آسمان سرخ در سپیده دم

آسمان سرخ در سپیده دم

«آنا» دختر ۱۲ ساله کلاس هشتمی است که در شب تولد برادرش  «بن» در خانه حضور دارد و شاهد به دنیا آمدن و نگرانی پدر و مادر و پزشک اورژانس است. بن با معلولیت «هیدروسفالی» یعنی معلولیت شدید ذهنی و جسمی به دنیا می آید. معلولیتی که زیاد امید به زندگی برایش وجود ندارد. اما آنا عاشق بن می شود و از دوستان و نزدیکان خود دور می شود تا به بن رسیدگی کند و او را آموزش دهد.

مادرش زنی خسته است و درگیر کارهای بن و البته کمی بداخلاق با آنا، اما آنا این خشم را می پذیرد و حتی واکنش های بد و منفی همکلاسی هایش را هم  قبول می کند، چون هدف دیگری دارد و آن آموزش توام با عشق است به بن. شبی بن به خاطر مبتلا شدن سرماخوردگی شدید از دنیا می رود و دنیای آنا هم خالی می شود. اما آنا این عشق به کودکان معلول را در پرستاری از یک دختر ۴ ساله ی مبتلا به اوتیسم به نام جکی و آموزش او ادامه می دهد. 

داستان با زبانی عاطفی و توصیفی مشکلات و مسایل کودکان با نیازهای ویژه را بیان می کند. در این داستان خود کودک شخصیت اصلی نیست بلکه وجود او و تاثیرش بر هر یک از افراد خانواده، موضوع اصلی داستان می شود با پرداختی روانشناختی و موشکافانه. 

در کنار موضوع اصلی، موضوع هایی همچون روابط سالم دخترها و پسرها در مدرسه، چگونگی پیروز شدن بر عدم اعتماد به نفس در دوران نوجوانی، عشق های یک طرفه در نوجوانی و رویا پردازی های اشتباه درباره آن، چگونگی رویارویی با مرگ عزیزان و از همه مهمتر توجه به کودک معلول به عنوان فرد قابل آموزش  مطرح می شود. 

این کتاب علاوه بر برگزیده شدن در سال ۲۰۰۴، نامزد جایزه ی کارنگی و برنده ی جایزه ی کتاب کودک انگلستان است. 

 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Red Sky in the Morning
ناشر
نویسنده
Laird Elizabet , الیزابت لرد
برگردان
  • پروین علی پور
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۹۴

ديدگاه شما