وقتی هورتون صدای هو شنید – مجموعه کتاب قصه‌های یک جورکی

عنوان لاتین
Horton Hears a Who

کتاب «وقتی هورتون صدای هو شنید» از مجموعه کتاب «قصه‌های یک جورکی» کتابی است فلسفی. فلسفه‌­ای برای زندگی. اینکه همه­ ما و هم‌چنین هر آن‌چه که در جهان هستی وجود دارد به دلیل بودن حق حیات و زندگی دارد. در این کتاب هم «هوها» همان­‌ها که آن‌قدر کوچک هستند که به چشم نمی­‌آیند و به گوش شنیده نمی‌­شوند، در تلاش برای رساندن صدایشان به دیگرانِ بزرگ هستند. در این مسیر پر خطر اما تنها «هورتون»، فیل عظیم­‌الجثه است که برای گرفتن حق زندگیِ آن­‌ها تلاش می­‌کند.

در کتاب «وقتی هورتون صدای هو شنید» داستان از صدای کمک خواستن موجودات کوچکی آغاز می‌­شود که چون به چشم نمی‌­آیند گویی که وجود هم ندارند. اما این هورتون فیله است که صدای آن­ها را از درون غباری کوچک می‌­شنود و حتی حاضر می‌­شود برچسب دیوانه بودن و تنهایی را بپذیرد؛ اما از آن‌چه می‌­داند حقیقت دارد روی برنگرداند. پس هورتون از شهردار شهر هو می­‌خواهد که تمام افرادش را برای اثبات کردن خودشان به میدان بیاورد.

همه­ اهالی شهر هوها، همان شهر کوچک روی غبار، یک‌صدا فریاد می‌­زنند تا وجودشان را به دیگرانی که می‌­خواهند با انداختن غبار در روغن به هورتون ثابت کنند خیالاتی شده به اثبات برسانند. اما بالاخره زمانی وجود هوهای کوچک بر همه افراد جنگل آشکار می‌­شود که همه­ هوها حتی کوچکترین‌شان همراه و یک‌­صدا فریاد می‌­زنند که وجود دارند.

کتاب «وقتی هورتون صدای هو شنید» یکی از عنوان‌های مجموعه کتاب 15 جلدی «قصه‌های یک جورکی»، مجموعه نوشته‌های «دکتر زئوس» است. «هورتون جوجه از تخم در می آورد»، «فکرش را بکن این چیزها را در خیابان مالبری دیدم»، «کاش پاهای اردکی داشتم»، «اگر سیرک دست من بود»، «هیچ‌وقت گفته بودم چقدر خوشبختی؟»، «اسنیچ‌های باستاره و اسنیچ‌های بی‌ستاره و قصه‌های دیگر»، «ماروین کی‌مونی خواهش می‌کنم همین حالا برو»، «وای چه جاها که خواهی رفت»، «دردسرهای من در راه سولاسولیو»، «می‌زی گل به سر»، «گربه با کلاه بازمی‌گردد»، «گربه‌ با کلاه»، «لوراکس» و «امروز سی‌تا ببر را داغون می‌کنم» دیگر عنوان‌های این مجموعه کتاب هستند.

نویسنده کتاب «تئودور زئوس گایزل» معروف به «دکتر زئوس» است. او که در سال 1904 در ماساچوست آمریکا متولد شده، به عنوان نویسنده کتاب کودک، کارتونیست، تصویرگر، فیلمنامه‌­نویس و فیلم‌ساز فعالیت کرد. او بیش از 60 کتاب نوشته یا تصویرگری کرده است. از مهم‌ترین کتاب­‌های او می‌­توان «گربه داخل کلاه» و «لوراکس» را نام برد. از بعضی کتاب­های او مثل «لوراکس» و «وقتی هورتون صدای هو شنید»، انیمیشن­‌های جذابی ساخته شده است.

رضی هیرمندی مترجم کتاب، در سال ۱۳۲۶ در سیستان و بلوچستان به دنیا آمد و در دانشگاه مشهد زبان و ادبیات انگلیسی خواند و دوره کارشناسی ارشد زبان شناسی همگانی را در دانشگاه تهران گذراند. رضی هیرمندی سال‌ها معلم رسمی آموزش و پرورش بود و هم‌زمان هشت سال در دانشگاه تهران زبان انگلیسی و مدتی در دانشگاه آزاد اسلامی اصول ترجمه تدریس کرد. رضی هیرمندی تاکنون بیش از ۸۰ اثر ترجمه یا تألیف کرده و برای این آثار جوایز گوناگونی دریافت کرده است. از آثار تالیفی او می­توان به کتاب «از شکوفه تا درخت» و از کتاب­‌های ترجمه او به کتاب «درخت بخشنده» و «سرگذشت لافکادیو» اشاره کرد. از جوایز او نیز می‌توان به تندیس ماه زرین با عنوان مترجم برگزیده در جشنواره بزرگ ادبیات کودک و نوجوان به خاطر ترجمه‌هایش از ۱۳۵۷ تا ۱۳۷۷ و تندیس زرین در سه جشنواره متوالی بزرگداشت معلمان هنرمند و مؤلف برای ترجمه کتاب‌های زبان‌های جهان، مترجم شدن و تعلیم و تربیت ۸۱٬۸۰ و۸۲ اشاره کرد.

گزیده‌هایی از کتاب

آن‌­وقت فریاد زد: «جناب شهردار، آهای جناب شهردار! حالا وقتشه ثابت کنید واقعا وجود دارید. پس همه با هم بیایید بیرون. تظاهرات راه بیندازید. از هر چه هو هست بخواهید فریاد بکشد، نعره بزند و جیغ و داد کند. اگر دست روی دست بگذارید به یک چشم به هم زدن هر چی هو هست توی یک دیگ روغن بیزل­نات جزغاله می‌­شود!»

برگردان
رضی هیرمندی
تصویرگر
تصویرگر
Seuss, دکتر زیوس
سال نشر
1398
نویسنده
Seuss, دکتر زیوس
نگارنده معرفی کتاب
پدیدآورندگان
Submitted by editor3 on