مادربزرگ دزد دریایی و هیولاها

عنوان لاتین
Pirate gran and the monsters

«مادربزرگ دزد دریایی و هیولاها» درباره مادربزرگی باتجربه و شجاع است. او به همه کمک می‌کند تا دلیل ترسشان را پیدا کنند و در پایان همه شجاعت خودشان را به دست می‌آورند.

مادربزرگ در جوانی توی یک کشتی با دزدهای دریایی زندگی می‌کرده است. باور می‌کنید که او مثل شیر شجاع است؟ دیگر دزدهای دریایی که دوست مادربزرگ‌اند، هرکدام از چیزی می‌ترسند. آن‌ها با وجود ترسشان ناچار کارهایشان را می‌کنند. اُمالی از صدای انفجار می‌ترسد، اما باید توپ‌ها را پرتاب کند. جک از ارتفاع می‌ترسد و وقت نگهبانی در برجک گریه‌ می‌کند. مالون هم زمان رعد و برق در ننویش فرو‌ ‌می‌رود. حتی تمساح مادربزرگ هم از خرچنگ می‌ترسد. همه آن‌ها از هیولا بیشتر از هر چیزی می‌ترسند. یک بار وقتی مهمان خانه مادربزرگ بودند، یکیشان درباره وحشتش از هیولای زیر تخت گفت. مادربزرگ تجربه‌گرا بود بنابراین شمشیرش را برداشت. او زیر تخت را نگاه کرد. باور نمی‌کنید که  هیولایی که سایه‌اش همه را ترسانده بود، یک موش بود. دیگر دوست مادربزرگ موقع قایم موشک بازی در کمد یک گوریل پشمالو دیده بود. باز هم مادربزرگ معما را حل کرد. گوریل در کمد همان کت خز او بود. آن یکی موقع خوردن غذا فرار کرد. او در بشقاب یک عنکبوت سبز دیده بود. مادربزرگ با خنده گفت که این فقط شاخه گوجه است. آن‌ها در باغچه یک مار پیدا کردند. مشخص شد پدربزرگ با شلنگ دارد به گل‌ها آب می‌دهد. آن‌ها حتی فکر کردند صدای خروپف پدربزرگ حتما صدای هیولاست. مادر بزرگ به همه نشان داد که تصور کردن خوب است اما برای  قصه نوشتن. دزدان دریایی هم دیگر خیال هیولا را جدی نمی‌گرفتند. آن‌ها آموختند که اگر هیولا دیدند هوهو کنند، هیولا می‌ترسد و فرار می‌کند.

کتاب «مادربزرگ دزد دریایی و هیولاها» از تصویر کلیشه‌ای افراد مسن پیروی نمی‌کند و در همان ابتدا می‌فهمیم که با مادر‌بزرگی شجاع طرف هستیم. داستان تفاوت دیگری نیز با بقیه‌ی داستان‌ها دارد.این بار قرار نیست کودک ترس یا هراس یا مشکل داشته باشد، بلکه دزدان دریایی کسانی هستند که می‌ترسند و در این میان، تنها کسی که نمی‌ترسد مادربزرگ است.

تصویرهای کتاب زنده است، به طوری که بعید نیست در حال خواندن داستان خودتان را دزد دریایی تصور کنید! هماهنگی میان جزییات تصاویر و داستان نیز کیفیت و جذابیت ماجراجویی‌های مادربزرگ را بیشتر کرده است.

کتاب «مادربزرگ دزد دریایی و هیولاها» پیشنهاد ویژه برای کودکی است که شاید شب‌ها از تنهایی و تاریکی بترسد، درعین‌حال به ماجراجویی علاقه‌مند است. داستان ترکیب خلاقی از آگاهی به ترس‌های کودکانه و پیشنهاداتی برای روبه‌رو شدن با آن‌هاست.

داشتن مادربزرگ در کنار خانواده و ارتباط دوستانه با او از بهترین اتفاق‌های برای کودکان است؛ به‌ویژه کودکانی که در آپارتمان‌های کوچک زندگی می‌کنند و بیشتر راه‌های ارتباطی آن‌ها با اطرافشان از طریق مانیتورهای آی‌پد و موبایل‌های بزرگ‌ترهاست. بنابراین چنین داستان‌هایی به ارتباط بهتر با مادربزرگ و پدربزرگ کمک خواهد کرد.

کتاب «مادربزرگ دزد‌دریایی و هیولاها»نوشته «جرالدین دیورنت» است. او از روزنامه نگاران و نویسندگان برجسته است و آثار او در مجله‌ها و روزنامه‌های سراسر جهان منتشر شده است. او چند داستان دیگر نیز درباره دزدان دریایی نوشته است.

جالب است که بدانید، تصویرگراین کتاب «رز فرشال» در کنار دریا زندگی می‌کند. او در تصویرسازی بسیار پویاست. آثار زیادی را خلق کرده است.

«فریده خرمی»، مترجم کتاب، کارشناس مترجمی زبان انگلیسی است. «خرمی» کارش را با نوشتن در روزنامه صبح تهران آغاز کرده است. او در حوزه بزرگسال هم نوشته‌هایی دارد.

نویسنده کتاب مادربزرگ دزددریایی و هیولاها

فعالیت پیشنهادی برای کتاب مادربزرگ دزد دریایی و هیولاها

برگردان
فریده خرمی
تصویر اضافی
تصویرگر
Rose Forshall, رز فرشال
سال نشر
۱۳۹۳
نویسنده
Geraldine Durrant, جرالدین دیورنت
نگارنده معرفی کتاب
Submitted by admin on