مارتین وادل

martin waddell
مارتین وادل
مشخصات
نام: 
ماریتن
نام خانوادگی: 
وادل

مارتین وادل  در ۱۰ در آوریل سال ۱۹۴۱ در ایرلند شمالی زاده شد و تحصیلات خود را در همان جا به پایان رساند. پس از چندی پا به دنیای ادبیات گذاشت و به ادبیات کودکان و نوجوانان علاقه‌مند شد. مارتین وادل تاكنون بيش از دويست كتاب برای كودكان و نوجوانان نوشته است.

«من مامانمو می‌خوام»  با تصویرگری پاتریک بنسون، «پارک در تاریکی» با تصویرگری باربارا فیرت، «جوجه جغدها» با تصویرگری پاتریک بن سور، «خوک توی حوضچه» با تصویرگری جیل بارتن، «اردک کشاورز» با تصویرگری هلن اکسنبری، «گوزن شاخدار فایده اش چیه»، «کتاب باغ میوه داستان‌های ارواح» و «سلام هری» از جمله آثار وادل‌اند.

وادل ویژگی‌های مخاطب خود را خوب می‌شناسد و به آن‌ها احترام می‌گذارد. او با هیجان‌ها، رؤیاپردازی‌ها و دغدغه‌های ذهنی کودکان و نوجوانان در هر گروه سنی به خوبی آشناست و در داستان‌هایش با زبانی شیرین و اندکی شوخ طبعی به آن‌ها می‌پردازد.

بسیاری از کتاب‌های تصویری وادل، ترس از تنها ماندن، ترس از تاریکی و روش‌های مقابله با ترس را بازگو می‌کنند.

شخصیت پردازی‌های وادل در داستان‌ها به قدری دقیق، موشکافانه و باورپذیر است که خواننده را به هم‌ذات پنداری با قهرمان داستان، شرکت در کنش‌های داستانی و پیگیری داستان تا پایان فرا می‌خواند.

مهمترین و موفق‌ترین شگرد وادل در نوشتن داستان‌هایش روایت داستان در قالب شخصیت‌های جانوری دوست داشتنی و فضای صمیمی حاکم بر داستان‌های اوست که به راحتی با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند.  

«قصه‌های خرس کوچولو و خرس بزرگ» که در ۴ جلد با نا‌م‌های «بیا برویم خانه خرس کوچولو»، «آفرین خرس کوچولو»، «خوابت نمی‌برد خرس کوچولو؟»، «خوش بخوابی خرس کوچولو» و«من و تو خرس کوچولو» از محبوب‌ترین داستان‌های وادل، که با تصویرهای جذاب و کودکانه باربارا فیت هستد و از آثار موفق و پرطرفدار وادل به شمار می‌آید. این آثار به زبان‌های مختلف ترجمه، و با استقبال فراوان کودکان سراسر جهان روبه رو شده‌اند. انیماتورها و کارگردانان و فیلم‌سازان مشهور جهان از این مجموعه برای ساخت انیمیشن و فیلم استفاده کرده‌اند.

مارتین وادل تا کنون جوایز گوناگونی دریافت کرده، از جمله دو بار جایزه‌ی جهانی اسمارتیز را برده است. وادل در سال ۲۰۰۴ موفق به دریافت بزرگترین جایزه‌ی ادبیات کودک «هانس کریستین اندرسن» شد.

 

 

 

 

راهنما

ديدگاه شما

عضویت در کانال تلگرام