دایناسورها از سر تا دم

دایناسورها از سر تا دم

کتاب «دایناسورها از سر تا دم» از مجموعه کتاب «از سر تا دم» یک کتاب علمی اطلاعاتی برای کودکان است، که با شیوه‌ای معماگونه کودکان را به خواندن اطلاعات علمی درباره‌ هر دایناسور تشویق می‌کند.

در کتاب «دایناسورها از سر تا دم» ۸ تصویر از ۸ قسمت مختلف بدن ۸ دایناسور نشان داده شده و از مخاطب پرسیده می‌شود آیا می‌داند این اندام متعلق به کدام دایناسور است؟ سپس در صفحه‌ بعد بدن کامل دایناسور نشان داده شده و  اطلاعات علمی کوتاه و جالبی درباره‌ی آن نوشته شده است. در انتهای کتاب نیز چند دایناسور دیگر به‌ شکل خلاصه معرفی شده‌اند.

 

تصویرگری کتاب «دایناسورها از سر تا دم» نقطه‌ی قوت کتاب است. در تصویرگری کتاب از تکنیک کلاژ استفاده شده و تصویرگر به جزییات بدن هر جانور توجه بالایی داشته است.

کتاب «دایناسورها از سر تا دم» اولین کتاب از مجموعه کتاب «از سر تا دم است». «بندپایان از سر تا دم»، «جانوران اقیانوس از سر تا دم» و «پرندگان از سر تا دم» دیگر کتاب‌های این مجموعه هستند.

کتاب «دایناسورها از سر تا دم» در سال ۲۰۱۵ برنده‌ی جایزه‌ی بهترین کتاب‌ کودکان و نوجوانان مرکز کتاب کودکان کانادایی شده است.

«استیسی رُدریک» نویسنده کتاب‌های کودکان است که در کانادا زندگی می‌کند. او اولین کتاب خود را در سال ۲۰۰۸ میلادی منتشر کرده است و پس از چند سال فاصله در سال ۲۰۱۵ میلادی اولین عنوان مجموعه کتاب «از سر تا دم»، «دایناسورها از سر تا دم» را منتشر کرده است.

«کوانچای موریا» تصویرگر و گرافیست اهل آمریکاست که به تصویرگری کتاب‌های کودکان، کارت‌های بازی و بازی‌های صفحه‌ای می‌پردازد. او نقاش نیز هست و در نقاشی‌ها و تصویرگری‌هایش بیش از همه به دنیای فانتزی و علمی تخیلی علاقه‌مند است.

«فروغ فرجود» از مترجمان نام آشنای کتاب‌های کودک و نوجوان است که بیش از همه کتاب‌های علمی اطلاعاتی برای کودکان و نوجوانان را ترجمه کرده است. مجموعه کتاب «چه کسی بود؟»، «۵۰ پرسش درباره بدن» و «اگر...» برخی از دیگر آثار او هستند.

کتاب «دایناسورها از سر تا دم» با وجود آن‌که یک کتاب غیر داستان و علمی اطلاعاتی است، به دلیل داشتن ساختار تکرار شونده، معماگونه و تصاویر جذاب، کتاب مناسبی برای بلندخوانی است.

 

گزیده‌هایی از کتاب

  تیرانوسوروس از همه‌ی جانورانی که تا به حال روی زمین زندگی کرده‌اند، محکم‌تر گاز می‌گرفته است. آرواره‌های تیرانوسوروس با ۵۰ تا ۶۰ دندان تیز و ناصاف که برای خوردن و ریز کردن گوشت شکار از آن‌ها استفاده می‌کرده، ده برابر قوی‌تر از آرواره‌های کروکودیل بوده است. عجیب نیست که معنی نام این دایناسور، مارمولک ستمگر است.

کاربردها و فعالیت ها

   پس از بلندخوانی به کمک پرسش‌هایی از این دست با کودکان گفت‌وگو کنید:

  • دایناسورها چه زمانی بر کره‌ی زمین زندگی می‌کرده‌اند؟ آیا هنوز هم هستند؟
  • چه دایناسوری را می‌شناسید؟
  • کدام دایناسور را دوست دارید؟ چرا؟
  • آیا می‌دانید دانشمندان چگونه درباره‌ی دایناسورها پژوهش می‌کنند؟

                   ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب  دایناسورها از سر تا دم بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Dinosaurs from head to tail
ناشر
پروفایل نویسنده
نویسنده
Stacey Roderick, استیسی ردریک
پروفایل مترجم
پروفایل ویراستار
ویراستار
  • سارا قربانی (ویراستار علمی)
تصویرگر
  • Kwanchai Moriya
  • کوانچای موریا
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • فروغ فرجود
سال نشر
چاپ اول ۱۳۹۶

ديدگاه شما