شبی که تو به دنیا آمدی

شبی که تو به دنیا آمدی

«شبی که تو به دنیا آمدی» شاعرانه­‌ترین شب در تاریخ رقم خورد.

«ماه برای تماشای تو تا صبح بیدار ماند»...

«غازها از سرزمین­های دوردست به سمت خانه پرواز کردند»...

چون آن­ها می­‌خواهند لبخند زیبای تو را ببینند.

با همین حلاوت و شاعرانگی می‌­توان یک عاشقانه­ زیبا به کودکان هدیه داد، اعتماد به نفس را در وجودشان طنین­‌انداز کرد و حسِ دلپذیری از «دوست داشتنی بودن» را برای­­شان به ارمغان آورد.

کتابِ «شبی که تو به دنیا آمدی» متنی درام و روان دارد که تجربه آن برای هر خوانش­گری می‌­تواند دلچسب باشد. نویسنده سعی کرده است تا علتِ رخ دادنِ پدیده­‌های طبیعیِ و هر آن­چه که در جهانِ واقعی تجلی پیدا می­‌کند را با لحظهِ آغاز حضور هر انسان در دنیا، گره بزند. طبیعی است که چنین تعبیر زیبایی، برای هر فردی خوشایند است. حال اگر بتوان تجربه­ خوانشِ آن را برای کودکان ایجاد کرد، قطعاً بستر مناسبی جهتِ آرامش­‌خاطرِ آن­ها نیز فراهم شده است.

کتاب در همان ابتدا از توصیف­‌های ادبیِ توأم با احساس و عاطفه برای برقراری ارتباط بهره می­‌گیرد؛ با همین روند ادامه می­‌یابد و در انتها نیز با یادآوریِ این زیبایی­‌ها، کودکان را به برطرف کردنِ شک خود مبنی بر این که چه­قدر دوست داشتنی هستند هدایت می­‌کند. به عبارت دیگر، این زیبایی‌­ها و توصیف­‌ها، دریچهِ خیال­‌انگیزی از «عشق به خود» را به روی خواننده می­‌گشاید و به علاوه، ساختِ چنین تصویرهای ذهنی­ای، «غرق در لذت شدن» را به دنبال دارد. توصیف­‌هایی نظیر: «لبخند زدن ماه»، «جشن گرفتنِ خرس‌­های قطبی»، «نپریدن کفشدوزک­‌ها»، «زمزمه کردنِ موسیقیِ اسم او توسط باد و باران» و ...

اگرچه در متن از واژه­‌ها و تعبیرهای ادبی متعددی استفاده شده است، اما با تکیه بر دنیای کودکانه و شورانگیزی که در ذهن تصویر می‌­شود، می­توان با خیال آسوده فرصتِ خوانشِ آن را برای کودکان مهیا کرد و همین­طور از آن در راستای گسترش دایره واژگان یاری جست.

نانسی تیلمن نویسنده و تصویرگرِ آمریکایی کتاب، آثار شناخته شده­‌ای دارد که کتابِ «شبی که تو به دنیا آمدی» یکی از معروف­‌ترین آن­‌ها است. کتاب­‌های تصویری این نویسنده به عشق و علاقه والدین به فرزندان­شان می‌­پردازد.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب شبی که تو به دنیا آمدی

 

 

 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
On the night you were born
ناشر
نویسنده
Nancy Tillman, نانسی تیلمن
برگردان
  • سمیرا کمالی
تصویرگر
  • Nancy Tillman
  • نانسی تیلمن
پدیدآورندگان
سال نشر
۱۳۹۳

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.