شنگال

شنگال

شنگال چیزی است بین قاشق و چنگال؛ نه قاشق است و نه چنگال. نه قاشق ها او را در جمع خود می‌پذیرند نه چنگال‌ها. او روی میز غذا جایی ندارد و بسیار تنهاست.

او برای پذیرفته شدن در بین قاشق‌ها و چنگال‌ها سعی می‌کند خود را شکل آن‌ها در آید. اما تلاش‌هایش برای تغییر دادن خود بی‌فایده است.

سرانجام روزی پای یک بچه کوچولو که تا حالا از قاشق و چنگال استفاده نکرده است سر میز باز می‌شود و به چیزی احتیاج دارد که بتواند به راحتی غذا بخورد؛ به چیزی که کمی قاشق باشد کمی چنگال؛ چیزی که هم خاصیت و ویژگی‌های قاشق را داشته باشد هم چنگال را؛ کاری که نه قاشق‌ها از پس آن برمی‌آیند و نه چنگال‍‌ها و فقط و فقط  یک شنگال می‌تواند از پسش برآید.

داستان به تفاوت‌های فردی و توانایی‌های منحصر به فرد افراد ارج می‌گذارد و وجود تفاوت‌ها را به عنوان یک نقطه قوت در یک گروه یا جامعه معرفی می‌کند. این کتاب به کودکان به ویژه کودکانی که متفاوت هستند، اعتماد به نفس می‌دهد.

 

شنگال

 

این داستان در سایت teachingchildrenphilosophy.org به عنوان یکی از داستان‌های مناسب برای نشست‌های فلسفه برای کودکان معرفی شده است.

درباره نویسنده وتصویرگر کتاب شنگال

کیو مکیر نویسنده کتاب شنگال، در لندن به دنیا آمد و در چهار سالگی به همراه خانواده‌اش به کانادا مهاجرت کرد. او پدری انگلیسی و مادری ژاپنی دارد و خود شنگالی به تمام معناست. او در رشته هنرهای زیبا و مطالعات فرهنگی درس خوانده است و تاکنون چند کتاب برای کودکان نوشته است. شنگال نخستین کتاب او برای کودکان است که را برای گرامی‌داشت زادروز نخستین فرزندشان خلق کرده است. از این نویسنده کتاب دیگری به نام «ویرجینیا گرگ می‌شود» هم به فارسی منتشر شده است.

ایزابل آرسنالت در رشته طراحی گرافیک تحصیل کرده است. تصویرگری‌های او رویایی و عمیق است و جوایز ملی و بین‌المللی بسیاری را از آن او کرده است. 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Spork
ناشر
نویسنده
Kyo Maclear, کیو مکلیر
ویراستار
  • شهرام اقبال زاده
برگردان
  • زهره پریرخ
تصویرگر
  • ایزابل آرسنالت
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۹۵
خرید کتاب

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.