10 تا کاکلی

عنوان لاتین
One, two, cockatoo

«10 تا کاکلی» کتابی برای آموزش عددهای 1 تا 10 است. این کتاب عددآموز به کمک تصویر و شعر شمارش را به نونهالان می‌آموزد.

کاکل به سرها دانه دانه وارد قصه می‌شوند. اولی تنهاست. دومی می‌آید و با او دوست می‌شود. سومی یعنی سه تا برادر. چهار کاکل به سر با هم آواز می‌خوانند. پنج تایشان با هم شاد و آزاد هستند. شش تایشان با هم در باران و مهربان هستند. هفت تا از آن‌ها به آب بازی می‌روند. هشت تایشان رو به آسمان آویزان می‌شوند. نه کاکل به سر هرکدام در باغ زیبا یک جایی هستند. ده تا کاکل به سر با هم برادر هستند. حالا هم یک دانه خواهر دارند.

نویسنده با تصویر طوطی‌های کاکل به سر شمارش را به کودکان می‌آموزد. کاکلی‌ها بزرگ و درخشانند، از این‌رو کودک می‌تواند ارتباط خوبی با آن‌ها بگیرد. شعرها نیز ساده و شفاف و مناسب درک سن کودک است. در این کتاب عددآموز هر دو صفحه یک عدد با تصویر مربوط به آن نگاشته شده است.

نویسنده و تصویرگر این کتاب «سارا گارسون»است. او دانش‌آموخته رشته تصویرگری کتاب کودک است. گارسون چندین کتاب‌ تصویری، گلچین شعر و مجموعه داستان را نوشته و تصویرسازی کرده است.

«هانیه فکور» که آثار زیادی در حوزه کودک و نوجوان دارد، کتاب «10 تا کاکلی» را ترجمه کرده است. «مهری ماهوتی» نیز عهده‌دار برگردان آن به شعر بوده است. «مهری ماهوتی»در بابل، که شهر بهار نارنج است، به دنیا آمده است. او ضمن نویسندگی برای کودک و نوجوان در مجله‌ها، در نوشتن کتاب درسی و مجله کمک درسی رشد نیز همکاری داشته است. تاکنون بیش از 200 عنوان کتاب از ماهوتی منتشر شده است. وی علاوه بر شعر، قصه، بازآفرینی متن‌های کهن و بازنویسی موضوع‌های تاریخی تلاش بسیاری داشته است. «ماهوتی» از جشنواره فجر، لاک پشت پرنده، جشنواره قرآنی و غیره جایزه‌های بسیاری دریافت کرده است.

 

برگردان
هانیه فکور, مهری ماهوتی
تصویرگر
تصویرگر
Sarah Garson, سارا گارسون
سال نشر
1393
نویسنده
Sarah Garson, سارا گارسون
نگارنده معرفی کتاب
Submitted by skyfa on