خودکار قرمزی کوچولو

خودکار قرمزی کوچولو

کتاب «خودکار قرمزی کوچولو» داستانی است که براساس یکی از قصه‌‌های عامیانه نوشته شده است و داستانی است درباره همکاری و احساس مسئولیت.

خودکار قرمزی کوچولو قصد دارد با کمک دیگر نوشت‌افزار ورقه‌های امتحانی دانش آموزان را تصحیح کند. او به تنهایی قادر به انجام این کار نیست اما هر کدام از نوشت‌افزار مثل منگنه، پاک کن، مداد، ماژیک شبرنگ و....بهانه‌ای می‌آورند و از زیر کار در می‌روند. خودکار قرمزی کوچولو که احساس مسئولیت می‌کند، به تنهایی دست به کار می‌شود اما ورقه‌ها آن قدر زیادند که از خستگی از حال می‌رود و قل می‌خورد و داخل سطل زباله می‌افتد. وقتی دوستانش متوجه افتادن او در سطل زباله می‌شوند تصمیم می‌گیرند او را نجات دهند و فکر بکری که به سر ماژیک شبرنگ زده را عملی می‌کنند و او را نجات می‌دهند. ورقه‌ها را تصحیح می‌کنند و جهان را از بی‌سوادی نجات می‌دهند.

 

 

انتخاب شخصیت‌های نوشت‌افزار برای داستانی با موضوع همبستگی و اتحاد برای نجات جهان از بی‌سوادی از نوآوری‌هایی است که نویسنده به خرج داده است زیرا مخاطب با آن‌ها ارتباط خوبی برقرار می‌کند. هریک از این شخصیت‌ها ویژگی‌هایی دارند که درخور توجه است و هر کدام عادت‌های بد خود را در پایان داستان کنار می‌گذارند.

 نویسنده ماژیک شبرنگ را به عنوان مغز متفکر گروه انتخاب کرده که حتی در تاریکی هم می‌درخشد و راه را نشان می‌دهد. پاک کن فراموش‌کار است اما در پایان هیچ چیز از یاد او نمی‌رود. همستر تنبل است اما برای نجات خودکار قرمزی کوچولو در این اتحاد و همبستگی با دیگران شرکت می‌کند و فردی فعال می‌شود. خط ‌کش برای پیوستن به مشارکت گروهی از خودگذشتگی می‌کند. او می‌داند ممکن است در وسط کار بشکند برای نجات خودکار قرمزی کوچولو این کار را می‌کند.

کتاب تصویری است و تصاویر هنرمندانه و زیبا. رنگ‌ها در تصاویر نقش دارند. شخصیت‌ها براساس ویژگی‌هایشان تصویر شده‌اند؛ خودکار قرمزی زنی است که مسئولانه برخورد می‌کند، همانند معلمان دلسوز. در چهره منگنه، خستگی و کمردرد ناشی از فشار دست مردم کاملا پیدا است و شخصیت‌های دیگر هم به همین گونه.

داستان به سواد و سواد آموزی، اتحاد و مشارکت گروهی توجه خاصی دارد. اگر ورقه‌ها تصحیح نشوند بچه‌ها چیزی یاد نمی‌گیرند و مدرسه تعطیل می‌شود. داستان تفکربرانگیزست و می‌توان از آن انیمیشن زیبایی ساخت.

جانت استیونز و سوزان استییونز کرامل خواهرند و با همکاری هم کتاب‌های تصویری زیادی برای کودکان خلق کرده‌اند و جوایز زیادی به‌دست آورده‌اند. سوزان پیش از شروع نویسندگی، ۳۱ سال ریاضی تدریس می‌کرد اما جانت از همان ابتدا عاشق نقاشی بوده و در دانشگاه در رشته‌ی هنرهای تجسمی تحصیل کرده است.

از افتخارات کتاب نامزد شدن برای دریافت جایزه Pennsylvania Young Readers' Choice در سال ۲۰۱۳ بوده است.

 

گزیده‌هایی از کتاب

  خانم خودکار قرمزی کوچولو باید کلی کار انجام بدهد. از دستیارهایش کمک می‌خواهد اما هیچ‌کدام از آنها به کمکش نمی‌آیند. همه از کارهای یکنواخت روزمره که هیچ‌ نتیجه‌ای ندارد، خسته شده‌اند. برای همین خودکار قرمزی کوچولو دست تنها شب تا صبح را کار می‌کند اما...

کاربردها و فعالیت ها

پس از بلندخوانی کتاب، با پرسش‌هایی مانند نمونه‌های زیر با کودکان گفت‌وگو کنید:

  • چرا خودکار قرمزی کوچولو می‌گوید: «اگر ورقه‌ها را صحیح نکنیم، دنیا به آخر می‌رسد؟ »
  • اگر شما به جای یکی از شخصیت‌ها بودید، به درخواست کمک خودکارقرمزی کوچولو چه پاسخی می‌دادید؟ چرا؟
  • چرا همه فکر می‌کنند سطل زباله «گودال بی‌برگشت» است؟ آیا این فکر واقعیت دارد؟

            ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب خودکار قرمزی کوچولو بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
The little red pen, 2011‬
ناشر
پروفایل نویسنده
نویسنده
Susan Stevens Crummel, سوزان استیونز کرامل
پروفایل مترجم
تصویرگر
  • Janet Stevens
  • جانت استیونز
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • محبوبه نجف خانی
سال نشر
۱۳۹۴
راهنمای کتاب:
دسته بندی های کتاب

دیدگاه ها

کتاب قشنگ و زیبا و آموزنده ای بود من خیلی دوسش دارمديدگاه شما