فعالیت پیشنهادی برای کتاب دماغ ملکه

فعالیت پیشنهادی برای کتاب دماغ ملکه

خواندن کتاب «دماغ ملکه» از دیک کینگ اسمیت شما را در هر سنی که هستید خوشحال می‌کند. «دماغ ملکه» با نثری روان و جذاب ماجراهای هارمونی پارکر دختر ده ساله‌ای که عاشق جانوران، جادو و خیال‌پردازی است را به زیبایی به نمایش می‌گذارد. دختری است که انتخاب‌هایش و آرزوهایش چندان مورد تایید خانواده نیست و رابطه‌اش با والدین و خواهرش به‌تدریج از چالش‌های همیشگی به صلح می‌رسد.

۱- گفت‌وگو کنید.

پس از بلندخوانی کتاب با پرسش‌هایی مانند زیر با کودکان گفت‌وگو کنید:

  • شما به چه جانورانی علاقمند هستید؟ جانور خانگی دارید؟ دوست دارید داشته باشید؟ به‌نظر شما برای نگهداری از جانوران خانگی لازم است چه شرایطی داشته باشیم؟
  • اگر تو جای هارمونی بودی چه رفتاری با خواهر یا برادر خود داشتی؟
  • به نظر شما جادو حقیقت دارد؟ شما چه آرزوهایی دارید؟ اگر قدرت جادویی داشتی چه آرزوهایی را برآورده می‌کردی؟
  • هارمونی اول آرزوهای خودش و بعد آرزوهایی که باعث شادی دیگران شود را برآورده می‌کرد. به‌نظر شما چرا نظر هارمونی به‌تدریج تغییر کرد؟ اگر شما جای او بودید چه می‌کردید؟
  • چرا هارمونی با اعضای خانواده خود اختلاف داشت؟ رابطه شما با اعضای خانواده‌تان چگونه است؟

۲- پژوهش کنید.

  • از کودکان بپرسید آیا جانور خانگی دارند یا نه؟ شرایط نگهداری آن‌ها چیست؟ سپس از آن‌ها بخواهید درباره‌ی این‌که چه جانورانی خانگی هستند و چه جانورانی را نباید در خانه نگه داشت، جانورانی که هم نوع خانگی و هم وحشی (حیات‌وحش) آن‌ها وجود دارد، مانند خرگوش، گربه‌سانان و غیره پژوهش کنند. در انتها می‌توانید پوستری بسازند که در آن ویژگی‌های یک جانور خانگی و حیات‌وحش را مقایسه کنند یا انواع جانوران خانگی را معرفی کند یا مخصوص معرفی جانور خانگی مورد علاقه‌شان باشد و شیوه‌ی مراقبت از آن را توضیح دهند.
  • از کودکان بخواهید با جستجو در کتاب‌های جغرافی و تاریخ و منابع معتبر اینترنتی اطلاعاتی در مورد تاریخچه سکه و پول‌های رایج کشورها گردآوری کنند. هم‌چنین می‌‌توانند کشوری در جهان را انتخاب کنند و درباره پول رایج آن و شکل انواع سکه‌ها و اسکناس‌ها پژوهش کنند. سپس نقشه‌ جهان را بکشید و پوستری از انواع پول‌های رایج درست کنید.

۳- پیوندهای درسی

این کتاب برای کلاس نقاشی جالب و هیجان‌انگیز است. هم‌چنین برای نوشتن و توصیف آرزوها و تخیل کودکان در درس انشا بسیار عالی است.

۴- صندوق آرزوها

یک صندوق آرزوها درست کنید و از کودکان بخواهید هروقت خواستند آرزوی خود را روی کاغذ بنویسند و در صندوق بیندازند. بعد مثلا هر ماه در روزی مشخص صندوق آرزوها را باز کنید و آرزوها را بخوانید و با کمک هم‌دیگر (با قرعه‌کشی یا توافق) آرزویی را انتخاب کنید و با کمک کودکان برای برآورده شدن آن ایده بدهید و برنامه‌ریزی کنید.

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.