خوبه که با دیگران فرق داری (مجموعه کتاب دنیای دوست‌داشتنی من)

عنوان لاتین
It’s okay to be different

«خوبه که با دیگران فرق داری» کتابی از مجموعه کتاب «دنیای دوست داشتنی من» است که درباره پذیرش خود و دیگران و داشتن اعتماد به نفس صحبت می‌کند. این کتاب با متنی ساده و تصویرهایی دل‌نشین کودک را در درک گوناگونی خودش و دیگران یاری می‌رساند.

«خوبه که با دیگران فرق داری» درباره مسائلی مانند عینکی بودن، مو نداشتن، اندازه‌های گوناگون آدم‌ها، ظاهرهای گوناگون، بینی متفاوت، دوست خیالی و ... صحبت می‌کند. نقاشی‌ها ساده و رنگ‌های زنده تصویرگری کتاب را دل‌نشین‌تر می‌کند. «تاد پار» جسورانه حس تک تک جمله‌ها را به مخاطب انتقال می‌دهد. جمله‌ها کوتاه و گویاست که عادی به دید می‌آید، اما مفهوم‌هایی ژرف را در خود دارد. این کتاب به افزایش اعتماد به نفس در کودکان، آشنایی آن‌ها با گوناگونی‌ها و پذیرش خود و دیگران کمک می‌کند.
در آغاز کتاب، مجموعه کتاب «دنیای دوست‌داشتنی من» و نویسنده معرفی شده‌اند و بخشی برای راهنمایی پدر و مادر و آموزگاران آمده است. در پایان نیز نویسنده درباره مفهوم کتاب با مخاطب صحبت می‌کند.
هر جلد از مجموعه کتاب «دنیای دوست داشتنی من» دربردارنده پیامی برای کودکان است. «تاد پار» با نقش‌های دل‌انگیز و متن‌های ساده، به کودکان خودباوری را می‌آموزد. کتاب‌های او کودکان نوآموز را به خواندن تشویق می‌کند. کتاب‌های مجموعه کتاب «دنیای دوست‌داشتنی من» موجب رشد بعد حسی و عاطفی کودکان و رشد شخصیت آن‌ها می‌شود و احترام به فرهنگ‌های مختلف را به آنان آموزش می‌دهد.

از این مجموعه 8 جلد «کتاب زمین»، «ما برای هم ساخته شده‌ایم»، «کتاب مادربزرگ‌ها»، «کتاب پدربزرگ‌ها»، «کتاب دوستت دارم»، «کتاب احساس‌های خوب»، «کتاب صلح» و «خوبه که با دیگران فرق داری» به فارسی ترجمه و منتشر شده است.

در پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان، سال پانزدهم، شماره 6، درباره مجموعه کتاب «دنیای دوست‌داشتنی من» آمده است:

«نویسنده و تصویرگر کتاب‌های دنیای دوست داشتنی من در این مجموعه، از مفاهیم عمیق زندگی، مثل عشق و دوست داشتن، صلح و دوستی، قبول تفاوت‌ها و زمین و راه و روش مراقبت از آن، با زبانی کودکانه، ساده، و ملموس حرف زده و برای نقاشی کتاب‌هایش از رنگ‌های شاد و روشن استفاده کرده است.

تادپار تلاش کرده مفاهیم عالی و پیچیده را، از راه تصویر کردن انسان‌ها، اشیا و طبیعت پیرامون کودک، به او انتقال دهد.

موضوعات متنوع و فراگیر انسانی این مجموعه هشت جلدی به ما این اجازه را می‌دهند که مخاطبان آن را همه گروه‌های سنی معرفی کنیم. اگر موضوعات کتاب‌ها برای بچه‌ها تازگی دارد و جنبه آموزش پیدا می‌کند، برای ما بزرگ‌ترها، یادآوری و گاهی هم تلنگر خوبی است.»

«تاد پار» نویسنده و تصویرگر آمریکایی است که تاکنون بیش از 30 کتاب برای کودکان نوشته است. کتاب‌های او بارها جزء پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز بوده است و به 15 زبان زنده دنیا ترجمه شده است. «پار» تهیه‌کننده نیز هست و برنامه «Todd World» را در تلویزیون آغاز کرده است. او خودش در کتاب‌هایش می‌نویسد از شیرهای دریایی و دلفین‌ها خوشش می‌آید. رنگ آبی و نقاشی را دوست دارد. غذای مورد علاقه‌اش ماکارانی و پنیر است و داشتن یک رستوران، رویای اوست.

گزیده‌هایی از کتاب

عیبی ندارد که به خودت افتخار کنی.

مهم نیست اگر مادرت با مادرهای دیگر تفاوت دارد!

مهم نیست اگر پدرت با پدرهای دیگر فرق دارد!

اشکالی ندارد یک دوست خیالی داشته باشی.

برگردان
شقایق خوش‌نشین
تصویرگر
تصویرگر
Todd Parr, تاد پار
سال نشر
1390
نویسنده
Todd Parr, تاد پار
نگارنده معرفی کتاب
پدیدآورندگان
Submitted by skyfa on