جانوران اقیانوس از سر تا دم

عنوان لاتین
Ocean animals from head to tail

کتاب «جانوران اقیانوس از سر تا دم» از مجموعه کتاب «از سر تا دم» یک کتاب علمی اطلاعاتی برای کودکان است، که با شیوه‌ای معماگونه کودکان را به خواندن اطلاعات علمی درباره‌ هر جانور تشویق می‌کند.

در کتاب «جانوران اقیانوس از سر تا دم» ۸ تصویر از ۸ قسمت مختلف بدن ۸ جانور ساکن اقیانوس نشان داده شده و از مخاطب پرسیده می‌شود آیا می‌داند این اندام متعلق به کدام جانور است؟ سپس در صفحه‌ بعد آن جانور در زیستگاه خود نشان داده شده و  اطلاعات علمی کوتاه و جالبی درباره‌ آن نوشته شده است. در انتهای کتاب نیز چند جانور اقیانوسی دیگر به‌شکل خلاصه معرفی شده‌اند.

 

تصویرگری کتاب «جانوران اقیانوس از سر تا دم» نقطه‌ی قوت کتاب است. در تصویرگری کتاب از تکنیک کلاژ استفاده شده و تصویرگر به جزییات بدن هر جانور توجه بالایی داشته است.

کتاب «جانوران اقیانوس از سر تا دم» دومین کتاب از مجموعه کتاب «از سر تا دم» است. «دایناسورها از سر تا دم»، «بندپایان از سر تا دم» و «پرندگان از سر تا دم» دیگر کتاب‌های این مجموعه هستند.

کتاب «جانوران اقیانوس از سر تا دم» در سال ۲۰۱۷ برنده‌ی جایزه‌ بهترین کتاب‌ها برای کودکان و نوجوانان از مرکز کتاب‌ کودکان کانادایی شده است و محبوب‌ترین عنوان این مجموعه است.

«استیسی رُدریک» نویسنده کتاب‌های کودکان است که در کانادا زندگی می‌کند. او اولین کتاب خود را در سال 2008 میلادی منتشر کرده است و پس از چند سال فاصله در سال 2015 میلادی اولین عنوان مجموعه کتاب «از سر تا دم»، «دایناسورها از سر تا دم» را منتشر کرده است.

«کوانچای موریا» تصویرگر و گرافیست اهل آمریکاست که به تصویرگری کتاب‌های کودکان، کارت‌های بازی و بازی‌های صفحه‌ای می‌پردازد. او نقاش نیز هست و در نقاشی‌ها و تصویرگری‌هایش بیش از همه به دنیای فانتزی و علمی تخیلی علاقه‌مند است.

«فروغ فرجود» از مترجمان نام آشنای کتاب‌های کودک و نوجوان است که بیش از همه کتاب‌های علمی اطلاعاتی برای کودکان و نوجوانان را ترجمه کرده است. مجموعه کتاب «چه کسی بود؟»، «50 پرسش درباره بدن» و «اگر...» برخی از دیگر آثار او هستند.

کتاب «جانوران اقیانوس از سر تا دم» با وجود آن‌که یک کتاب غیر داستان و علمی اطلاعاتی است، به دلیل داشتن ساختار تکرار شونده، معماگونه و تصاویر جذاب، کتاب مناسبی برای بلندخوانی است.

گزیده‌هایی از کتاب

  چشمان ماهی مرکب به اندازه‌ی توپ فوتبال است و از چشمان هر جانور دیگری بزرگ‌تر است. هرقدر چشم جانوری بزرگ‌تر باشد، بهتر می‌تواند در جاهای بسیار کم‌نور ببیند. این جانور از چشمان خود برای پیدا کردن طعمه (جانوری که می‌خورد) و مواظبت در برابر شکارچی (جانوری که او را می‌خورد) در عمیق‌ترین و تاریک‌ترین جای اقیانوس استفاده می‌کند.

برگردان
فروغ فرجود
تصویرگر
Kwanchai Moriya, کوانچای موریا
سال نشر
چاپ اول ۱۳۹۶
ناشر
نویسنده
Stacey Roderick, استیسی ردریک
نگارنده معرفی کتاب
ویراستار
سارا قربانی (ویراستار علمی)
گروه سنی
فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۱۰ - ۱۲ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۱۰ - ۱۲ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۱۰ - ۱۲ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۱۰ - ۱۲ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۱۰ - ۱۲ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۱۰ - ۱۲ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۱۰ - ۱۲ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۱۰ - ۱۲ سال
Submitted by editor3 on