نه، یعنی نه

عنوان لاتین
No means no

کتاب «نه، یعنی نه»، کتابی است در مورد دختر کوچک توانمندی که به راحتی نظرش را ابراز می‌کند، مخصوصا در مورد آن‌چه که به بدن و حریم خصوصی‌اش مربوط می‌شود.

دختر کوچولوی این کتاب تعریف می‌کند که چطور در برابر کارهایی که دوست ندارد، با قاطعیت نه می‌گوید. مثل وقتی که خاله‌اش بخواهد او را ببوسد و در آن لحظه او ترجیح بدهد فقط دست بدهند. یا وقتی با پسر عمویش بازی می‌کنند، اگر دلش نخواهد که با او کشتی بگیرد یا این‌که پسر عمویش او را قلقلک بدهد، او با قاطعیت می‌گوید نه و بازی‌های دیگری مثل توپ بازی می‌کنند. او توضیح می‌دهد که با این‌که کوچک است؛ اما وقتی می‌گوید نه منظورش این نیست که مطمئن نیست یا شاید بعدا، بلکه او می‌تواند نظر خود را با قاطعیت بگوید چون او رییس بدنش است.

متن‌های هر صفحه کوتاه هستند؛ اما کاملا واضح و روشن منظور را بیان می‌کنند.‌ ضمن این‌که‌ تصاویر بزرگ و رنگی کتاب به خوبی متن را همراهی می‌کنند و می‌توانند مفهوم را کاملا به کودکان منتقل کنند.

در انتهای کتاب پرسش‌هایی وجود دارد که می‌توان با کمک آن‌ها در مورد هر یک از صفحات و موضوعات با کودکان صحبت کرد و فعالیت‌هایی انجام داد.

«جینین ساندرز» نویسنده ، ناشر، معلم دبستان، مادر سه فرزند و یکی از مربیان آموزش مفاهیم ایمنی بدن، برابری جنسیتی و روابط محترمانه است.

«چری زامازینگ» هنرمند آزاد، نویسنده و تصویرگر کتاب کودکان است.

گزیده‌هایی از کتاب

وقتی خاله جینی بخواهد بوسم کند و من دوست نداشته باشم ...

نه یعنی نه!

من حق دارم تصمیم بگیرم که او را ببوسم یا با او دست بدهم، اما اگر نخواهم...

نه یعنی نه!

برگردان
جواد کریمی
تصویرگر
Cherie Zamazing, چری زامازینگ
سال نشر
1399
ناشر
نویسنده
Jayneen Sanders, جینین ساندرز
نگارنده معرفی کتاب
ویراستار
مهسا درویش
ویراستار
Submitted by skyfa on