قلعه‌ی درختی

قلعه‌ی درختی

«قلعه‌ی درختی» داستان دو پسر، راسل و وارن، است که هر دو به آرزوی داشتن خانه‌ی درختی می‌رسند. راسل خانه‌ای ساده با کمک پدرش می‌سازد و وارن خانه‌ای با برج و بارو که طراحی پدرش است و کارگران برایش می‌سازند، به‌دست می‌آورد. راسل در این باره چه فکر می‌کند؟

راسل و پدرش به خانه‌ای جدید نقل مکان می‌کنند. خانه جدید از قبلی بهتر است چون یک درخت افرای کهنسال غول‌پیکر در حیاطش دارد. درختی که جان می‌دهد برای ساخت خانه درختی. راسل از پدرش می‌خواهد که در ساخت خانه درختی کمک‌اش کند. پدر راسل هیچ سر رشته‌ای از ساخت و ساز ندارد، اما پسرش را همراهی می‌کند. راسل نقشه خانه درختی را با آرزوهایش، ایوان و سرسره فرار و نورگیر برای تماشای ستاره‌ها، می‌کشد. پدر و پسر به ابزار فروشی می‌روند و با راهنمایی فروشنده ابزارهای مورد نیاز خود را می‌خرند و بعد از بارها سعی و خطا بالاخره خانه درختی را می‌سازند. خانه‌ای که هیچ‌کدام از آرزوهای راسل را ندارد، اما به نظر راسل عالی است. پدر و پسر در خانه درختی با هم به خوشی وقت می‌گذارند و راسل خوشحال است تا این‌که در سه خانه آن طرف‌تر چشم‌اش به یک خانه درختی باشکوه در حال ساخت و پسری که صاحب آن است می‌افتد. راسل به دیدن وارن می‌رود. خانه درختی که پدر وارن نقشه‌اش را کشیده و کارگرها آن را ساخته‌اند تمام آرزوهای راسل را دارد. اما همه چیز ندارد، مثلا سینک ظرفشویی. راسل به خانه بر می‌گردد و به پدرش که می‌گوید: «همیشه خانه درختی بهتری پیدا می‌شود» می‌گوید: «ولی هیچ‌ پدر بهتری پیدا نمی‌شود».

«جیسکا اسکات کرین» نویسنده‌ کانادایی پر کار کتاب‌های کودکان است که بیشتر با کتاب‌های داستانش برای نوآموزان شناخته می‌شود.

«چین لنگ» طراح فیلم و سریال‌های تلویزیونی است و به عنوان تصویرگر آزاد کتاب‌های کودک مختلفی را نیز تصویرگری کرده است. لنگ در کانادا زندگی می‌کند.

کتاب «قلعه‌ی درختی» برای بلندخوانی مناسب است.

کاربردها و فعالیت ها

۱- گفتگو کنید

پس از بلندخوانی کتاب با پرسش‌هایی هم‌چون موارد زیر با کودکان گفتگو کنید:

 • چرا راسل خانه جدید را دوست داشت؟
 • دیدن درخت افرای کهنسال و بزرگ راسل را به چه فکری انداخت؟
 • راسل و پدرش چه‌طور خانه درختی را ساختند؟ از اول همه چیز را بلد بودند؟ چه راه حلی پیدا کردند؟
 • خانه درختی که راسل و پدرش ساختند همه آرزوهای راسل را برآورده کرد؟ راسل از نتیجه ناراضی بود یا راضی؟ با این‌که همه آرزوهایش برآورده نشده بود چرا راضی بود؟
 • خانه درختی وارن چگونه ساخته شد؟ روش ساختش با خانه درختی راسل چه تفاوتی داشت؟
 • به نظر شما راسل موقع بازدید خانه درختی وارن چه حسی داشت؟
 • راسل در آخر داستان از خانه درختی‌اش راضی بود یا ناراضی؟
 • چرا به نظر راسل پدری بهتر از پدرش نمی‌تواند پیدا کند؟

 

۲- آشنایی با ابزارهای نجاری

به کمک تصاویر کتاب انواع ابزارهای نجاری که راسل و پدرش استفاده کردند را شناسایی کنید. سپس به کمک تصاویری که پیدا می‌کنید پوستری از ابزارهای نجاری و نام آن‌ها طراحی کنید. می‌توانید به بازدید یک نجاری یا ابزار فروشی نیز بروید تا کودکان ابزار نجاری را از نزدیک ببینند یا تعدادی از آن‌ها را به کلاس بیاورید.

 

۳- خانه درختی آرزوها

از کودکان بخواهید مانند راسل خانه درختی آرزوهایشان را نقاشی کنند.

 

۴- خانه درختی کوچک بسازید

با استفاده از چوب بستنی خانه درختی بسازید. می‌توانید درختی نیز بسازید (با مقوا یا شاخه‌های خشک درختان) و خانه را روی آن قرار دهید.

 

۵- دوستی با درختان کهنسال

افرای حیاط خانه راسل یک درخت کهنسال بود. اگر در محل زندگی خود درختان کهنسال دارید به دیدارشان بروید. وضعیتشان را بررسی کنید، نامشان را به کودکان بگویید، اگر نیاز به کمک دارند (مثلا پاکسازی زباله‌های پای آن‌ها) با کمک کودکان به آن‌ها کمک کنید، تلاش کنید با گرفتن دست‌های هم دور آن حلقه بزنید و درباره سن درختان با کودکان گفتگو کنید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
The better tree fort
ناشر
نویسنده
Jessica Scott Kerrin, جسیکا اسکات کرین
ویراستار
 • محمدهادی قوی پیشه
تصویرگر
 • Qin Leng
 • چین لنگ
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان
 • فرزین سوری
سال نشر
۱۳۹۸

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ