فعالیت پیشنهادی برای کتاب کارل و معنای زندگی

کتاب «کارل و معنای زندگی» داستان یک کرم خاکی است. او روزهای خود را با خوشحالی در حال تونل زنی در خاک می‌گذراند تا این‌که یک موش صحرایی از او یک سوال ساده می‌پرسد و باعث می‌شود کارل دست از کار روزانه خود بکشد: «چرا این کاره را هر روز می‌کنی؟» جستجوی کارل برای یافتن پاسخ این پرسش او را به یک ماجراجویی می‌رساند تا با تمام جانوران جنگل ملاقات کند. هرکدام از جانوران معنایی برای کاری که انجام می‌دهند دارند که خب هیچ‌کدام از آن‌ها معنای زندگی کارل نیست. اما سرانجام کارل هم معنای زندگی‌اش را می‌یابد.

1- گفت‌وگو کنید.

پس از بلندخوانی کتاب با پرسش‌هایی مانند زیر با کودکان گفت‌وگو کنید:

  • چه شد که کارل دست از کار کشید و به ملاقات جانوران جنگل رفت؟
  • هر کدام از جانوران چه دلیل یا معنایی برای کاری که می کردند به کارل گفتند؟
  • وقتی سنجاب گفت: «من این‌جا هستم تا درخت بکارم.» منظورش چه بود؟ (سنجاب‌ها پیش از فصل سرما دانه‌های بلوط و درختان دیگر را در زیر خاک پنهان می‌کنند، اما همه‌ آن‌ها را یادشان نمی‌آید کجا پنهان کرده‌اند. در فصل بهار دانه‌های باقیمانده در خاک جوانه می‌زنند)
  • تابه‌حال سوالی در ذهن داشته‌اید که برای یافتن پاسخ آن مانند کارل با دیگران مشورت کنید؟ پاسخ سوالتان را یافته‌اید؟
  • با توجه به داستان نظرتان درباره این جمله چیست؟: «زندگی همه موجودات روی کره زمین به هم وابسته است». می‌توانید مثال‌های دیگری غیر از آن‌چه در داستان آمده است بزنید؟

2- پژوهش کنید.

در مورد زندگی کرم‌ها پژوهش کنید و اطلاعات به دست آمده خود را در کاربرگ ویژگی‌های کرم بنویسید. اطلاعات شگفت انگیزی در مورد این موجود کوچک اما مفید کشف خواهید کرد.

می توانید پژوهش‌تان کرم‌های واقعی را برای مدتی در ظرف شیشه‌ای و خاک نگه‌داری کنید. خاک سفت بریزید و ببینید با آن خاک چه می‌کنند؟ رفتارهایشان را یادداشت کنید.

خوراکی‌های مختلف برایشان بگذارید و ببینید چه می خورند؟

اعضای بدن کرم را بررسی کنید. البته این مورد را در کتاب‌ها و یا در گوگل بیابید.

کرم خاکی برای طبیعت چه سودی دارد؟ برای نمونه این را بدانید که کرم‌های خاکی سالانه حدود 40 تن خاک را زیرورو می‌کنند.

3- شبکه حیات داستان را بکشید.

در داستان همه موجودات زندگی‌شان به هم وابسته است. یک کاغذ بزرگ جلویتان بگذارید و سعی کنید شبکه ارتباط‌های موجودات را بکشید. می‌توانید تصویر هر کدام از جانوران و گیاهان را روی یک برگه کوچک کپی کنید یا بکشید و در بخش‌های مختلف صفحه بچسبانید. سپس با فلش بین هرکدام هر ارتباطی هست را بکشید و نوع ارتباط را بالای آن بنویسید. می‌توانید روابطی که در داستان نیامده است یا جانوران و گیاهانی دیگر که به نظرتان در آن زیستگاه زندگی می‌کنند را نیز به صفحه اضافه کنید. در آخر صفحه‌ای با شبکه‌ای در هم تنیده از رابطه‌ها دارید.

4- ماز بازی کنید.

کاربرگ ماز را برای هر کودک پرینت بگیرید و از کودک بخواهید کارل را به دوستش موش صحرایی برساند.

5- کاردستی ساخت کرم

کرم بزرگ رولی: رول دستمال توالت را به شش قسمت با عرض مشابه برش دهید. هر بخش‌ را رنگ کنید. می‌توانید بدن کرم‌‌تان را  با چسب زرق و برق و سایر جزئیات به دلخواه تزئین کنید. پس از خشک شدن رنگ، می‌توانید  از چشم‌های آماده استفاده کنید یا خودتان برایش چشم بکشید. سپس کاموا را از قطعات بدن کرم رد کنید.

کرم جورابی: یک لنگه جوراب را بردارید. داخلش را با پنبه پر کنید. سپس دور بخشی از جوراب از سمتی که بسته است نخ بپیچید تا سر کرم باشد. با فاصله‌های مساوی دور بدن کرم نخ بپیچید تا بدنش بند بند شود. فقط به این نکته توجه کنید که می‌توانید هر قسمت را نسبت به قسمت قبل کوچک‌تر انتخاب کنید. برای کرم‌تان چشم بچسبانید یا بکشید.

کرم‌های مهره‌ای: حتما همه شما در خانه مهره‌های رنگی که برای گردن‌بندهای پاره شده‌تان بوده است دارید. با چند مهره و یک سنجاق قفلی بزرگ یک کرم درست کنید و برای مهره اول که سرش است چشم بگذارید.

کرم پاستایی: کرم بعدی را با استفاده از همین روش، اما  با پاستای لوله‌ای (پنه) می توانید بسازید.

6- دورهمی کرم‌های رنگارنگ

یک کاغذ یا مقوای A4 بردارید. تکه‌هایی از نخ کاموا را ببرید و به رنگ‌های مختلف آغشته کرده و آن را روی کاغذ بکشید. تا خطوط (کرم‌های رنگارنگ) ایجاد شود. خط‌هایی رها در هر جهت و حرکتی که می‌خواهید با کاموا ایجاد کنید. این کار را ادامه دهید تا جایی که کاغذ پر از کرم‌های رنگارنگ شود. در نهایت شما یک اثر هنری خلق کرده کرده‌اید.

پدیدآورندگان:
پیوست:
کاربرگ ویژگی کرم (387.57 کیلوبایت) , کاربرگ بازی ماز (946.29 کیلوبایت) , کاردستی ساخت کرم (910.11 کیلوبایت)
Submitted by skyfa on