لوییزا می آلکات

Louisa may Alcott
لوییزا می آلکات
مشخصات
نام: 
لوییزا می
نام خانوادگی: 
الکات
نام لاتین: 
Louisa May
نام خانوادگی لاتین: 
Alcott

لوییزا می الکات رمان نویس و نویسنده داستان کوتاه است که بیشتر به سبب داستان‌هایی که برای کودکان به ویژه برای دختران نوشته شناخته می‌شود و داستان «زنان کوچک» او از ادبیات کلاسیک کودکان به شمار می‌رود.

او در جرمن تاون در پنسیلوانیا زاده شد و در بوستون و کونکورد بزرگ شد. لوییزا دومین دختر از چهار دختر خانواده‌ای روشن فکر بود. پدرش که آموزگاری پیشرو بود آموزش او را خود بر عهده گرفت. کودکی لوییزا با متفکران و نویسندگان برجسته‌ی نیو اینگلند سپری شد.

«هنری دیوید تورو» نویسنده‌ی و شاعر امریکایی آموزگار او بود و به کتابخانه‌ی رالف والدو امرسون شاعر دسترسی داشت. او در محیطی که از نظر فرهنگی غنی ولی از نظر مالی فقیر بود بزرگ شد. الکت ناچار برای تامین مخارج خانواده به عنوان آموزگار، خیاط و خدمتکار مدتی کار کرد.

الکات نخستین مجموعه داستان‌های خود را به نام "Flower fables" در سال ۱۹۵۵ منتشر کرد که چندان مورد توجه قرار نگرفت. او این داستان‌ها را هنگامی که آموزگار دختر امرسون بود نوشت. در ۱۸۶۲-۱۹۶۳ الکات برای ۶ هفته در جنگ های داخلی به عنوان پرستار در واشنگتن جایی که به بیماری تیفوئید دچار شد، خدمت کرد. نامه‌هایی که الکات در این دوران برای خانواده‌اش می‌فرستاد پایه‌ی داستان"hospital sketches" شد، اثری که هم از سوی منتقدان و هم از سوی مردم مورد توجه قرار گرفت. او در ادامه رمان محبوب خود، "moods" را برای بزرگسالان نوشت. انتشار داستان‌های کوتاه الکت که اغلب با نام مستعار ای. ام. برنارد در چندین مجله‌ی نیواینگلند چاپ می‌شد، منبع درآمد ثابتی برای او شد.

در سال ۱۸۶۶ پس از بازگشت از سفر اروپا از الکات خواسته شد که داستانی برای دختران بنویسد و اگر چه او ادعا می‌کرد که چندان دختران را نمی‌شناسد اما در زمان کوتاهی داستان «زنان کوچک، مگ، جو، بت و ایمی» را نوشت. الکات که در نگارش این داستان از خانواده و زندگی خود الهام گرفته است، داستان یک خانواده‌ی دوست داشتنی و دخترانشان را بازگو می کند. الکت در این رمان اهمیت عشق خانوادگی، وفاداری، نیکوکاری و وظیفه را همراه با جزئیات زندگی دختران در سده نوزدهم نشان می دهد.

«زنان کوچک» به سبب شخصیت پردازی، نمایشی درست از زندگی نیواینگلند و پرداختن به روانشناسی دوران نوجوانی ستایش شده است.«زنان کوچک» برای الکات ثروت و شهرت به همراه آورد و از آن زمان تاکنون یکی از آثار محبوب به شمار می‌رود و بارها فیلم‌هایی از آن ساخته شده است.

الکات بنا به درخواست خوانندگان ‌«زنان کوچک» دنباله‌ای برای این داستان و نیز داستانی به نام «مردان کوچک» و پیوستی برای آن‌ نیز نوشت. "An Old Fashioned Girl‏"، "Eight Cousins"، "Rose In Bloom"،"Under the Lilacs"، "Jack and Jill: Village story" و "A Garland for Girls" دیگر داستان‌هایی است که او برای کودکان نوشت.
لوئیس می الکات از مخالفان برده‌داری و از طرفداران فعال جنبش زنان بود و در نوشته‌هایش اغلب اصلاحات آموزشی و آرمان‌های فمنیستی را بیان می‌کرد.
او درباره‌ی موفقیت داستان‌های کودکانش تردید داشت و آن‌ها را هنرمندانه نمی‌دانست. الکت یک بار از آن‌ها به عنوان «داستان‌های سبک اخلاقی برای کودکان» نام برد.  

 

راهنما

ديدگاه شما