افسانه‌های کچل

افسانه‌های کچل

قصه های قدیمی که قصه های قومی و عامیانه هم خوانده می شوند از ابتدای تاریخ برای کودکان جذابیت داشته اند. این قصه ها به شکل های مختلف به کودکان ارائه می شوند. افسانه های کچل مجموعه ای از افسانه هاست که قهرمان آن ها "کچل" یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین قهرمانان قصه‌های ایرانی است.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های او آسان گرفتن زندگی و زیرکی در حل مشکلات است، به‌طوری که این نوع برخورد با زندگی برای او خوش‌شانسی می‌آورد. "کچل" با زیرکی بر علیه شر مبارزه می‌کند. این کشمکش برعلیه شر قصه‌ها را پر از حادثه می‌سازد ولی قصه‌ها پایان خوش دارند. در این کتاب ۲۸ قصه شیرین از کچل با زبان ادبی زیبا و ساده گردآوری شده است که جنبه‌های اخلاقی، اجتماعی و روان‌شناختی دارند.

افسانه های روباه، افسانه های زرنگ ها، افسانه هایی از احمق ها، افسانه های تنبل ها و افسانه های جن و پری از دیگر مجموعه هایی است که محمد رضا شمس به صورت موضوعی برای کودکان گردآوری ومنتشر کرده است. وجه مشخصه این مجموعه ها زبان و روان دلنشین و امروزی در شیوه ی قصه گویی است. این مجموعه های متنوع افزون بر سرگرمی و لذت کثرت ادبی در یک موضوع را نشان می دهد و چه بسا زمینه ای می سازد که ذهن مخاطب را از مطلق انگاری به سوی مفهوم تکثر هدایت کند. این کتاب ها در پژوهش های دانش آموزی در زمینه ی ادبیات عامیانه نیز مناسب است.

 

شناسنامه کتاب:
ناشران
نویسنده
محمدرضا شمس
سال نشر
۱۳۸۵

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.