جانوران اقیانوس از سر تا دم

جانوران اقیانوس از سر تا دم

کتاب «جانوران اقیانوس از سر تا دم» از مجموعه کتاب «از سر تا دم» یک کتاب علمی اطلاعاتی برای کودکان است، که با شیوه‌ای معماگونه کودکان را به خواندن اطلاعات علمی درباره‌ی هر جانور تشویق می‌کند.

در کتاب «جانوران اقیانوس از سر تا دم» ۸ تصویر از ۸ قسمت مختلف بدن ۸ جانور ساکن اقیانوس نشان داده شده و از مخاطب پرسیده می‌شود آیا می‌داند این اندام متعلق به کدام جانور است؟ سپس در صفحه‌ی بعد آن جانور در زیستگاه خود نشان داده شده و  اطلاعات علمی کوتاه و جالبی درباره‌ی آن نوشته شده است. در انتهای کتاب نیز چند جانور اقیانوسی دیگر به‌شکل خلاصه معرفی شده‌اند.

کتاب «جانوران اقیانوس از سر تا دم» دومین کتاب از مجموعه کتاب «از سر تا دم» است. «دایناسورها از سر تا دم» و «بندپایان از سر تا دم» دیگر کتاب‌های این مجموعه هستند.

کتاب «جانوران اقیانوس از سر تا دم» در سال ۲۰۱۷ برنده‌ی جایزه‌ی بهترین کتاب‌ها برای کودکان و نوجوانان از مرکز کتاب‌ کودکان کانادایی شده است.

کتاب «جانوران اقیانوس از سر تا دم» با وجود آن‌که یک کتاب غیر داستان و علمی اطلاعاتی است، به دلیل داشتن ساختار تکرار شونده، معماگونه و تصاویر جذاب، کتاب مناسبی برای بلندخوانی است.

درباره تصویرگر کتاب «جانوران اقیانوس از سر تا دم»

تصویرگری کتاب «جانوران اقیانوس از سر تا دم» نقطه‌ی قوت کتاب است. در تصویرگری کتاب از تکنیک کلاژ استفاده شده و تصویرگر به جزییات بدن هر جانور توجه بالایی داشته است. «کوانچای موریا» تصویرگر و نقاش آمریکایی است. موریا علاوه بر تصویرگری کتاب‌های کودکان، به تصویرگری بازی‌های رومیزی و بازی‌های کارتی و ساخت اسباب‌بازی‌های چوبی نیز مشغول است.


مجموعه کتاب‌های «از سر تا دُم» یک مجموعه‌ی سه جلدی علمی_تصویری برای کودکان است که در هر جلد به دسته‌ای از جانورانِ گروهِ «بندپایان»، «جانوران اقیانوس» و «دایناسورها» می‌پردازد.

در این کتاب‌ها، با طرح یک معما درباره‌ی ویژگی برجسته‌ی جانوران، کودک را به خواندن و دانستن اطلاعات علمی درباره‌ی هر جانور تشویق می‌کند.

در هر یک از جلدهای مجموعه‌ کتاب‌های «از سر تا دُم» هشت تصویر، از هشت بخش مختلفِ هشت جانور نشان داده شده و از مخاطب کودک سوال پرسیده که آیا می‌داند این اندام برای کدام جانور است؟ سپس در صفحه‌ی بعد از هر تصویر (معما)، آن جانور در زیستگاهش نشان داده شده و اطلاعات علمیِ کوتاه و جالبی درباره‌ی آن نوشته شده است.

یکی از ویژگی‌های برجسته‌ی این مجموعه‌ی سه جلدی، تصویرسازی‌های کتاب‌ها است که با تکنیک کلاژ اجرا شده‌اند. با این تکنیک (کلاژ) بخش‌های پیچیده‌ی بدن هر جانور ساده‌تر، و درک و تشخیص اجزای مختلف آن برای مخاطبِ کودک آسان‌تر شده است. علاوه بر این پدر، مادر یا مربی کودک می‌توانند از تصویرسازی‌های کتاب ایده گرفته و هر کدام از این حیوانات را با کاغذ یا مقواهای رنگی از نو اجرا کنند. این تمرین و بازی باعث شناخت بیشتر کودک با بخش‌های مختلف جانوران و به خاطر سپرده شدن این اطلاعات علمی در ذهن او می‌شود.

در انتهای هر یک از جلدهای این مجموعه نیز چند جانور دیگر به طور خلاصه معرفی شده‌اند.

این مجموعه‌ی سه جلدی علمی_تصویری برای کودکان بالای ۵ سال مناسب است.

کاربردها و فعالیت ها

۱) پس از بلندخوانی به کمک پرسش‌هایی از این دست با کودکان گفتگو کنید:

  • چه جانورانی در اقیانوس زندگی می‌کنند؟ این جانوران چه ویژگی‌هایی دارند؟
  • جانورانی که در اقیانوس زندگی می‌کنند چگونه تنفس می‌کنند؟ چه غذایی می‌خورند؟
  • کدام یک از جانوران ساکن اقیانوس را دوست دارید؟ چرا؟
  • به نظر شما عجیب‌ترین جانور ساکن اقیانوس کدام است؟ چرا؟

۲) کتاب یا پوستر بسازید.
از هر گروه از کودکان بخواهید یکی از جانوران ساکن اقیانوس را انتخاب و درباره‌ی زندگی آن‌، غذا و ویژگی‌هایش پژوهش کنند. سپس نتایج پژوهش خود را به صورت یک کتاب یا پوستر در بیاورند.

۳) کتاب را ادامه دهید.
مشابه ساختار کتاب، به کمک کودکان جانوران اقیانوسی دیگری را به کتاب اضافه کنید. کلاژ تصویر جانوران اقیانوسی را بسازید و اطلاعات علمی کوتاهی درباره‌ی هرکدام بنویسید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Ocean animals from head to tail
ناشر
نویسنده
Stacey Roderick, استیی ردریک
ویراستار
  • سارا قربانی (ویراستار علمی)
برگردان
  • فروغ فرجود
تصویرگر
  • Kwanchai Moriya
  • کوانچای موریا
سال نشر
چاپ اول ۱۳۹۶

دیدگاه ها

اگه ممکنه فروشگاه هایی که هر کتاب ارائه میشه رو برای دسترسی بهتر لحاظ بفرمائید


ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.