وینی خرسه

عنوان لاتین
Finding Winnie: the true story of the world,s most famous bear

داستان کتاب « وینی‌خرسه » در سال ۱۹۱۴ رخ می‌دهد. هری کول دامپزشکی است که در کانادا زندگی می‌کند. با آغاز جنگ جهانی اول هری کول راهی جبهه‌های جنگ می‌شود تا از اسب‌های جنگی مراقبت کند. هری در راه به دوری از خانه فکر می‌کند و این‌که چگونه می‌تواند در این سفرِ طولانی، دلتنگی‌ها و دوری از خانه و سرزمین خود را تاب بیاورد.

در ایستگاه قطار بچه‌خرسی را می‌بیند، پول زیادی برای خریدن آن می‌پردازد و بچه‌خرس را همراه خود به قطار می‌برد. هری کول نام خرس را وینی می‌گذارد و تصمیم می‌گیرد او را با خود به جنگ ببرد تا دوری از خانه را کمتر حس کند. به این ترتیب وینی دیگر عضوی از ارتش می‌شود و همه‌ی افسران و سربازان به او علاقمند می‌شوند. او در کنار کول از اسب‌های جنگی مراقبت می‌کند. وقتی ارتش با کشتی عازم کشور انگلستان می‌شود وینی هم‌چنان با ارتش همراه است. تا این که هری باید به فرانسه برود. وینی خرس بزرگی شده است و آن‌جا دیگر جای امنی برای وینی نیست. سرانجام هری کول وینی را به یک باغ وحش در لندن می‌سپارد، جایی که وینی دوست جدیدی پیدا می‌کند: دوستی به نام کریستوفر رابین. جنگ که تمام شد هری به شهر خود بازمی‌گردد و دوباره پزشک حیوانات می‌شود. او هر از گاهی برای دیدن وینی به باغ وحش می‌رود و از این که می‌بیند کارکنان باغ وحش از وینی مراقبت می‌کنند خیلی خوشحال است.

کتاب « وینی‌خرسه » برگرفته از ماجرایی واقعی است که در جنگ جهانی اول روی داده است.

بخش پایانی کتاب « وینی‌خرسه » به آلبوم عکس‌های واقعی هری و وینی اختصاص یافته است. کتاب « وینی خرسه » در سال ۲۰۱۶ موفق به دریافت سه جایزه‌ی جهانی شد:

  • مدال کالدکات
  • جایزه‌ی جهانی انجمن سوادآموزی کودکان و نوجوانان
  • جایزه‌ی یادبود شارلوت زولوتو

درباره‌ی نویسنده و تصویرگر کتاب «وینی‌خرسه»

لیندزی مَتیک خبرنگار و فعال اجتماعی، اهل کشور کاناداست. او نوه‌ی بزرگ هری کول بورن ـ دامپزشک کتاب وینی خرسه ـ است که با نوشتن کتاب « وینی خرسه »، داستان خانوادگی خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارد و هری و وینی را به همه‌ی کودکان معرفی می‌کند.

سوفی بلکال، نویسند‌ه و تصویرگر استرالیایی است که در حال حاضر در محله‌ی بروکلین نیویورک زندگی می‌کند. او بیش از بیست کتاب را برای کودکان تصویرگری کرده و جوایز زیادی را به دست آورده است. « بچه‌ها از کجا می‌ آیند؟ »، « آب نبات چوبی قرمز »، « کلاغ های بالای درخت صنوبر » و  مجموعه « آی وی + بین » از آثاری است که او تصویرگری کرده است.

گزیده‌هایی از کتاب
  • کول توی ایستگاه قطار بود که چشمش به یک خرس افتاد. او خرس را از شکارچی خرید و با خودش سوار قطار کرد. چیزی نگذشت که خرس هم عضوی از ارتش شد.
  • گاهی اوقات بهترین داستان‌ها واقعی هستند.
  • بعضی وقت‌ها باید بگذاریم یک داستان تمام شود تا داستان بعدی شروع شود.
برگردان
نیلوفر امن‌زاده
تصویرگر
سوفی بلکال
تهیه کننده
ویکتوریا فاتحی
سال نشر
چاپ دوم ۱۳۹۵
ناشر
نویسنده
Lindsay Mattick, لیندزی مَتیک
ویراستار
کبری محمودی
Submitted by editor3 on