فعالیت پیشنهادی برای کتاب خرگوش گوش داد!

فعالیت پیشنهادی برای کتاب خرگوش گوش داد!

«خرگوش گوش داد!» داستان پسرکی است که با مکعب‌های خانه‌سازی‌اش ساختمانی می‌سازد. اما بعد از ساخت آن تعدادی پرنده سازه‌اش را خراب می‌کنند و این اتفاق تیلور را بسیار غمگین و ناراحت می‌کند. دوستان‌اش به دیدار تیلور می‌آ‌یند و او را دلداری می‌دهند و هر یک برای هم‌دردی با او  توصیه‌ای به تیلور می‌کنند؛ اما پسرک هیچ‌کدام از توصیه‌های دوستانش را در آن‌ لحظه لازم ندارد. او فقط می‌خواهد یکی به حرف‌هایش گوش دهد. تا این‌که خرگوش از راه می‌رسد و فقط گوش می‌دهد.

۱- گفت‌وگو کنید.

  • چرا حال تیلور دگرگون شد؟ چه احساسی به او دست داد؟
  • وقتی غمگین هستید چه چیزی حال شما را بهتر می‌کند؟
  • در مورد احساسات مختلفی که کودک تجربه کرده‌است‌ و اینکه هر یک از این احساسات در چه موقعیت‌هایی ایجاد می‌شوند گفت و گو کنید.
  • آیا تا به حال تجربه خراب شدن یا گم شدن اسباب بازی یا وسیله‌تان را داشته‌اید؟ در آن شرایط چه احساسی به شما دست داده‌است؟
  • اگر کسی اسباب بازی شما را خراب کند بیشتر ناراحت می‌شوید یا اگر خودتان آن را گم  یا خراب کنید؟ راجع به تفاوت این دو احساس گفتگو کنید.
  • در شرایط  بحرانی که ممکن است برای‌تان پیش‌آمده باشد گفت و گو کنید. چه کسانی در آن موقعیت به شما  دلداری داده‌اند؟ راجع به توصیه‌ها و پیشنهادهایی که به شما شده‌است صحبت کنید.

۲- خود را در شرایط خاص تصور کنید.

از کودکان بخواهید خود را درموقعیت‌ زیر تصور کنند و بگویند چه احساسی خواهند داشت؟ موقعیت‌های بعدی را خودتان مثال بزنید و مانند نمونه زیر کودکان را وارد گفت و گو کنید.

در کلاس یا مهدکودک کنار دوستانش‌شان مشغول نقاشی کشیدن با آبرنگ هستید. ناگهان دست یکی از دوستان به لیوان آبرنگ برخورد می‌کند و آب روی نقاشی شما می‌ریزد. احساس شما در آن لحظه چیست؟ چه واکنشی می‌دهید؟ دوست دارید در آن شرایط دیگر دوستانتان یا مربی چه کاری برای شما انجام دهند؟

 حالا اگر موقعیت بر عکس می‌شد چه؟ یعنی شما روی نقاشی دوست‌تان آب می‌ریختید؟

۳- پژوهش کنید.

در این کتاب چه جانورانی در تصاویر می­بینید؟ همراه کودکان در مورد خوراک، طول عمر، محل زندگی، تعداد بچه‌هایی که به دنیا می­آورند و... هر یک از جانوران پژوهش کنید. دایره‌المعارف‌ها یکی از ابزار مناسب پژوهش‌های گروهی در کلاس است.

۴- ماسک بسازید.

باتوجه به این‌که داستان شخصیت‌های مختلفی دارد می‌توانید و نقش هر شخصیت را به یک کودک بدهید و نمایش کوتاهی را اجرا کنید.

۵- نمایش اجرا کنید.

به کودکان کمک کنید در برگه‌های A4 هر کدام سر یک حیوان را برای ساخت الگوی ماسک نقاشی کنند. گوش‌ها و یا بینی حیوانات را هم می‌توانید جداگانه بکشید و کلاژ کنید. بهتر است بیشتر اجازه دهید کودک الگو و طرح خودش را  کار کند و شما فقط تسهیل‌گر او باشید.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰-۰۸-۰۱ ۱۰:۲۲
پدیدآورندگان:
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.