من نگرانم

من نگرانم

«من نگرانم»...

حالم خوب نیست.

نمی‌دانم چگونه می­‌توانم احساسم را مدیریت کنم؟

اصلاً تا بوده همین بوده...

مگر گفتن، چیزی را حل می­‌کند؟

 

از این عبارت­‌ها کم به گوش­مان نخورده است. عبارت­‌ها و جمله‌­هایی که هر کدام کم­‌وبیش مدتی در ذهن­ و افکارمان جا خوش می­‌کنند. حتی اگر در برهه­‌ای از زمان، وجودمان آکنده از نگرانی باشد، باز هم زمزمه­‌های آن را از این طرف و آن طرف می­شنویم و اثرهایش را هم حس می­‌کنیم. مسائل کاری، خانوادگی، عاطفی، اوضاع و شرایط اقتصادی، سیاسی، ویروس‌­های جدید و ناشناخته، همه و همه دست به دست هم داده‌­اند تا روز به روز به نگرانی‌­ها ما افزوده و از خودکنترلی ما کاسته شود.

بیایید به گذشته رجوع کنیم، همان زمان­‌هایی که نگران امتحان‌­ها و نمره‌­ها بودیم، مریضی یا از دست دادن یک نفر از عزیزان­مان، قرار گرفتن در یک موقعیت جدید و هزار و یک نگرانی دیگر...

این نگرانی‌­ها، احوال بد و پریشانی­‌ها را خوب به خاطر می‌­آوریم اما شاید برای به یاد آوردنِ اندک گفت‌­وگوهایی پیرامونِ شناخت احساسات، روش­‌های خودکنترلی و هوش هیجانی به زحمت بتوانیم موارد و مصادیقی را پیدا کنیم یا لااقل نیازی به کندوکاو در گذشته­‌های دور نداشته باشیم.

«من نگرانم» یک جلد کتاب از مجموعه­ ۸ جلدی «درباره احساسات» است.

«من نگرانم» به مانند سایر جلدهای این مجموعه به شناخت بهتر احساسات توسط کودکان کمک می­‌کند. این کتاب از طریق پرسش و پاسخ و همچنین با بهره‌­گیری از تصاویرِ قابل درک برای کودکان، بین «تجربه‌­های زیسته» و «راه‌کارهای عملی» اتصال و پیوند برقرار می­‌کند.

اگرچه در این کتاب به طور مستقیم به مفهوم نگرانی پرداخته شده است؛ ولی کودکان ضمنِ مطالعه آن، تحت تأثیر جمله «آدم وقتی نگران است، از زندگی لذت نمی‌­برد.» قرار می­‌گیرند. به علاوه، روندِ پرسش و پاسخ‌­گونه کتاب را هم­راستا با چالش­‌های ذهنیِ خود درمی­‌یابند.

کتاب «من نگرانم»، کودکان را در مواجهه با مواردی از  قبیل این‌که «حسِ نگرانی آن­ها چیز عجیب و غریبی نیست»، «وقتی نگران هستند چه بر سرِ خود می­‌آورند»، «چگونه می‌­توانند نگرانی­‌های خود را برطرف سازند و درباره آن گفت‌­وگو کنند» و «چه­‌طور می‌­توانند نگرانی دیگران را کم‌­رنگ کنند» قرار می‌­دهد. به عبارتِ دیگر، در سایه­ شناخت احساسات و ارتقای مهارت‌­های خودکنترلی به مهارت­‌های دیگری همچون نوع­‌دوستی و همدلی نیز پرداخته می­‌شود.

 

این مجموعه  در ۸ جلد، به ۸ نوع از احساسات با عنوان‌های زیر می‌پردازد:

«من نگرانم»، «من خوش­حالم»، «من مهربانم»، «من حسودم»، «من عصبانی­‌ام»، «من به خودم می­‌بالم»، «من غمگینم» و «من خجالتی­‌ام». همین­‌طور در انتهای هر کتاب با واژه‌­نامه­‌ای مواجه می‌­شویم که کلمه‌­ها و اصطلاحات موجود در متن را با زبانی ساده و روان تعریف کرده است.

 

«ایزابل توماس» متولد سال ۱۹۸۰ میلادی در انگلیس و فارغ­التحصیل رشته علوم انسانی از دانشگاه آکسفورد است. او علاقه به نوشتن را از زمان روزنامه­‌نگاری دانشجویی در خود کشف کرده است. هم‌­اکنون کتاب­‌های علمی بسیاری برای مخاطبان جوان نوشته و جوایز گوناگونی نیز کسب کرده است. به علاوه در مجلات علمی برای کودکان نیز داستان‌­نویسی می­‌کند.

 

«آنیتا دوفالا» که به دلیل متنوع بودن در سبک مورد تحسین قرار گرفته، تصویرگری­‌های بسیاری در کتاب‌­های آموزشی، مجله‌­ها، تبلیغ‌­های تجاری، پوسترها و حتی بسته­‌های هدیه انجام داده است.

 

کاربردها و فعالیت ها

    نمونه سوالاتی که پس از بلندخوانی میتوان پرسید:

  • آخرین دفعه‌­ای که نگران شدی را به یاد می‌­آوری؟ اگر دوست داری درباره آن توضیح بده.
  • وقتی نگران می­‌شوی، چه احساس­‌های دیگری به تو دست می‌­دهد؟ (به عنوان مثال احساس غم، ناراحتی، بی­‌حوصلگی و ...)
  • برای این که نگرانی‌­ات را از بین ببری چه کارهایی می­‌کنی؟
  • پیشنهادهایی که کتاب داده بود را تا به حال امتحان کرده‌­ای؟
  • اگر متوجه شوی کسی نگران است، چه کارهایی می­‌توانی برای او انجام دهی؟
  • تجربه‌­ای داشتی که کسی نگرانِ تو شود؟ چه اتفاقی افتاده بود؟

ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب من نگرانم  بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
worried
پروفایل نویسنده
نویسنده
Isabel Thomas, ایزابل توماس
پروفایل مترجم
پروفایل ویراستار
ویراستار
  • سیما سودخواه
تصویرگر
  • Anita DuFalla
  • آنیتا دوفالا
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • هایده کروبی
سال نشر
۱۳۹۷

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ