رز به دیدن آقای وینترگارتن می‌رود

عنوان لاتین
Rose meets Mr Wintergarten

کتاب «رز به دیدن آقای وینترگارتن می‌رود» درباره‎ خانوادهای به نام سامرز است که به خانه‌ جدید اسباب‎کشی کرده‌اند. خانه و باغچه‌ خانواده‌ سامرز پر از نور و آفتاب و رنگ و گل‌های مختلف است.

در خانه‌ کناری، آقای وینترگارتن زندگی می‌کند. آن خانه تاریک و سرد و بی‌روح است. درباره آقای وینترگارتن شایعه‌های بسیاری بین مردم محله وجود دارد. آن‌ها می‌گویند او سگی به درندگی گرگ‌ها دارد و یک تمساح آب شور تا هر کس را که خواست وارد خانه‌اش شود بترساند. رزاین شایعه‌ها را باور ندارد؛ اما یک روز وقتی هنگام بازی با بچه‌ها توپش به حیاط خانه‌ آقای وینترگارتن می‌افتد رز می‌ترسد برای گرفتن توپش به در خانه آقای وینترگارتن برود. مادر مقداری کیک داغ و چند شاخه گل آماده می‌کند و به همراه رز، برای پس گرفتن توپ، به دیدن آقای وینترگارتن می‌روند.
داستان کتاب «رز به دیدن آقای وینترگارتن می‌رود» برای پیش کشیدن مسائل اخلاقی مانند اهمیت مهربان‌بودن و تاثیر پیش‌داوری درباره زندگی دیگران مناسب است. تصویرهای نمادین کتاب که با رعایت کوچک‌ترین جزئیات کشیده شده‌اند، نقش مهمی در پیش‌بردن داستان و انتقال پیام آن دارد؛ مانند پرنده‌های کاغذ دیواری اتاق رز یا انواع گل و گیاهانی که در باغچه می‌کارند. این‌ها نشان می‌دهد خانواده سامرز به طبیعت احترام می‌گذارند.
یکی از تاثیرگذارترین شخصیت‎های این کتاب مادر رز است. هنگامی‌که رز برای پس گرفتن توپش از آقای وینترگارتن تردید دارد، مادرش او را تشویق می‎کند تا به دور از هرگونه ترس و قضاوتی به دیدن آقای وینترگارتن برود و برایش کیک و گل ببرد.
کتاب تصویری «رز به دیدن آقای وینترگارتن می‌رود» برای بلندخوانی مناسب است.

درباره‌ نویسنده‌ و تصویرگر کتاب «رز به دیدن آقای وینترگارتن می‌رود»:

رابرت دونالد گراهام که با نام باب گراهام شناخته می‌شود نویسنده و تصویرگر کتاب‌های تصویری است. او بیشتر برای کودکان گروه سنی پایین‌تر می‌نویسد.
گراهام در سیدنی استرالیا متولد شد. در رشته‌ طراحی و نقاشی درس خواند و پس از فارغ‌التحصیل شدن، کارش را با طراحی و تصویرسازی آغاز کرد.
او در سال ۲۰۱۲ به پاس خدمت‌هایش در زمینه تصویرگری برای کودکان، از سوی استرالیا، برای دریافت جایزه هانس کریستین اندرسن نامزد شد.
محبوب‌ترین کتاب باب گراهام «چگونه می‌توان بال شکسته‌ای را درمان کرد؟» است که یک کتاب تصویری است. کتاب داستان پسرکی را روایت می‌کند که یک پرنده‌ آسیب‌دیده را نجات می‌دهد. این کتاب به زبان‌های مختلف ترجمه شده است.

گزیده‌هایی از کتاب

وقتی رز رفت، آقای وینترگارتن آرام صندلی‌اش را عقب زد و کاری را کرد که سال‌ها نکرده بود... آقای وینترگارتن پرده‌های سالنش را کنار زد. روی پله‌های ساختمان و در زیر نور آفتاب نشست و با خودش فکر کرد.

برگردان
حمیده شرزه‌یی
تصویر اضافی
تصویرگر
Bob Graham, باب گراهام
تهیه کننده
بهار مشفق
سال نشر
۱۳۹۵
نویسنده
Bob Graham, باب گراهام
ویراستار
فرزانه شهرتاش
Submitted by editor3 on