آقای ماجیکا و هفته‌ی کتاب

آقای ماجیکا و هفته‌ی کتاب

کتاب «آقای ماجیکا و هفته‌ی کتاب» از مجموعه کتاب‌های ماجراهای آقای ماجیکا است. این مجموعه روایتگر اتفاق‌هایی است که در مدرسه‌ سنت بارتی می‌افتد. با این‌که هسته‌ مرکزی کتاب‌ها‌ یکسان است ولی هر کتاب را به‌ تنهایی و مستقل از سایر کتاب‌های این مجموعه نیز می‌توان خواند.

رخدادهای همه داستان‌ها بر محور جنگِ بین خوبی و بدی و نیکی و شرارت روی می‌دهد و در یک رویارویی طولانی و طی ماجراهای زیاد، خیر مطلق در برابر شر مطلق به پیروزی می‌رسد. آقای ماجیکا (آموزگار کلاس سوم که قبل از معلمی جادوگر بوده است)، جودی، توماس و برادر دوقلویش پیت (از شاگردان کلاس سوم) نماینده‌ی خیراند و همیش بیگ‌مور (شاگرد بدجنس کلاس سوم) و ویلهلمینا وارلاک (جادوگر بدکار و دشمن آقای ماجیکا) نماینده‌ شر. دوستی، همدلی و هوشمندی عامل موفقیت بچه‌های کلاس سوم دبستان سنت بارتی است. آن‌ها با اتحاد، کارتیمی و مسئولیت‌پذیری می‌توانند بر نیروی شر غالب ‌شوند.

کتاب «آقای ماجیکا و هفته‌ی کتاب» سه داستان دارد. در داستان اول، به نام سوزاندن چربی، همه‌چیز با صحبت‌های آقای پاتر (مدیر مدرسه) شروع می‌شود. آقای پاتر در نخستین گردهمایی در ترم جدید اعلام می‌کند که از این ترم یک مربی ورزش جدید داریم و این خود آغاز ماجراهایی می‌شود که در نهایت بچه‌های کلاس سوم با کمک آقای ماجیکا موفق به حل مشکل پیش‌آمده می‌شوند. داستان دوم وقتِ داستان است نام دارد. در زمانی که بچه‌ها برای جشن هفته‌کتاب آماده می‌شوند بر اثر اتفاقی جادویی همه‌چیز خراب می‌شود و متن‌ها و تصویرهای کتاب‌های کتابخانه به‌هم می‌ریزد. در داستان سوم، که سلام اروپا نام دارد، بچه‌ها با جادوی آقای ماجیکا به فرانسه سفر می‌کنند و در این سفر مثل همیشه، این همیش مور است که دردسرآفرین می‌شود.

 مجموعه کتاب‌های ماجراهای آقای ماجیکا برای کودکانی که داستان‌های هیجان‌انگیز و ماجراجویانه را دوست دارند جذاب و خواندنی است. «آقای ماجیکا و بازرس مدرسه»، «آقای ماجیکا و سرایدار مدرسه» و «آقای ماجیکا ناپدید می‌شود» جلدهای دیگر این مجموعه است. از مجموعه کتاب‌های ماجراهای آقای ماجیکا یک مجموعه‌ تلویزیونی نیز ساخته و در فاصله‌ سال‌های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۰ پخش شده

درباره نویسنده کتاب «آقای ماجیکا و هفته‌ی کتاب»

هامفری کارپنتر نویسنده، برنامه‌ساز رادیویی و بیوگرافی‌نویس انگلیسی است که در سال ۱۹۴۵ در آکسفورد به دنیا آمده و در سال ۲۰۰۵ درگذشته است. در میان آثار گوناگون او آن‌چه به ادبیات کودک مربوط می‌شود، می‌توان به بیوگرافی تالکین و راهنمای ادبیات کودک آکسفورد اشاره کرد که به همراه همسرش تالیف کرد و مرجع معتبری به‌شمار می‌رود. مجموعه‌ آقای ماجیکا نیز از آثار محبوب اوست که تاکنون بارها تجدید چاپ شده است.

درباره ‌تصویرگر کتاب «آقای ماجیکا و هفته‌ی کتاب»

فرانک راجرز، زاده‌ ۱۹۶۰، نویسنده و تصویرگر اسکاتلندی کتاب‌های کودکان است. او در مدرسه‌ هنر گلاسگو درس خواند و از سال ۱۹۸۷ تصمیم گرفت به عنوان یک نویسنده و تصویرگر تمام‌وقت فعالیت کند. او تاکنون بیش از شصت کتاب نوشته و تصویرگری کرده است. راجرز هم‌چنین به‌عنوان یک تصویرگر با نویسندگان بسیاری از جمله هامفری کارپنتر مشارکت داشته است.

گزیده‌هایی از کتاب

توماس گفت: «هفته‌ی کتاب اصلا هدفش این است که کتاب خواندن را هیجان‌انگیزتر کند. مگه نه؟ با این حساب، آقای ماجیکا، کارتان عالی بوده!»

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Mr.‎ Majeika and the school book week
نویسنده
Humphrey Carpenter, هامفری کارپنتر
ویراستار
  • مهناز عسگری
برگردان
  • پژمان واسعی
تصویرگر
  • Frank Rodgers
  • فرانک راجرز
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۹۷

ديدگاه شما