رز به دیدن آقای وینترگارتن می‌رود

رز به دیدن آقای وینترگارتن می‌رود

کتاب «رز به دیدن آقای وینترگارتن می‌رود» درباره‎ خانوادهای به نام سامرز است که به خانه‌ جدید اسباب‎کشی کرده‌اند. خانه و باغچه‌ خانواده‌ سامرز پر از نور و آفتاب و رنگ و گل‌های مختلف است.

در خانه‌ کناری، آقای وینترگارتن زندگی می‌کند. آن خانه تاریک و سرد و بی‌روح است. درباره آقای وینترگارتن شایعه‌های بسیاری بین مردم محله وجود دارد. آن‌ها می‌گویند او سگی به درندگی گرگ‌ها دارد و یک تمساح آب شور تا هر کس را که خواست وارد خانه‌اش شود بترساند. رزاین شایعه‌ها را باور ندارد؛ اما یک روز وقتی هنگام بازی با بچه‌ها توپش به حیاط خانه‌ آقای وینترگارتن می‌افتد رز می‌ترسد برای گرفتن توپش به در خانه آقای وینترگارتن برود. مادر مقداری کیک داغ و چند شاخه گل آماده می‌کند و به همراه رز، برای پس گرفتن توپ، به دیدن آقای وینترگارتن می‌روند.
داستان کتاب «رز به دیدن آقای وینترگارتن می‌رود» برای پیش کشیدن مسائل اخلاقی مانند اهمیت مهربان‌بودن و تاثیر پیش‌داوری درباره زندگی دیگران مناسب است. تصویرهای نمادین کتاب که با رعایت کوچک‌ترین جزئیات کشیده شده‌اند، نقش مهمی در پیش‌بردن داستان و انتقال پیام آن دارد؛ مانند پرنده‌های کاغذ دیواری اتاق رز یا انواع گل و گیاهانی که در باغچه می‌کارند. این‌ها نشان می‌دهد خانواده سامرز به طبیعت احترام می‌گذارند.
یکی از تاثیرگذارترین شخصیت‎های این کتاب مادر رز است. هنگامی‌که رز برای پس گرفتن توپش از آقای وینترگارتن تردید دارد، مادرش او را تشویق می‎کند تا به دور از هرگونه ترس و قضاوتی به دیدن آقای وینترگارتن برود و برایش کیک و گل ببرد.
کتاب تصویری «رز به دیدن آقای وینترگارتن می‌رود» برای بلندخوانی مناسب است.

درباره‌ نویسنده‌ و تصویرگر کتاب «رز به دیدن آقای وینترگارتن می‌رود»:

رابرت دونالد گراهام که با نام باب گراهام شناخته می‌شود نویسنده و تصویرگر کتاب‌های تصویری است. او بیشتر برای کودکان گروه سنی پایین‌تر می‌نویسد.
گراهام در سیدنی استرالیا متولد شد. در رشته‌ طراحی و نقاشی درس خواند و پس از فارغ‌التحصیل شدن، کارش را با طراحی و تصویرسازی آغاز کرد.
او در سال ۲۰۱۲ به پاس خدمت‌هایش در زمینه تصویرگری برای کودکان، از سوی استرالیا، برای دریافت جایزه هانس کریستین اندرسن نامزد شد.
محبوب‌ترین کتاب باب گراهام «چگونه می‌توان بال شکسته‌ای را درمان کرد؟» است که یک کتاب تصویری است. کتاب داستان پسرکی را روایت می‌کند که یک پرنده‌ آسیب‌دیده را نجات می‌دهد. این کتاب به زبان‌های مختلف ترجمه شده است.

گزیده‌هایی از کتاب

وقتی رز رفت، آقای وینترگارتن آرام صندلی‌اش را عقب زد و کاری را کرد که سال‌ها نکرده بود... آقای وینترگارتن پرده‌های سالنش را کنار زد. روی پله‌های ساختمان و در زیر نور آفتاب نشست و با خودش فکر کرد.

کاربردها و فعالیت ها
 • به اسم رز سامرز Rose Summers توجه کنید. Rose نام گل است وSummer  به معنی تابستان است. بچه‌ها چه تصوری از شخصیت او دارند؟ ارتباط نام او با رفتار و شخصیتش چیست؟ در مورد آقای وینترگارتن (winter به معنی زمستان است) چه طور؟ از آن‌ها بپرسید چگونه می‌توان مانند رز رفتار کرد؟
 • با کودکان درباره روش استفاده‌ گراهام (تصویرگر کتاب) از رنگ‌ها صحبت کنید. رنگ‌های قرمز و زرد و سبز درخشان برای تصویر کردن خانواده‌ سامرز و خاکستری و قهوه‌ای برای آقای وینترگارتن.
 • درباره مکان‌های وقوع اتفاق‌های داستان را بحث کنید. (اتاق‌های خالی و سرد و باغ بی‌‌روح و اندوهگین خانه‌ آقای وینترگارتن در مقایسه با اتاق‌های تزیین‌شده و زیبا و باغچه‌ پر از گل و رنگارنگ خانه‌ خانواده سامرز).
 • از کودکان بخواهید از داستان فراتر بروند و دلیل‌های دیگری برای رفتار سرد و خشن آقای وینترگارتن پیدا کنند.
 • خواننده کتاب چگونه متوجه می‌شود آقای وینترگارتن پس از برخورد با رز و مادرش زندگی شادتری دارد؟
 • از کودکان بخواهید تغییری را که آقای وینترگارتن در خانه و باغش می‌دهد، بیان کنند یا بنویسند.
 • از کودک بخواهید برای کسی که دوستش دارد نامه‌ای بنویسد و به دستش برساند. از او بخواهید دلیل دوست‌داشتن آن شخص را حتما بنویسد.
 • دو جدول با دو ستون بکشید.

جدول نخست: یک ستون مربوط به رز و یکی مربوط به آقای وینترگارتن است. زیر جدول کلمه‌های توصیف کننده این دو نفر را به صورت درهم بنویسید. از کودک بخواهید هر یک از این کلمه‌ها را در ستون‌های جدول بازنویسی کند.    
کوتاه – بداخلاق – صمیمی – گوشه‌گیر – بلند – مهربان – پیر – جوان – شجاع – متفکر – تنها – کمک‌کننده - ...

جدول دوم: یک ستون مربوط به رنگ‌های گرم و یکی مربوط به رنگ‌های سرد. زیر جدول نام رنگ‌ها را بنویسید. از کودک بخواهید تا با توجه به تصویرهای کتاب هر رنگ را در ستون درست بنویسد. سپس وسط یک کاغذ سفید یک خط بکشید و از او بخواهید یک طرف با رنگ‌های سرد و یک طرف با رنگ‌های گرم نقاشی بکشد:   
زرد – آبی – سبز – قرمز – نارنجی – بنفش

برای آموزش رنگ‌ها از نمونه‌ زیر هم می‌توان استفاده کرد:

رنگ‌ها

 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Rose meets Mr Wintergarten
نویسنده
Bob Graham, باب گراهام
ویراستار
 • فرزانه شهرتاش
برگردان
 • حمیده شرزه‌یی
تصویرگر
 • Bob Graham
 • باب گراهام
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۹۵

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.