خانواده‌ من و بقیه‌ حیوانات

خانواده‌ من و بقیه‌ حیوانات

کتاب « خانواده‌ من و بقیه‌ حیوانات » با الهام از خاطرات نویسنده آن، «جرالد دارل» از ۵ سال زندگی در جزیره‌ کورفوی یونان نوشته است. در میان این خاطرات، علاقه فراوان نویسنده به طبیعت و جانوران بسیار مشهود است.

زمانی که خانواده دارل از اقلیم نمناک و خاکستری انگلستان به ستوه می‌آیند، خانه‌شان را می‌فروشند و راهی جزیره آفتابی کورفو در یونان می‌شوند. کتاب «خانواده من و بقیه حیوانات» قرار بوده است کتابی درباره تاریخ طبیعی جزیره کورفو باشد، اما در انتها به کتابی درباره تجربه‌های بی‌نظیر خانواده دارل با عقرب‌ها، کفشدوزک‌ها، لاروهای شب‌تاب حشرات، اختاپوس‌ها، خفاش‌ها، وزغ‌ها، پروانه‌ها و مارمولک‌ها در خانه‌شان در این جزیره تبدیل می‌شود.

جرالد ۱۰ ساله سفرش به کورفو را با تمام وسایلی که به نظرش برای چنین سفری ضروری است آغاز می‌کند: یک تور حشره‌گیری، یک سگ و یک شیشه پر از کرم پروانه که هر لحظه ممکن است پیله ببندند. در زمان زندگی در جزیره، جرالد چندان دلیل غرغرهای برادرها و خواهر بزرگ‌ترش را درباره پیدا شدن مار در وان حمام یا عقرب روی میز غذاخوری درک نمی‌کند.

کتاب « خانواده من و بقیه حیوانات » کتابی سرشار از لحظات طنز از مواجهه خانواده متنوع دارل با طبیعت جزیره کورفو است.

درباره نویسنده کتاب « خانواده‌ من و بقیه‌ حیوانات »  

«جرالد دارل» نویسنده و جانورشناس انگلیسی برادر کوچک‌تر «لارنس دارل» رمان‌نویس است. کتاب‌های جرالد دارل به خاطر نثر شیوا و طنز پرمایه‌ای که دارند از پرفروش‌ترین کتاب‌های انگلیس به شمار می‌رود. جرالد دارل تا زمانی که زنده بود زندگی‌اش را وقف حفاظت از حیات‌وحش و نوشتن کرد. جرالد دارل در مقایسه با برادرش، چندان خودش را نویسنده نمی‌دانست. او نویسندگی را برای تامین مالی فعالیت‌هایش درباره حیات‌وحش انجام می‌داد. اما با این وجود کتاب‌هایی با گونه‌های ادبی متنوع و اثرگذار خلق کرده است.

او علاوه بر سفرهای دور و دراز اکتشافی به دل طبیعت و نویسندگی، در تلویزیون نیز چهره‌ای شناخته شده بود و در جزایر مانش، پارک حیات وحشی را به نام دارل تاسیس کرد که هم‌چنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

از ویژگی‌های کتاب «خانواده من و بقیه حیوانات» طنز جذاب و تاثیرگذار آن است. این کتاب برای اولین بار در سال ۱۹۵۶ منتشر شده است و تاثیر زیادی بر جذب گردشگران خارجی به این جزیره داشت. بعید نیست که امروزه در سفرمان به این جزیره دیگر چندان ردپایی از آن طبیعت و جانورانی که در کتاب ذکر شده‌اند دیده نشود. بر اساس این کتاب تاکنون چند مجموعه تلویزیونی، فیلم سینمایی و تئاتر ساخته شده است.

جرالد دارل کتاب « خانواده من و بقیه حیوانات » را با الهام از خاطرات‌اش نوشته است، اما گاهی آن‌چه نوشته منطبق بر واقعیت نیست یا ترتیب زمانی رخدادها را تغییر داده است.

کتاب خانواده من و بقیه حیوانات

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
My family and other animals
ناشر
نویسنده
Gerald Malcom Durrell, جرالد مالکوم دارل
برگردان
  • گلی امامی
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
چاپ سوم ۱۳۹۳

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.