ازدواج با خورشید

ازدواج با خورشید

دندان سوزنی شخصیت اصلی کتاب «ازدواج با خورشید» شجاع‌ترین موش روی زمین است. او تمام موش‌های قوی و جنگجو را شکست می‌دهد و در مسابقه‌ها همیشه پیروز است. دندان سوزنی به درخواست ازدواج خانم موش‌ها جواب رد می‌دهد و می‌خواهد با قوی‌ترین موجود روی زمین ازدواج کند.

او مثل انسان‌ها کت و شلوار می‌پوشد، عینک می‌زند و برای رسیدن به هدفش به سفری کوتاه می‌رود. به دنبال قوی‌ترین‌ها می‌گردد تا بهشان پیشنهاد ازدواج دهد. اما هر بار به یک دیگری می‌رسد که قوی‌تر از قبلی‌ست. پس به راهش ادامه می‌دهد و می‌رود سراغ بعدی. اما تا کی؟ پس بالاخره کی از همه‌ قوی‌ترست؟ دندان سوزنی موشی نیست که دست از تلاش بردارد. او باید به هدفش برسد.

همان‌طور که در ابتدای کتاب نیز آمده احمد اکبرپور داستان «ازدواج با خورشید» را از گنجینه ادبیات کهن و فولکلور ایرانی انتخاب و با روایتی نو بازنویسی کرده است. روایتی که با همراهی تصاویر جذاب و پر از رنگ‌های زنده و شاد حمیده خسرویان و چاپ با کیفیت، در میان نمونه‌ها‌ی فراوان بازنویسی که هر ساله چاپ و منتشر می‌‌شود از آثار قابل توجه و ممتاز است.

کتاب «ازدواج با خورشید» در کنار داستان جذاب و خوش‌خوان به طور غیر مستقیم اهمیت و ارزش توجه به ویژگی‌های درونی و بیرونی را، چه برتری‌ باشند و چه محدودیت، به مخاطب خود یادآوری می‌کند و تعریف ملموس‌تری از مفاهیمی همچون بزرگی، قدرت و برتری برای کودک امروزی فراهم می‌آورد.

کتاب «ازدواج با خورشید» در فهرست لاک پشت پرنده با نشان ۳ لاک‌پشت قرار گرفته و به دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا ۲۰۱۷ راه یافته است.

 

کاربردها و فعالیت ها

ظرفیت‌ها و کاربردهایی که پدر و مادر می‌توانند بعد از خواندن کتاب با پرسش‌هایی از کودک به آن‌ها برسند؛ از جمله:

  • به نظرت اگر دندان سوزنی با خانم موشه مسابقه می‌داد و او را شکست می‌داد باز هم باهاش ازدواج می‌کرد؟
  • فکر می‌کنی واقعا خانم موشه از خورشید و باد و ابر و کوه قوی‌تر بود؟
  • اگر قوی‌تر نبود پس چرا دندان‌سوزنی باهاش ازدواج کرد؟
  • اگر خورشید و باد و ابر و کوه قوی‌تر از دندان‌سوزنی بودند چرا  باهاش مهربان بودند؟ برایش باران می‌باریدند؟
  • اگر کسی از ما ضعیف‌تر باشه نباید دوستش داشته باشیم؟ نه ضعیف‌تر باشه و نه قوی‌تر چی؟
  • اگر دندان سوزنی با گربه صفحه‌ی اول یا خیاط مسابقه می‌داد و شکست می‌خورد باز هم شجاع‌ترین موش دنیا بود؟
شناسنامه کتاب:
ناشر
نویسنده
احمد اکبرپور
تصویرگر
  • حمیده خسرویان
نگارنده معرفی کتاب:
سال نشر
۱۳۹۶

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ