دایناسورها از سر تا دم

دایناسورها از سر تا دم

کتاب «دایناسورها از سر تا دم» از مجموعه کتاب «از سر تا دم» یک کتاب علمی اطلاعاتی برای کودکان است، که با شیوه‌ای معماگونه کودکان را به خواندن اطلاعات علمی درباره‌ی هر دایناسور تشویق می‌کند.

در کتاب «دایناسورها از سر تا دم» ۸ تصویر از ۸ قسمت مختلف بدن ۸ دایناسور نشان داده شده و از مخاطب پرسیده می‌شود آیا می‌داند این اندام متعلق به کدام دایناسور است؟ سپس در صفحه‌ی بعد بدن کامل دایناسور نشان داده شده و  اطلاعات علمی کوتاه و جالبی درباره‌ی آن نوشته شده است. در انتهای کتاب نیز چند دایناسور دیگر به‌ شکل خلاصه معرفی شده‌اند.

کتاب «دایناسورها از سر تا دم» اولین کتاب از مجموعه کتاب «از سر تا دم است». «بندپایان از سر تا دم» و «جانوران اقیانوس از سر تا دم» دیگر کتاب‌های این مجموعه هستند.

کتاب «دایناسورها از سر تا دم» در سال ۲۰۱۵ برنده‌ی جایزه‌ی بهترین کتاب‌ کودکان و نوجوانان مرکز کتاب کودکان کانادایی شده است.

کتاب «دایناسورها از سر تا دم» با وجود آن‌که یک کتاب غیر داستان و علمی اطلاعاتی است، به دلیل داشتن ساختار تکرار شونده، معماگونه و تصاویر جذاب، کتاب مناسبی برای بلندخوانی است.

تصویرگر کتاب «دایناسورها از سر تا دم»

تصویرگری کتاب «دایناسورها از سر تا دم» نقطه‌ی قوت کتاب است. در تصویرگری کتاب از تکنیک کلاژ استفاده شده و تصویرگر به جزییات بدن هر جانور توجه بالایی داشته است. «کوانچای موریا» تصویرگر و نقاش آمریکایی است. موریا علاوه بر تصویرگری کتاب‌های کودکان، به تصویرگری بازی‌های رومیزی و بازی‌های کارتی و ساخت اسباب‌بازی‌های چوبی نیز مشغول است.


مجموعه کتاب‌های «از سر تا دُم» یک مجموعه‌ی سه جلدی علمی_تصویری برای کودکان است که در هر جلد به دسته‌ای از جانورانِ گروهِ «بندپایان»، «جانوران اقیانوس» و «دایناسورها» می‌پردازد.

در این کتاب‌ها، با طرح یک معما درباره‌ی ویژگی برجسته‌ی جانوران، کودک را به خواندن و دانستن اطلاعات علمی درباره‌ی هر جانور تشویق می‌کند.

در هر یک از جلدهای مجموعه‌ کتاب‌های «از سر تا دُم» هشت تصویر، از هشت بخش مختلفِ هشت جانور نشان داده شده و از مخاطب کودک سوال پرسیده که آیا می‌داند این اندام برای کدام جانور است؟ سپس در صفحه‌ی بعد از هر تصویر (معما)، آن جانور در زیستگاهش نشان داده شده و اطلاعات علمیِ کوتاه و جالبی درباره‌ی آن نوشته شده است.

یکی از ویژگی‌های برجسته‌ی این مجموعه‌ی سه جلدی، تصویرسازی‌های کتاب‌ها است که با تکنیک کلاژ اجرا شده‌اند. با این تکنیک (کلاژ) بخش‌های پیچیده‌ی بدن هر جانور ساده‌تر، و درک و تشخیص اجزای مختلف آن برای مخاطبِ کودک آسان‌تر شده است. علاوه بر این پدر، مادر یا مربی کودک می‌توانند از تصویرسازی‌های کتاب ایده گرفته و هر کدام از این حیوانات را با کاغذ یا مقواهای رنگی از نو اجرا کنند. این تمرین و بازی باعث شناخت بیشتر کودک با بخش‌های مختلف جانوران و به خاطر سپرده شدن این اطلاعات علمی در ذهن او می‌شود.

در انتهای هر یک از جلدهای این مجموعه نیز چند جانور دیگر به طور خلاصه معرفی شده‌اند.

این مجموعه‌ی سه جلدی علمی_تصویری برای کودکان بالای ۵ سال مناسب است.

کاربردها و فعالیت ها

۱) پس از بلندخوانی به کمک پرسش‌هایی از این دست با کودکان گفتگو کنید:

  • دایناسورها چه زمانی بر کره‌ی زمین زندگی می‌کرده‌اند؟ آیا هنوز هم هستند؟
  • چه دایناسوری را می‌شناسید؟
  • کدام دایناسور را دوست دارید؟ چرا؟
  • آیا می‌دانید دانشمندان چگونه درباره‌ی دایناسورها پژوهش می‌کنند؟

۲) کتاب یا پوستر بسازید.
از هر گروه از کودکان بخواهید یکی از دایناسورها را انتخاب و درباره‌ی زندگی آن پژوهش کنند. سپس نتایج پژوهش خود را به صورت یک کتاب یا پوستر در بیاورند.

۳) کتاب را ادامه دهید.
مشابه ساختار کتاب، به کمک کودکان دایناسورهای دیگری را به کتاب اضافه کنید. کلاژ تصویر دایناسورها را بسازید و اطلاعات علمی کوتاهی درباره‌ی هرکدام بنویسید.

۴) فسیل دایناسور خوردنی بسازید.
درباره‌‌ی فسیل با کودک خود گفتگو کنید و تصاویری از فسیل دایناسورها را به اون نشان دهید (لینک: https://www.google.com/search?q=dinosaur+fossils&source=lnms&tbm=isch&sa.‎.‎.‎۰ahUKEwi۹l_۷c۹c_aAhVB۳qQKHcbcCSgQ_AUICigB&biw=۱۳۶۶&bih=۶۶۲(.‎
تعدادی دایناسور اسباب بازی کوچک تهیه کنید. ابزارهای لازم پخت بیسکویت دلخواه‌تان مثلا بیسکوییت کره‌ای را هم آماده کنید. خمیر بیسکویت را شکل سکه بزرگ در بیاورید و با دایناسورها روی آن نقش بیندازید. سپس با رنگ خوراکی داخل فرورفتگی ها را رنگ کنید تا جزییات بدن دایناسورها بهتر معلوم شود. پس از پخت بیسکویت‌ها می‌توانید یک مهمانی عصرانه‌ی خانوادگی دایناسوری ترتیب دهید و به همراه بازی فسیل‌های دایناسور را بخورید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Dinosaurs from head to tail
ناشر
نویسنده
Stacey Roderick, استیی ردریک
ویراستار
  • سارا قربانی (ویراستار علمی)
برگردان
  • فروغ فرجود
تصویرگر
  • Kwanchai Moriya
  • کوانچای موریا
سال نشر
چاپ اول ۱۳۹۶

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.