از تخم تا قورباغه

از تخم تا قورباغه

کتاب « از تخم تا قورباغه » کتابی غیر داستان و علمی اطلاعاتی است که به چرخه‌ی زندگی قورباغه می‌پردازد.

دختر و مادربزرگش برای گردش به اطراف برکه‌ای می‌روند. دختر در آن‌جا قورباغه‌هایی را در حال تخم‌گذاری می‌بیند. آن‌ها تعدادی از تخم‌ها را همراه جلبک و آب برکه به خانه می‌آورند و از آن‌ها نگهداری می‌کنند.

تخم‌ها پس از مدتی تبدیل به بچه قورباغه می‌شوند. بچه قورباغه‌ها رشد می‌کنند و کم‌کم پا و بعد دست در می‌آورند. سپس دم آن‌ها به تدریج کوتاه‌تر می‌شود. در نهایت بالغ شده و از آب بیرون می‌آیند. در انتها دختر و مادربزرگش به برکه بر می‌گردند تا قورباغه را آن‌جا آزاد کنند.

متن کتاب « از تخم تا قورباغه » ترکیبی از روایت و دیالوگ‌هایی بین یک دختر و نوه‌اش است. کتاب به خوبی نحوه صحیح ارتباط با طبیعت را نشان می‌دهد. نوه و مادربزرگ تخم‌های قورباغه را به خانه می‌آورند، از آن‌ها به درستی نگهداری می‌کنند و سپس قورباغه بالغ را رهاسازی می‌کنند.

کتاب در ابتدا دارای فهرست موضوعات و در انتها دارای نمایه است. در انتهای کتاب « از تخم تا قورباغه » تصویری از چرخه‌ی زندگی قورباغه کشیده شده و از کودکان خواسته شده است هر مرحله‌ای را که به یاد می‌آورند نام ببرند.

کتاب « از تخم تا قورباغه » یکی از کتاب‌های مجموعه ۴ جلدی «داستان دگرگونی» است. جلدهای دیگر این مجموعه « از شیره گل تا عسل »، « از دانه تا گل » و « از کرم تا پروانه » نام دارند.

کتاب‌های این مجموعه متنی ساده دارند و برای تمرین روان‌خوانی نوآموزان مناسب هستند.

درباره نویسنده و تصویرگر کتاب « از تخم تا قورباغه »

«الکس رمزی» امروزه بیشتر با عکس‌ها و کتاب‌های خود از باغ‌ها و باغچه‌های سراسر دنیا شناخته می‌شود. او کتاب « از تخم تا قورباغه » را با همراهی «پل هامفری» نوشته است. «پل هامفری» دانش‌آموخته رشته‌های تاریخ و اقتصاد در دانشگاه است. او بیش از ۳۵ سال است که نویسنده، ویراستار و ناشر کتاب‌های کودکان است. او بیش از ۴۰ کتاب با موضوعات مربوط به طبیعت و تاریخ منتشر کرده است.

«سارا یانگ» این کتاب را همانند دیگر کتاب‌های این مجموعه با ترکیب عکس و نقاشی تصویرگری کرده است. او از حاشیه بالای صفحات نیز برای نشان دادن موضوعات تکمیلی مرتبط استفاده کرده است. یانگ طراح، نقاش و تصویرگر مقیم انگلستان است.

 

کاربردها و فعالیت ها
  • پوستری از چرخه‌ی زندگی قورباغه بسازید.
  • درباره‌ی انواع قورباغه‌ها مانند قورباغه‌های سمی، درختی و غیره پژوهش کنید.
  • درباره‌ی تفاوت‌ها و شباهت‌ها وزغ‌ها و قورباغه‌ها پژوهش کنید و یک پوستر از یافته‌هایتان بسازید.
  • درباره دوزیستان دم دار مانند سمندر و شباهت‌ها و تفاوت‌هایشان با دوزیستان بدون دم مانند قورباغه و وزغ پژوهش کنید و پوستری از آن بسازید.
  • درباره تعریف درست و کامل دوزیستان پژوهش کنید و بیابید که چرا لاک‌پشت با آن‌که طبق تعریف عامیانه دوزیستان هم در آب و هم در خشکی زندگی‌ می‌کند دوزیست نیست و یک خزنده است. پوستری از چرخه‌ی زندگی دوزیستان و خزندگان بسازید و درباره‌ی تفاوت‌ها و شباهت‌های آنان گفتگو کنید.
  • در ابتدای فصل بهار شب را در کنار یک آبگیر بگذرانید و به صدای قورباغه‌ها گوش دهید. به آرامی و همراه با نور چراغ قوه در میان گیاهان کنار آب جستجو کنید و قورباغه‌ها و رفتارهایشان را مشاهده کنید.
  • توجه داشته باشید امروزه به دلایل مختلف جمعیت دوزیستان بسیار کم شده است. در کشور ما به دلیل خشکسالی و آلودگی آب‌ها این موضوع بسیار مورد توجه است. آن‌ها موجوداتی بسیار حساس هستند و فراهم کردن شرایط نگهداری آنان در خانه بسیار سخت است. در نتیجه جمع‌آوری تخم قورباغه یا وزغ حتی اگر با فکر نگهداری و بعد آزادسازی جانوران بالغ باشد، توصیه نمی‌شود.
شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Frog's Eggs
ناشر
نویسنده
Alex Ramsay, Paul Humphrey, الکس رمزی, پل هامفری
تصویرگر
  • Sarah Young
  • سارا یانگ
برگردان (متن)
  • شهرام رجب زاده
سال نشر
چاپ سوم ۱۳۹۱

ديدگاه شما