35 کیلو امیدواری

عنوان لاتین
35 kilos d’espoir

کتاب «35 کیلو امیدواری» داستان گرگوری، پسری 13 ساله و 35 کیلوگرمی است که دست‌های ماهری دارد. دست‌هایی که چیزهای نو می‌آفرینند، تعمیر می‌کنند، باغبانی می‌کنند و ... . اما این مهارت گرگوری در مدرسه به کارش نمی‌آید. او از مدرسه متفر است اما به نظر می‌رسد به خاطر درجا زدن در بعضی کلاس‌ها بیش‌تر از دیگر بچه‌ها باید به مدرسه برود. بی‌علاقگی و ناکامی گرگوری در مدرسه باعث اخراجش می‌شود. وضعیتی دشوار برای او و پدر و مادرش.

گرگوری بیش‌تر وقتش را در کارگاه پدربزرگ‌اش می‌گذراند. آن‌جا را دوست دارد چون می‌تواند در تعمیر و ساخت‌وساز کمک کند، کمی از دعوا و مشاجره‌‌ی پدر و مادرش دور شود و از همه مهم‌تر در کنار پدربزرگ‌اش باشد. پدربزرگ تنها کسی است که او را درک می‌کند. رابطه‌ی عمیق و الهام‌بخش پدربزرگ با گرگوری جسارت انجام کاری بزرگ را به او می‌دهد: تلاش برای رفتن به هنرستان مورد علاقه‌اش برود. 

«آناگاوالدا» نویسنده‌ی کتاب «35 کیلو امیدواری» به آثارش برای بزرگسال‌ها شهره است، در خلق یک داستان خواندنی و جذاب برای نوجوان‌ها و هر کس که با نوجوان سرو کار دارد هم موفق بوده است. این کتاب نخستین اثر او و برآمده از تجربه‌ی آموزگاری است. گاوالدا درباره‌ی انگیزه‌ی نوشتن کتاب می‌گوید:« این داستان را برای قدردانی از دانش‌آموزانی نوشتم که در مدرسه نمره‌های خوبی نمی‌گرفتند اما استعدادهای شگفت‌انگیز داشتند.»

مترجم کتاب «35 کیلو امیدواری» «آتوسا صالحی»، شاعر، نویسنده و مترجم پرکار و شناخته‌ شده‌ی کتاب‌های کودک و نوجوان است. از دیگر آثار او برای نوجوانان می‌توان به کتاب «حتی یک دقیقه کافی است»، که نوشته‌ی خود اوست، اشاره کرد.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب 35 کیلو امیدواری 

برگردان
آتوسا صالحی
سال نشر
1389
ناشر
نویسنده
Anna Gavalda, آنا گاوالدا
نگارنده معرفی کتاب
Submitted by skyfa on