مراقبت از کره‌ی زمین: تغذیه و زندگی سبز (مجموعه کتاب انرژی برای آینده)

مراقبت از کره‌ی زمین: تغذیه و زندگی سبز (مجموعه کتاب انرژی برای آینده)

کتاب «مراقبت از کره‌ی زمین: تغذیه و زندگی سبز» یک کتاب علمی اطلاعاتی است که به نوجوانان نشان می‌دهد زندگی روزانه‌ی ما چگونه بر محیط زیست اثر می‌گذارد و ما چگونه می‌توانیم یک زندگی پایدار (زندگی سبز) بر کره‌ی زمین در پیش بگیریم.

محتوای کتاب «مراقبت از کره‌ی زمین: تغذیه و زندگی سبز» در این سرفصل‌ها طبقه‌بندی شده است: روزهای دشوار، نهضت زندگی سبز، چرا زندگی سبز خوب است؟ انتخاب انرژی، مصرف انرژی، زندگی سبز، چهار اصل، تغذیه‌ی سبز، کود کمپوست و زراعت، ردپای کربن‌تان را کاهش دهید، سبز زیستن همیشه آسان نیست، اقدامات عملی و مشارکت شما. نویسنده در این کتاب تلاش کرده است، ابتدا لزوم داشتن یک زندگی پایدار و سبز را شرح دهد و سپس راهکارهایی را برای تغییر سبک زندگی بررسی کند. البته مطالب عنوان شده، برخلاف نام کتاب، تمرکز چندانی بر چگونگی تغذیه‌ی سبز ندارند.

در بخش پایانی کتاب، واژه نامه‌ای در نظر گرفته شده است که در آن واژه‌های تخصصی به کار رفته در کتاب شرح داده شده‌اند. نمایه‌ی کتاب نیز در انتهاب کتاب آورده شده است.

«مگان کوپ» یک نویسنده‌ و روزنامه‌نگار آزاد است که تاکنون بیش از ۸۰ عنوان کتاب علمی اطلاعاتی برای نوجوانان و کودکان نوشته است. بیشتر کتاب‌های او درباره‌ی شناخت طبیعت و شگفتی‌های آن، جستجوگری در طبیعت و سبک زندگی پایدار است.

کتاب «مراقبت از کره‌ی زمین: تغذیه و زندگی سبز» یکی از کتاب‌های مجموعه‌ کتاب «انرژی برای آینده» است. از این مجموعه عنوان‌های «انرژی زیست توده (بیومس): انرژی از مواد زیستی»، «ردپای کربن ما: گاهش گازهای گلخانه‌ای»، «توسعه‌ی پایدار و زندگی پایدار: جوامع سبز» و «تغییرات آب و هوای کره‌ی زمین: افزایش کربن دی‌اکسید» نیز به فارسی ترجمه و منتشر شده است.

گزیده‌هایی از کتاب

فعالیت‌های انسان می‌توند در مقیاس جهانی تغییر ایجاد کنند. باتوجه به روند دگرگونی در شرایط آب و هوای فعلی جهان بیم آن می‌رود که ما شرایط زندگی روی کره زمین را برگشت‌ناپذیر کنیم. کیفیت زندگی روی زمین به نوع فعالیت‌های ما بستگی دارد. راهکار اساسی آن است که از منابع طبیعی زمین محافظت کنیم و آن‌ها را به‌طور کارآمد به کار بگیریم تا روند زندگی پایداری داشته باشیم.

کاربردها و فعالیت ها

  پس از بلندخوانی کتاب با پرسش‌هایی مانند زیر با نوجوانان گفت‌وگو کنید:

  • به چه نوع زندگی‌ای زندگی سبز می‌گویند؟ به‌نظرتان زندگی‌تان تا چه اندازه سبز است؟
  • تابه‌حال درباره اصطلاح «ردپای کربن» شنیده‌ بودید؟ به‌نظرتان دانستن درباره ردپای کربن چرا مهم است؟
  • شما اگر بخواهید ردپای کربن‌تان را کاهش دهید (زندگی سبز داشته باشید) چه کارهایی انجام می‌دهید؟

              ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب مراقبت از کره‌ی زمین: تغذیه و زندگی سبز بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Putting earth first: eating and living green
پروفایل نویسنده
نویسنده
Megan Kopp, مگان کوپ
پروفایل مترجم
پروفایل ویراستار
ویراستار
  • حورا رضایی (ویراستار ادبی), محمود امانی طهرانی (ویراستار علمی)
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • مجید عمیق
سال نشر
۱۳۹۷

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ