میکروب‌ها برای پخش کردن نیستند!

میکروب‌ها برای پخش کردن نیستند!

کودکان و میکروب‌ها جداناشدنی هستند! عطسه، سرفه، آبریزش بینی و کثیفی دست‌ها واقعیت‌هایی در زندگی روزانه کودکان هستند. به همین خاطر برای آموزش کودکان درباره‌ی میکروب‌ها و راه‌های تمیز و سلامت ماندن هیچ‌وقت زود نیست. در مهدکودک، در مدرسه، در خانه، و هر کجای دیگر، کودکان لازم است بیاموزند میکروب‌ها برای پخش کردن نیستند. کتاب «میکروب‌ها برای پخش کردن نیستند!» به کودکان می‌آموزد میکروب‌ها چه هستند، چه می‌کنند، چرا پخش نکردن آن‌ها مهم است و چه راه‌هایی برای کنترل و پخش نشدن آن‌ها وجود دارد. 

کتاب «میکروب‌ها برای پخش کردن نیستند!» کتابی آموزشی و غیر داستانی است. کتاب زبانی ساده دارد و تصاویر آن گرم، دعوت کننده و رنگارنگ هستند. تصاویر موقعیت‌هایی واقعی در زندگی روزمره را نشان می‌دهند و به همین دلیل کودکان به خوبی با آن ارتباط برقرار می‌کنند. 

در انتهای کتاب صفحه هایی به توضیحات بیشتر درباره‌ی میکروب‌ها اختصاص داده شده است که خانواده‌ها یا مربیان می‌توانند به همراه کودکان آن‌ها را بخوانند. 

«الیزابت وردیک» از سال ۱۹۹۷ به نوشتن کتاب برای کودکان مشغول بوده است. وردیک پیش از آن ویراستار کتاب‌های کودکان و بزرگسالان بوده است. او در کتاب‌هایش بیشتر به آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان گروه‌های سنی پایین تا نوجوانان می‌پردازد. 

«ماریه‌کا هِین‌لِن» برای تصویرگری کتاب‌های این مجموعه جوایز مختلفی دریافت کرده است. هین‌لن کار خود را بر تصویرگری کتاب‌ها و مواد آموزشی برای کودکان، نوجوانان، والدین و آموزگاران متمرکز کرده است.

از مجموعه کتاب‌های «بهترین رفتار Best behavior» جلدهای دیگری نیز مانند «دست برای زدن نیست» و «کلمه‌ها برای اذیت کردن نیستند»، توسط ناشرهای مختلف به فارسی ترجمه و چاپ شده است. 

این مجموعه و جلدهای مختلف آن برنده‌ی جوایز متعددی مانند جایزه‌ی «آی‌پرنتینگ مدیا» در آمریکا بوده است. 

کاربردها و فعالیت ها

پس از بلندخوانی کتاب برای کودکان می‌توانید فعالیت‌های زیر را انجام دهید:

۱) درباره‌ی محتوای کتاب و راه‌های مختلف پخش شدن میکروب‌ها با کودکان گفتگو کنید. از کودکان بخواهید به صورت دایره بنشینند. دستان خود را خیس کنید و روی آن اکلیل رنگی بپاشید. از کودکان بخواهید تصور کنند اکلیل‌ها میکروب هستند. سپس با یکی از کودکان دست بدهید و بعد از آن از او بخواهید به دست‌هایش نگاه کند. چه می‌بیند؟

بگویید: «نگاه کنید! او میکروب‌های من را گرفته است». از آن کودک بخواهید با کودکی دیگر دست دهد و به همین ترتیب کودک بعدی و بعدی. از یکی از کودکان بخواهید دستان خود را با آب بشوید، اما آن را خشک نکند. از کودک بخواهید دستان خود را قبل و بعد از شستن به کودکان دیگر نشان دهد (بعد از شستن هنوز مقداری از اکلیل‌ها باقی مانده‌اند). سپس از کودک بخواهید دستان خود را با دستمال کاغذی یا حوله‌ی شخصی خشک کند و دوباره دستان خود را به کودکان دیگر نشان دهد. در انتها از کودکان بخواهید درباره‌ی دریافت‌های خود از این فعالیت نظر خود را بگویند. به کودکان بگویید شستن درست دست‌ها برای خلاص شدن از دست میکروب‌هایی که ما را بیمار می‌کنند، بسیار مهم است.

۲) برای کودکان توضیح دهید، شستشو و حمام گرفتن ما را از بیمار شدن محافظت می‌کنند. از کودکان درباره‌ی زمان‌هایی که لازم است دستانمان را بشوییم پرسش کنید. 

 • قبل از دست زدن به مواد خوردنی (چه زمان خوردن غذا و چه زمانی که در آشپزی کمک می‌کنیم)
 • پس از رفتن به دستشویی
 • پس از عطسه، سرفه و دست در دهان بردن
 • پس از لمس جانوران و حیوانات خانگی
 • پس از بازی بیرون از خانه
 • پس از دیدار با یک دوست یا فامیل بیمار

۳) همراه کودکان روش درست شستن دست‌ها را تمرین کنید:

 • خیس کردن دست‌ها
 • آغشته کردن دست با صابون
 • مالیدن دست‌های صابونی به همدیگر به مدت ۲۰ ثانیه (۲۰ شماره)
 • مالیدن سر و لابه‌لای انگشتان
 • مالیدن بازوها تا زیر آرنج
 • شست دست‌ها و بازوها با آب
 • خشک کردن دست‌ها با حوله شخصی یا دستمال کاغذی (استفاده‌ی زیاد از دستمال کاغذی به معنی قطع درختان بیشتر و آسیب به محیط‌زیست است. به همین خاطر استفاده از حوله شخصی تمیز مطلوب‌تر است)
 • بستن شیر آب

۴) با ابزارها و وسایلی که در اطراف خود دارید فضای یک بیمارستان یا مطب دکتر را بازسازی کنید و دکتر بازی کنید.

۵) برنامه‌ای برای حمام کردن و شستشوی عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌ها ترتیب دهید.

۶) یک بازی مشابه گرگم به هوا با موضوع میکروب‌ها ترتیب دهید. یکی از کودکان یک میکروب بیماری‌زا می‌شود و کودکان دیگر را دنبال می‌کند. دستش به هر کودکی بخورد بیمار و از بازی خارج می‌شود. 

۷) با کودکان درباره‌ی این موضوع که همه‌ی میکروب‌ها بیماری‌زا نیستند و گروهی از آن‌ها مفید و برای سلامتی ما ضروری هستند گفتگو کنید. مانند باکتری‌هایی که ماست را می‌سازند یا باکتری‌هایی که در روده‌های ما هستند و بخشی از هضم غذای ما را به عهده دارند و...

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Germs are not for sharing!‎
ناشر
نویسنده
Elizabeth Verdick, الیزابت وردیک
تصویرگر
 • Marieka Heinlen
 • ماریه کا هین لین
برگردان (متن)
 • افسانه طباطبایی
سال نشر
چاپ دوم ۱۳۹۳
راهنمای کتاب:
دسته بندی های کتاب
تحلیل کننده کتابشناسی:
صفورا زواران حسینی

ديدگاه شما