ماشین سواری! (داستان‌های فیلی و فیگی)

ماشین سواری! (داستان‌های فیلی و فیگی)

کتاب «ماشین سواری!» داستان دیگری از مجموعه کتاب «فیلی و فیگی» است. فیلی و فیگی در این داستان با هم به گردش می‌روند و برنامه‌ریزی گردش موضوع اصلی داستان است.

یکی از برنامه‌های اصلی فیلی و فیگی برای وقت‌هایی که با هم هستند، بازی کردن است. در میان این بازی‌ها گاهی هم کنار هم با چشمان بسته مشغول خیال‌پردازی می‌شوند تا ایده‌های هیجان‌انگیز تازه‌ای پیدا کنند. این‌بار ماجرا با یکی از همین ایده‌ها شروع می‌شود. ایده‌ای که اجرای آن کمی پیچیده است. چون فیلی این‌دفعه با خیال یک بازی سراغ فیگی نمی‌رود و به جای آن پیشنهاد می‌دهد با هم به گردش بروند؛ یک گردش واقعی. خب، حدس می‌زنید آن‌ها برای رسیدن به این گردش به چه چیزهایی احتیاج دارند؟

فیلی و فیگی مشغول یک پای‌کوبی و شادی آهنگین برای ایده‌ی گردش هستند. اما فیلی ناگهان فکری به ذهن‌اش می‌رسد تا به فیگی یادآوری کند برای گردش رفتن حتما باید برنامه داشت.

 

به این ترتییب مواجه کودک با چالش جدید فیلی و فیگی با همین جمله آغاز می‌شود. چالش داشتن یک برنامه‌ی درست و حسابی!  فیلی فکر می‌کند اگر آن‌ها یک برنامه‌ درست و حسابی داشته باشند، دیگر هیچ مشکلی پیش نمی‌آید. اما فکر نمی‌کند ریختن برنامه خودش ممکن است به یک مشکل جدی تبدیل شود، اگر...

فیلی و فیگی هیچ کدام پیش از این تجربه‌ ترتیب دادن به یک برنامه‌ی گردش را نداشته‌اند. حالا فیلی سعی می‌‌کند این کار را انجام دهد و فیگی هم مسئول تدارکات می‌شود. او هر بار با آوردن وسیله‌ای که فیلی فکر می‌کند برای گردش لازم است، یک قدم برنامه را پیش می‌برد. در هر مرحله آن‌ها برای آماده شدن آن‌بخش از برنامه‌شان یک پایکوبی آهنگین اجرا می‌کنند و هر بار در اواسط پایکوبی  فیلی یاد یک اگر دیگر می‌افتد. و مجبور می‌شود دوباره برنامه را بازبینی کند. تقریبا تا اواخر داستان برنامه به خوبی پیش می‌رود چون فیگی تمام وسیله‌هایی که فیلی فکر می‌کرده لازم دارند را داشته و آورده است. نقشه، دوتا عینک آفتابی، دوتا چتر و چمدان‌هایی برای گذاشتن وسایل‌شان داخل آن‌‌ها.

به نظر می‌رسد دیگر همه چیز آماده رفتن به گردش باشد اما برای رفتن به گردش باید یک عالمه رانندگی کرد. رانندگی! فیلی و فیگی بارها در خیال‌شان و در بازی‌های‌شان «ماشین‌سواری» کرده‌اند اما هیچ کدام یک ماشین واقعی ندارند تا بشود با آن یک عالمه رانندگی کرد و به یک گردش واقعی رفت. متاستفانه فیلی کمی دیر به فکر این‌بخش از برنامه می‌افتد. حالا او مانده‌ است با یک عالمه وسیله و برنامه‌ای که درست و حسابی از آب در نیامده است. و می‌توانید حال و روز او را به خوبی در تصاویر کتاب ببینید.

اما او هنوز یک دوست خوب مثل فیگی دارد که در کنارش است. درست است که فیگی ماشین ندارد و رانندگی هم بلد نیست اما او بیش‌تر وقت‌ها فکرهای بکری دارد. ایده‌هایی که می‌توانند موجب خوش‌حالی شوند. این‌بار هم او به جای غرزدن و ناراحتی تصمیم می‌گیرد، با توجه به برنامه، مقصد گردش را کمی تغییر دهد تا دیگر لازم نباشد یک عالمه رانندگی کنند. برای همین آخر داستان می‌بینیم که آن‌ها سوار کشتی دست‌ساز خودشان هستند و به نظر می‌رسد حالا دوباره با ابرهای بالای سرشان می‌توانند به هرجایی که بخواهند بروند!

کودکان در دنیای بازی و خیال راحت‌تر از آدم‌بزرگ‌ها به هرجایی که بتوانند فکرش را بکنند، می‌رسند. آن‌ها با دیدن یک فیلم یا خواندن یک داستان فضاهای تازه را کشف می‌کنند و پیش از آن‌که در واقعیت پای‌شان به تجربه‌های مشابه‌ای ‌باز شود، در اتاق‌ فکرشان چشم بسته به همه‌ی آن دوردست‌ها سرک می‌کشند. اما در واقعیت خروج از اتاق‌ خانه برای ورود به تجربه‌های تازه احتیاج به مهارت‌هایی دارد که لازم است به مرور و با کمک بزرگ‌ترها آن را تجربه و کسب کنند. مهارت‌هایی مثل برنامه‌ریزی، همکاری، مدیریت زمان و غیره.

«مو ویلیمز» قصد دارد در «ماشین‌سواری» به کمک فضای همیشگی یک رابطه‌ی دوستانه و صمیمی همراه با بیانی طنزآمیز، کودکان را با مهارت برنامه‌ریزی و اهمیت آن آشنا کند. او در این کتاب‌هم مثل سایر کتاب‌های این مجموعه از تصویرگری با جزئیات کم در فضاسازی و جزئیات فراوان در چهره و حالت‌های بدنی شخصیت‌های داستان‌اش استفاده کرده است. چیزی که می‌تواند امکان توجه، هم‌زادپنداری و درک احساس شخصیت‌ها در هر موقعیت را به مخاطب بدهد.

کتاب «ماشین‌سواری» برای کودکان ۴ سال به بالا مناسب است. از طرفی آسان خوان بودن متن‌ها در کنار بیان طنز آمیز نویسنده، تجربه خواندن مستقل کتاب را برای گروه سنی ۷ تا ۹ سال که بیش‌تر در معرض سواد آموزی هستند، بسیار لذت‌بخش می‌کند.

از دیگر کتاب‌های مجموعه «فیلی و فیگی» می‌توان به کتاب‌های «من هم بازی؟ »، «ما توی کتابیم!»، «خوش‌حال شدی؟ »، «اسباب‌بازی عزیزم!» اشاره کرد.

مو ویلیمز در کارنامه هنری خود علاوه بر مجموعه «فیلی و فیگی»، مجموعه کتاب‌ «کبوتر» و کتاب «خرگوش بغلی» را  نیز دارد. او برای کتاب‌های «به کبوتر اجازه نده اتوبوس براند. »، «خرگوش بغلی» و «نافل بانی» موفق به دریافت جایزه‌ برجسته‌ کالدکات انجمن کتاب‌داران آمریکا شده است. هم‌چنین چند عنوان از کتاب‌های او برنده جایزه مدال تیودور سیوس گیزل (جایزه‌ای برای آثار با ارزش ادبی بالا برای نوآموزان) شده است. آثار او به نقل از نیویورک‌تایمز در فهرست پرفروش‌ترین‌ها قرار دارد.

کتاب «ماشین‌سواری» به فهرست افتخار جایزه تيودور سیوس گیزل ۲۰۱۳ راه یافته است.

 

کاربردها و فعالیت ها

   بعد از خواندن کتاب می‌توانید از نمونه سوالات زیر برای آغاز گفت‌وگو استفاده کنید:

  • تا به حال برای انجام چه کارهایی برنامه‌ریزی کرده‌اید؟
  • فکر می‌کنی چه کارهایی احتیاج به برنامه‌ریزی دارند؟
  • فکر می‌کنی چه کارهایی احتیاج به برنامه‌ریزی ندارند؟
  • آیا می‌توان بدون هیچ برنامه‌‌ای هم به گردش رفت؟

ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب ماشین سواری! بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
let’s go for a drive!‎
ناشر
پروفایل نویسنده
نویسنده
Mo Willems, مو ویلیمز
پروفایل ویراستار
ویراستار
  • محمدهادی قوی پیشه
تصویرگر
  • Mo Willems
  • مو ویلیمز
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • آناهیتا حضرتی
سال نشر
۱۳۹۹

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ