دنیای سوفی

دنیای سوفی

کتاب «دنیای سوفی» یک رمان خودآموز است با طرح و موضوعی گیرا و دلنشین درباره هستی که در سراسر جهان با استقبال چشمگیری روبرو شده است.

کتاب «دنیای سوفی» تاکنون به ۵۹ زبان برگردانده شده و علاوه بر نوجوانان توجه بزرگسالان را هم به خود جلب کرده است.

رمان با نام سوفی آموندسن دختر نروژی تقریبا پانزده ساله آغاز می‌شود. سوفی یک سری نامه‌های عجیب و غریب از فردی ناشناس دریافت می‌کند. نامه‌ها برای او فرستاده می‌شود ولی شخص دیگری به نام هیلد مولر را مورد خطاب قرار داده است.

این دو نامه مرموز سوفی را گیج می‌کند. نامه‌ها پرسش‌های فلسفی دشواری را مانند «چگونه جهان بوجود آمد» و «آیا پس از مرگ حیات وجود دارد؟»، «این مسئله را چگونه می‌توان پاسخ داد؟» و مهمتر از همه «چگونه باید زیست؟» را مطرح می‌کند. این سئوالات برای دختری مثل سوفی که پدرش او را دختر مو بور می‌خواند و عاشق حیوانات است بسیار پیچیده است زیرا سوفی هیچ به عقلش نمی‌رسید که جهان چطور  بوجود آمده است. همین قدر می‌داند که جهان سیاره کوچکی است در فضا در ابتدا سوفی با سه مشکل روبه رو می‌شود این که چه کسی آن دو پاکت سفید را در صندوق پست گذاشته است. دوم پرسش‌هایی بود که این نامه‌ها طرح می‌کند و سوم آن که این هیلده مولرکناگ چه کسی می‌تواند باشد و چرا کارت تبریک تولدش برای سوفی فرستاده شده است. سوفی مطمئن است که این سه مسئله به نحوی به هم ارتباط دارد.

چند درس اول شامل نامه‌های طولانی از یک مرد به نام آلبرتو ناکس است که در خصوص یونان باستان، سقراط و سؤالات اساسی زندگی بشری را عنوان می‌کند. پس از دریافت چند نامه، سوفی و آلبرتو یکدیگر را ملاقات می‌کنند

داستان بسیار جذاب و پرکشش است و سعی می‌کند در ضمن پیش بردن ماجرا، تاریخ فلسفه را به‌صورت طبقه‌بندی شده به خواننده آموزش دهد.

درباره نویسنده کتاب «دنیای سوفی»

کتاب «دنیای سوفی اثر یوستین گردر نویسنده سرشناس نروژی است که چند رمان، داستان کوتاه و کتاب کودک را در کارنامه خود دارد.

او به عنوان یک نویسنده روشن‌فکر شناخته می‌شود و کتاب‌هایی که از زاویه دید کودکان می‌نویسد بسیار مورد توجه هستند.

در این کتاب‌های او از تکنیک متافیکشن (فراداستانی) و داستان در داستان استفاده می‌کند و درباره حس شگفتی کودکان نسبت به دنیا کاوش می‌کند. معروف‌ترین اثر گردر کتاب «دنیای سوفی» است.

یوستین گردر در خانواده‌ای تحصیل‌کرده در اسلو پایتخت نروژ متولد شد. او از ابتدا علاقه عمیقی به مطالعه، نوشتن و تدریس داشته و در رشته‌های الهیات و زبان‌های اسکاندیناوی تحصیل کرده است.

اولین فعالیت ادبی او بعد از ازدواجش و با همکاری در نوشتن چندین کتاب درسی در مورد الهیات و فلسفه انجام شده است. پس از آن او سال‌ها در یک دبیرستان به تدریس فلسفه پرداخت و انتشار کتاب‌هایش را از سال ۱۹۸۶ آغاز کرد و در سال ۱۹۹۰ برای کتاب «راز فال ورق»، جایزه منتقدان ادبیات نروژ و جایزه ادبی وزارت امور علمی و فرهنگی را از آن خود کرد. از ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۵ او پیوسته برنده چندین جایزه معتبر در نروژ و اروپا شده است.

پس از انتشار کتاب «دنیای سوفی» او به یک نویسنده تمام‌وقت تبدیل شد و هر چند سال یک بار کتابی را روانه بازار می‌کند.

علاوه بر نویسندگی، یوستین گردر به طور فعال در حمایت از حقوق بشر و ترویج و توسعه آن کوشیده است. به همین هدف، در سال ۱۹۹۷ او و همسرش جایزه سوفی را بنیان نهادند که سالانه به حامیان محیط زیست و توسعه‌گران اهدا می‌شود.

کتاب‌هایی از قبیل دنیای سوفی، راز فال ورق، دختر پرتقالی، دختر رهبر سیرک (مرد داستان‌فروش)، مایا، درون یک آینه درون یک معما، راز تولد، زندگی کوتاه است، سلام کسی اینجا نیست؟، کتابخانه سحرآمیز بیبی بوکن و قصر قورباغه‌ها این نویسنده به فارسی ترجمه شده و منتشر شده‌اند.

و از روی کتاب «دنیای سوفی» فیلم و بازی رایانه‌ای به همین نام ساخته شده است.

این کتاب را نخستین بار حسن کامشاد به فارسی ترجمه و نشر نیلوفر منتشر کرده است. چهار ترجمه دیگر از این کتاب و نسخه‌ای با خط بریل برای نابینایان و نسخه‌ای صوتی نیز از آن منتشر شده است.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Sofies world:( a novel about the history of philosophy‬)‎Sofies verden roman on filosofiens historie
ناشر
نویسنده
Jostein Gaarder, ی‍وس‍ت‍ی‍ن‌ گ‍ردر
برگردان
  • ح‍س‍ن‌ ک‍ام‍ش‍اد
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
چاپ دوازدهم، ۱۳۹۲

دیدگاه ها

سلام یه سوال داشتم این کتاب برای من که ۱۳ سالم هست مناسبه واینکه این کتاب داستانی نیست و فقط درباره ی فلسفه واز این حرفا صحبت میکنه؟


عزیزم این کتاب برای نوجوانان نوشته شده هم برای سن شما مناسبه هم بزرگسالان. کاملا قابل فهمه و داره فلسفه رو به زبان ساده و در قالب یک داستان کلی توضیح میده. کلیت قضیه یه داستانه. حتمابخون.


سلام نمى دونم


کتاب یه تور فلسفیه که از یونان باستان تا عصر حاضر فلسفه چندین قرن رو برات خلاصه میکنه.یه جورایی فلسفه رو شیرین توضیح میده برات که دوست داری بعدش از تک تک فیلسوفایی که اسم میبره بخونی.ولی ممکنه یکم برات سنگین باشه ولی آینده خوبی برات میسازه


مناسبه..‌.چرا داستان هست این کتاب ی ماجرای عجیب غریبو دنبال میکنه جوری که شاید تو قید فلسفشو بزنی و فقط داستان رو یخوتی بس که جذابه...کلا بخونی واقعا پشیمون نمیشی ارزش چند بار خوندنو داره


سلام من تقریبا چند هفته ای هست که دنبال این کتاب ببینم برای سنم مناسب هست یا نه واقعا اطلاعات دقیق شما خیلی بدردم خورد ممنون حتما میخونم خیلی دوست دارم بخونم بازم ممنون


سلام این کتاب رو میخوام برای تولد ۱۰ سالگی برادرم بخرم، پسر باهوشی هست! بنظرتون مناسبه براش؟


سلام من ۱۱ سالمه و تیرماه ۱۲ ساله می شم.به کتاب خوندن خیلی علاقه دارم و از کلاس دوم کتاب می خونم.به نظر خودم دختر باهوشی هستم.می خواستم بدونم این کتاب برای من مناسبه؟


ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.