آتشی در قلبم: قصه‌های کردی

آتشی در قلبم: قصه‌های کردی

کتاب «آتشی در قلبم» دربردارنده‌ی افسانه‌ها و قصه‌های کردی است. فرهنگ کردی، باستانی و غنی است و سروده‌ها، پای‌کوبی‌ها و داستان‌های بی‌شماری را از روزگار دور تا به امروز در خود دارد. بسیاری از داستان‌های این کتاب از مناطق کردنشین ترکیه جمع‌آوری شده است.

در این مناطق به خوانندگان محلی «دنگ بیژ» و به کسانی که با صدای بلند قصه‌ها را روایت می‌کنند «چیروک بیژ» می‌گویند. در میان همین افراد است که می‌توان افسانه‌های کهن و قصه‌های عامیانه و سروده‌های آهنگین حماسی را پیدا کرد. گاهی راویان قصه‌ها از منطقه‌ی خود به جاهای دیگر هم می‌ر‌وند و همه‌ی روستا برای شیندن قصه‌ی او جمع می‌شوند. بزرگ‌ترین خانه برای شنیدن قصه انتخاب می‌شود. چراغی به نام «لوخ» برای راوی قصه آورده می‌شود. راوی باید جایی بنشیند که همه شنوندگان بتوانند او را ببینند. روایت داستان ممکن است تا پنج ساعت ادامه داشته باشد. در این مدت، از شنوندگان با چایی و خوراکی‌های حاضری مانند گردو و کشمش و عسل و کشک پذیرایی می‌شود.

سنت روایت داستان با جشن‌ها و آوازهای فصلی و پای‌کوبی‌ها ادامه یافته است. با خواندن داستان‌های این کتاب، شباهت‌های فرهنگی میان کردها و گروه‌های دیگر قومی ایرانی را می‌بینیم. برای نمونه در این کتاب داستان‌هایی از شاهنامه، قصه‌ی شنگول و منگول یا قصه‌ی به زیارت رفتن روباه روایت شده است. بیش‌تر داستان‌های این کتاب از کردهای کرمانج و کردهای دیمیلی علوی گرفته شده است.

در کتاب «آتشی در قلبم» داستان‌هایی از کوهستان، پرندگان و جانوران، افسانه‌ها و شخصیت‌های حماسی، داستان‌های خنده‌دار و قصه‌های آموزنده‌ای می‌خوانید. این داستان‌ها و افسانه‌ها و قصه‌های عامیانه‌ی شیرین را به تنهایی یا در میان جمع بخوانید. خواندن این داستان‌ها در جمع، بر شیرینی‌شان خواهد افزود.

این کتاب می‌تواند کتابی خوب برای شب یلدای‌تان باشد!

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
A fire in my heart : kurdish tales
نویسنده
Diane Edgecomb, دیان ادجکامب
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • سیاوش مرشدی
سال نشر
۱۳۹۸

دیدگاه ها

خیلی خوب است می توم بخونم نمشم.ديدگاه شما

پرسش و پاسخ