دفتر خاطرات یک کرم

دفتر خاطرات یک کرم

کتاب «دفتر خاطرات یک کرم» مجموعه‌ای از خاطرات روزانه، آرزوها، بازی‌ها و علاقمندی‌های یک بچه کرم است. مخاطب در لابه‌لای خاطرات بامزه و جالب این بچه کرم، با ویژگی‌های زیستی کرم‌ها نیز آشنا می‌شود.

خاطرات بچه کرم از ۲۹ اسفند آغاز می‌شود و تا ۱۵ خرداد ادامه دارد. بچه کرم در خاطرات‌اش از زندگی روزانه‌اش، خانواده‌اش، دوست‌اش عنکبوت، مدرسه و درس‌ها و مشق‌هایش، بازی‌هایش، غذاهایی که می‌خورند، شغلی که دوست دارد داشته باشد، شیطنت‌هایش، چیزهایی که به‌خاطر آن‌ها کرم بودن را دوست ندارد و برعکس چیزهایی که به خاطر آن‌ها کرم بودن را دوست دارد و نقش کرم‌ها در طبیعت صحبت می‌کند. در ابتدا و انتهای خاطرات‌اش نیز یک آلبوم دارد که در آن، تصاویری که برایش جالب بوده است، یادگاری‌ها یا حتی کارنامه‌اش را چسبانده است.

متن کتاب «دفتر خاطرات یک کرم» ساده و آسان‌خوان است. تصاویر به خوبی متن را تکمیل کرده‌اند. طنز در لابه‌لای متن و تصاویر تنیده شده است و باعث افزایش جذابیت کتاب شده است. زندگی بچه کرم در عین حال که شبیه زندگی کودکان است، مدرسه می‌رود، مشق می‌نویسد، خانواده دارد، شیطنت می‌کند و غیره، ویژگی‌هایی مخصوص به خود دارد؛ در مدرسه، درس کود و پیچ و تاب خوردن می‌خواند و اگر گلی و کثیف باشد خانواده‌اش قربان صدقه‌اش می‌روند!

کتاب «دفتر خاطرات یک کرم» برای بلندخوانی مناسب است.

درباره نویسنده کتاب « دفتر خاطرات یک کرم »

«دورین کرونین» با همان کتاب اول‌اش «تق  تق ماااا، گاوهایی که تایپ می‌کنند» به شهرت جهانی رسید. کتاب «دفتر خاطرات یک کرم» او نیز که در سال ۲۰۰۳ منتشر شد در فهرست پرفروش‌های نیویورک تایمز قرار گرفت. موفقیت این کتاب باعث شد کرونین دو جلد بعدی این مجموعه «دفتر خاطرات یک عنکبوت» و «دفتر خاطرات یک مگس» را نیز در سال‌های بعد منتشر کند.

«هری بلیس» کارتونیست و تصویرگر کتاب‌های کودکان است. او تاکنون صدها کاریکاتور برای نشریات کشیده است و طرح جلد ۱۹ شماره از جله نیویورکر توسط او طراحی شده است.

گزیده‌هایی از کتاب

کرم بودن همیشه هم آسان نیست. ما خیلی کوچک هستیم و گاهی مردم، حتی فراموش می‌کنند که ما این‌جاییم. اما، همان‌طور که مامان همیشه می‌گوید؛ زمین هرگز یادش نمی‌رود که ما این‌جاییم.

کاربردها و فعالیت ها

۱- گفتگو کنید.
از کودکان بپرسید:

 • درباره‌ی کرم‌ها چه اطلاعاتی دارند؟
 • با خواندن کتاب «دفتر خاطرات یک کرم» درباره‌ی کرم‌ها چه آموخته‌اند؟
 • کدام یک از کارهای کرم‌ها در کتاب خیالی و کدام واقعیت است؟
 • تفاوت این کتاب با یک کتاب علمی - اطلاعاتی چیست؟
 • کرم‌ها چگونه حرکت می‌کنند؟ چه جانوران دیگری می‌شناسید که مانند کرم‌ها حرکت می‌کنند؟
 • کرم‌ها چه کارهایی می‌توانند بکنند که انسان‌ها نمی‌توانند؟
 • چه بخش‌هایی از زندگی و کارهای کرم‌ها به انسان‌ها شبیه است؟
 • وجود کرم‌ها برای کره‌ی زمین چه اهمیتی دارد؟

           ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب دفتر خاطرات یک کرم بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Diary of a worm
نویسنده
Doreen Cronin, دورین کرونین
تصویرگر
 • Harry Bliss
 • هری بلیس
برگردان (متن)
 • سمیرا کمالی
سال نشر
۱۳۸۶
راهنمای کتاب:
تحلیل کننده کتابشناسی:
صفورا زواران حسینی

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ