همه اسباب بازی‌ها به حمام احتیاج دارند و خلاصه دیگر وان برای خر کوچولو جا ندارد... مادر هربار با حوصله با خر کوچولو گفتگو می‌کند و بالاخره او را حمام می‌کند. بعد از حمام خر کوچولوی تمیز در آغوش گرم مادر به خواب می‌رود.

متن کتاب، ساده و آسان‌خوان است و موضوع و موقعیت داستان آنقدر آشناست که کودک به راحتی با آن ارتباط برقرار می‌کند. کتاب برای بلندخوانی با کودکان خردسال مناسب است. نویسنده هلندی کتاب «ریندرت کرم هاوت» به نگارش کتاب‌های کودک و فانتزی نوجوانان شهرت دارد. یکی از کتاب‌های او در 2011 برنده بهترین رمان نوجوانان هلند شده است. تصویرگری ساده و در عین حال چشم‌نواز کتاب که به برقراری ارتباط کودکان سنین پایین‌تر با داستان کمک می‌کند، از «آنه‌ماری فان هاراینگن» تصویرگر هلندی است که برنده سه جایزه تصویرگری کتاب کودک در هلند شده است.

فعالیت پشنهادی برای کتاب خر کوچولو حمام می‌کند

گزیده‌هایی از کتاب

خر کوچولو و یاکی اسب‌بازی می‌کنند. به آن‌ها خیلی خوش می‌گذرد!

اما... مامان خر کوچولو می‌آید و می‌گوید: بیا خر کوچولوی من، وقت حمام و خواب است.»

برگردان
سارا یوسف پور
تصویرگر
Annemarie van Haeringen , آنه ماری فان هار اینگن
سال نشر
1399
نویسنده
Rindert Kromhout , ریندرت کرم هاوت
نگارنده معرفی کتاب
ویراستار
گروه ویرایش موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان
Submitted by skyfa on