درخت دختر

درخت دختر

کتاب «درخت دختر» داستان دلنشین رابطهٔ دختری کوچک به نام افرا، درختش و خواهر کوچک تازه واردش است.

دخترک کوچک که به دنیا می‌آید خانواده‌اش به یاد او یک درخت افرا می‌کارند و نامش را هم افرا می‌گذارند. هر دو افرا پا به پای هم قد می‌کشند و به نوعی دوست هم هستند. افرا درختش را دوست دارد و از آن مراقبت می‌کند، برایش آواز می‌خواند، در سرما کت تنش می‌کند و درخت در باد برایش می‌رقصد. تا این‌که یک روز درختی تازه در کنار درخت افرا سر و کله‌اش پیدا می‌شود. یک درخت بید، و همان روز، افرا می‌فهمد خواهر کوچکش بید به دنیا آمده است. افرا مراقب خواهرش است و وقت‌هایی که حوصله‌اش سر می‌رود و گریه می‌کند او را زیر سایه درختش می‌برد. جایی که برای هردویشان جا هست و درخت برایشان می‌رقصد و بید آرام می‌شود.

درباره نویسنده کتاب «درخت دختر»

«لوری نیکُلز» تصویرگری را از دوران مدرسه آغاز کرده است. نیکلز نویسنده و تصویرگر کتاب‌های کودکان است و تاکنون جوایز متعددی را از آن خود کرده است.

پس از موفقیت کتاب «درخت دختر» که در زبان اصلی به نام «افرا Maple» منتشر شده است، نیکلز داستان‌های دیگری از این دو خواهر را نیز منتشر کرده است. کتاب‌های «من و خواهرم با هم» و «من و خواهرم دور از هم» از دیگر کتاب‌های این مجموعه است که انتشارات پرتقال منتشر کرده است.

 

کاربردها و فعالیت ها

  پس از بلندخوانی کتاب با سوالاتی مانند زیر گفت‌وگو شکل دهید.

  • افرا چرا درختش را دوست داشت؟
  • درخت افرا هم دخترک را دوست داشت؟ از کجا فهمیدید؟
  • افرا و درخت هر ۲ رشد می‌کردند. ۱ قد کدامشان بلندتر بود؟ بعد کدامشان قدش بلندتر شد؟ فکر می‌کنید چرا این طور است؟ همه‌ی گیاهان قدشان از ما بلندتر است؟ تابه‌حال گیاهی دیده‌اید که قدش از ما کوتاه‌تر باشد؟

                ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب درخت دختر بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Maple
ناشر
نویسنده
Lori Nichols, لوری نیکلز
ویراستار
  • شهرام بزرگی
تصویرگر
  • Lori Nichols
  • لوری نیکلز
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • آناهیتا حضرتی کیاوندانی
سال نشر
۱۳۹۷

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ