دومین نشست کتابداران «با من بخوان» با موضوع ایمنی، امنیت و سلامت در کتابخانه‌ها

دومین نشست کتابداران «با من بخوان» با موضوع ایمنی، امنیت و سلامت

روز چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ دومین نشست مجازی کتابدارانِ «با من بخوان» برگزار شد. موضوع این نشستِ مجازی «ایمنی، امنیت و سلامت در کتابخانه‌ها» بود. در این نشست که نزدیک به دو ساعت به طول انجامید، کتابداران «با من بخوان» از سراسر کشور در فضای مجازی گرد هم آمدند و درباره‌ی اهمیت رعایت موارد ایمنی در کتابخانه‌ها به منظور پیشگیری از حوادث احتمالی و آموزش نکات ایمنی به کودکان گفت‌وگو کردند و آموختند.

در آغاز صفورا زواران حسینی کارشناس کتابخانه‌های «با من بخوان» درباره‌‌ی ضرورت رعایت موارد ایمنی در کتابخانه‌ها توضیح داد. او در ادامه دستنامه‌ی «ایمنی، امنیت و سلامت» را معرفی کرد. این دستنامه حاوی نکاتی درباره‌ چگونگی رعایت موارد ایمنی در کتابخانه‌هاست. او درباره‌ی‌ اهمیت مطالعه‌ این دستنامه و اجرای نکات آن توسط کتابداران و مسئولان کتابخانه‌ها گفت: «پس از مطالعه‌ کتابچه چک‌لیست انتهای آن را مطالعه کنید  و چک لیست را پر کنید. با پر کردن این فرم می‌توانید سطح ایمنی را در کتابخانه‌ی خود بسنجید و برای بهبود استانداردهای ایمنی کتابخانه‌ خود اقدامات لازم را انجام دهید.» شرکت در کارگاه‌های آموزشی مانند آموزش کمک‌های اولیه و نحوه‌ استفاده از کپسول آتش‌نشانی دیگر توصیه‌ زواران به مربیان و کتابداران «با من بخوان» برای بهبود عملکرد در حوادث و بلایای طبیعی بود.

در ادامه کتابداران «با من بخوان» از تجربه‌ خود درباره‌ رعایت موارد ایمنی و سلامت در کتابخانه‌ها و آموزش این نکات به کودکان و نوجوانان گفتند. برخی کتابداران با خواندن کتاب‌هایی چون «دستهایت را بشوی»، «میکروب‌ها برای پخش کردن نیستند»، «مهمانی هیولاهای دندان» و ... کودکان را با بهداشت و سلامت بدن آشنا کرده‌اند. دعوت از آتش‌نشانان به کتابخانه و آموزش نکات ایمنی به کودکان، آموزش چگونگی رخ دادن حوادث طبیعی مثل زلزله، سیل و غیره با شعر، بازی و  ساخت ماکت، از دیگر فعالیت‌های کتابداران برای آشنایی کودکان با حوادث و آمادگی آنان برای مواجه با آن‌ها بود.

این نشست از مجموعه نشست‌های مجازی کتابداران کتابخانه‌های با من بخوان بود. در این نشست‌ها کتابداران از طریق امکانات فضای مجازی تجربه‌ها، نظرها و دغدغه‌های خود را با هم به اشتراک می‌گذارند. نخستین نشست این مجموعه ماه گذشته با موضوع فعالیت‌های کتابخانه‌ها در دوره‌ی همه‌گیری کرونا برگزار شد. «دستنامه ایمنی، امنیت و سلامت در کتابخانه‌های با من بخوان»  و «چک‌لیست ایمنی و سلامت» در کتابخانه‌های با من بخوان در پیوست این مطلب در دسترس شماست.

  با کتابخانه‌های با من بخوان بیشتر آشنا شوید

گزارش نخستین نشست مجازی کتابداران با من بخوان

 

 

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹-۱۰-۲۷ ۱۴:۱۰
پدیدآورندگان:
نویسنده:
گروه با من بخوان
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.